| IGPI a întrebat:

Am nevoie de bani si m-am gandit sa investesc in valute straine, adica sa zicem ca am 100 de lei si ii schimb in o valuta straina, astept ca valoarea s-a sa creasca si ii schimb iar in lei ca sa ies in profit. In ce valute mi-ati recomanda sa investesc si ce suma?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| JackR a răspuns:

Orice tip de investitie speculativa (valute, aur, crypto-monede, actiuni etc.) trebuie facuta avand in vedere riscul si castigul, piata fiind extrem de volatila. Trebuie sa ai cunostinte solide despre domeniu si un capital suficient de mare care sa poate sustine eventualele pierderi, bineinteles aplicand principiul "nu pastrezi toate ouale in acelasi cos". Fara nici o urma de ironie, castiguri se pot vedea de undeva de la 2-300.000 de euro investiti (in sensul in care castigul lunar sa-ti asigure un nivel de trai decent, plate utilitatilor si eventualele comisioane catre brokeri, pentru ca sunt burse si piete de valori unde nu poti tranzactiona ca investitor privat).

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o idee cat se poate de proasta
Acum cumperi 100 euro cu 471 ron si ii vinzi cu 450ron deci pierzi dintr un foc 21 lei.

Daca ai rabdare cativa ani si ai siguranta ca euro sau valuta pe care o alegi va creste peste pretul de vanzare din momentul in care ii iei s ar putea sa faci o afacere, dar cel mai probabil vei pierde

| Crackman a răspuns:

Fratele meu intodeauna aur.
Este valoros si tot ii creste valoarea.
Apropo ce anume faci tu acolo... nu o sa mearga prea bine cu schimbatul.
Poate sa treaca luni bune pana se modifica ceva.

| ziftode a răspuns:

TREBUIE sa tii cont de comisioane
ca, chestia asta sa mearga trebuie ca diferenta sa fie mai mare decat pierderea generata de comisioane
iar, sincer, eu as investii in Bitcoinz, acum o luna erau sub 7000$ acum a sarit de 9000$

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta-i o tâmpenie imensă, mai ales că ai 100 lei. Orice casă de schimb îți dă mai puțin la cumpărare și îți cere mai mult la vânzare. Ar fi nevoie de o explozie a unei valute ca să scoți ceva, și nu cu 100 lei. laughing
În plus, dacă investești în dolari și crește dolarul, cresc și prețurile, deci nu-i nicio afacere. laughing

| adi2003 a răspuns:

Mai strange ceva lei si incearca sa investesti in crypto monede de exemplu etn sau monero cand o sa reusesti sa strangi mai mult, de acolo o sa iti iasa un profit destul de bunisor

| IGPI explică (pentru adi2003):

Eu nu am 100 de lei, am dat un exemplu -_-