| Raimondo99 a întrebat:

Banca iti poate da credit pentru a construi o casa pe un teren pe care il detii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti obtine credit, bineinteles daca indeplinesti conditiile de creditare ale bancii.

12 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Credit de nevoi personale cred ca zici tu. Faci ce vrei cu banii aia dar ii dai inapoi cel putin dublu. Nu mi se pare o afacere rentabila (si eu am vrut sa fac acelasi lucru mai demult).

| Raimondo99 explică (pentru siriusblack98):

Nu e dublu, si daca e o rata destul de buna este ok zic eu, de unde faci rost de 200k euro sa faci o casa, asa daca stii ca pe luna ai un venit de sa zicem 6000 lei( de la 2 persoane) dai 3000 la banca si 3000 ai tu, pentru 30 de ani, dar ai casa ta si poate chiar investesti in ceva din care mai poti scoate ceva banuti.

| Elelei a răspuns (pentru siriusblack98):

Faci confuzie, de aia nici nu ti-au iesit calculele. Sunt mai multe tipuri de credite. Cu dobanzile si comisioanele aferente.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Elelei):

Am zis eu ca nu-s mai multe tipuri de credite? Tu raspunde-i omului la intrebare daca stii bine de tot ce si cum.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Raimondo99):

Cine iti da tie 200k euro imprumut? Si de cand costa o casa 200k euro? Sau tu vrei sa iti cumperi conac? Ce spui tu venit de 6000 lei/luna nici pentru prima casa nu se acorda 200k euro.

| Elelei a răspuns (pentru siriusblack98):

Reciteste-ti raspunsul. Vorbesti numai de credit de nevoi personale. Cea ce nu e potrivit pentru el. Ti-am scris tie pentru ca tu induci eroare.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Elelei):

Omule, tu n-ai habar sa scrii corect si te mai ai si destept. ''Cea ce''. Cand nu esti in stare sa raspunzi omului la intrebare macar taci din gura decat sa spamezi degeaba. Mi-am recitit raspunsul si nu induc pe nimeni in nici un fel de eroare. Creditul de nevoi personale este una dintre optiuni.

| Raimondo99 explică (pentru siriusblack98):

Mai, am zis asa 200k euro, ca nu vreau sa fac vila( a fost de exemplu) am calculat ( aproximativ) un imprumut de 600.000 de lei dai inapoi 1.080.000 cu 3000 de lei pe luna timp de 360 de luni ( nu e dublu si daca imparti rata lunar toata perioada cu familia, ca mna toti trebuie sa munceasca, nu este o greutate uriasa) si da cine naiba iti pune la dispozitie 500-600.000 lei ( poate imi trebuie si mai putin) sa faci o casa intr-o luna, doua chair daca platesti 30 de ani)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi cumva la imprumut, e treaba ta ce faci cu banii, unele banci vor suma triplata inapoi.

| Raimondo99 explică (pentru anonim_4396):

Doamne fereste asa ceva, doar nu te duci fix la derbedei aia, iti faci si tu niste calcule si vezi cat iau ei inapoi, faci calcule in asa fel sa stii cam cat o sa coste sa o faci( aproximativ vorbind) si te imprumuti cat crezi de cuvinta.

| Elelei a răspuns (pentru anonim_4396):

Credit = imprumut.
Si nu e chiar "treaba ta ce faci cu banii"
Exista credite cu dobanzi mici, sau alte facilitati pentru care nu ai voie sa deturnezi banii pentru alte folosinte.