| ioanamaria2000 a întrebat:

Am 23 de ani și după mulți ani de gânduri anxioase, mi-am luat în sfârșit inima în dinți și m-am înscris la una dintre cele mai bune școli de șoferi.
Mi-am depus dosarul pe 20 februarie și am așteptat să mă sune instructorul care mi-a fost alocat. După fix o luna, pe 20 martie m-a sunat și am programat prima ședința în săptămâna urmatoare. Am facut la ieșire din oraș prima ședință, apoi urmatoarele două în aceeași zi, la distanță de 7 zile. Din a 4-a ședință m-a băgat în oraș și m-am descurcat îngrozitor, nu mai folosisem frâna până atunci, nu mai semnalizasem. Primele 3 ședințe la ieșire au constat în a merge pe un drum drept, fara mașini, un traseu care ocolea un sat și mă întorceam înapoi de unde am plecat. A 5-a și a 6-a ședință le-am făcut la o distanță de 10 zile, iar acum a 7-a ședință la 14 zile.
Simt cum apare din nou anxietatea maximă pentru că eu teoretic am trecut prin jumătate din orele de practică, dar făcându-le atât de rar, nu am o continuitate, m-am blocat într-un punct și mereu când ajung la volan încerc să îmi amintesc tot de am facut înainte.
Acum am fost anunțată ca instructorul intră în concediu de pe 20 aprilie până pe 10 mai, așa că iar o să stau și o să aștept.
Deja m-am resemnat. Mă uit pe YouTube la instructori care înregistrează orele de condus ale elevilor, iar din a 5-a, a 6-a ședință ei conduc atât de bine singuri, iar eu în a 7-a încă îmi ține de volan instructorul și îmi apasă el pe pedale, înainte să apuc eu. Sufăr și de rușinea asta prostească ca să îi bat obrazul, nu știu ce să fac.
Am plătit decat avansul momentan, nu am dat alți bani.

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Am 23 de ani și după mulți ani de gânduri anxioase"

ai facut ceva pentru a numai avea aceste ganduri? sau doar ai stat asa cu ele?
pai daca de cativa ani ai acesta anxietate de ce nu ai mers la un medic psihiatru sau macar la un psiholog
nu trece de la sine sa stii!
anixetatea la modul general nu va face decat sa loveasca in calitatea vietii tale! mereu vei vedea probleme chiar si acolo unde nu sunt si mereu vei avea teama nejustificata
trebuie tratata!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de ce sa-i bati instructorul obrazul pentru problemele tale psihice de care suferi, ca nu-i vina lui ca tu esti incapabila sa sofezi!
Ar trebuii sai ami mult bun simt si sa fii mai realista, d ece esti TU capabila si nu altii, ca instructorul nu poate sofa in locul tau, indiferent cat s-ar straduii el.
Nu mi-o lua in nume de rau, dar poate este mai bine pentru tine sa-ti tratezi starea psihica, in care esti acum si cand ti s einbunatateste sau te inzdravenesti, sa reiai orele de soferie.

| ioanamaria2000 explică (pentru Violleta2022):

Mi-am tratat tot ce aveam de tratat, poate dacă faceai și tu o ședință de condus la 10 zile, nu mai erai așa umflată în pene.
Aruncă cu răutate în altă parte.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Mai fetita, eu am fost capabila sa-mi iau carnetul de condus acum treizeci si ceva de ani si de atunci sofez enorm, fiindca locuiesc intr-o tara occidentala, unde nu te poti deplasa nicaieri.
Dupa cum vad tu nu ai doar probleme psihice ci si de cuplat creierasul la gurita, ca de spurcata la gura vad ca esti, fara sa ai macar habar cu cine stai de vorba.
Ma rog, viata iti va da cu varf si indesat ce meriti!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incearca sa schimbi instructorul, cu unul care te ia la condus macar 3 zile consecutive, ca sa legi lectiile.
Facand o sedinta izolata la nu stiu cat timp, normal ca nu deprinzi nici o abilitate, si uiti tot pana la urmatoarea.
Nu te descuraja, eu conduceam "bine" inainte de scoala de soferi, iar cand m-a pus instructorul sa conduc corect, dupa placul lui, mergeam ca unul care n-a mai vazut masina vreodata. Cred ca vreo 10 sedinte au fost groaznice, si la mine. Urmatoarele 10 aproape decente, si abia in saptamana examenului, conduceam ca un om care merita permis.
Pe Youtube iti dai seama ca isi filmeaza fiecare elevii buni, linistiti, care merg ok. Nu o sa filmeze niciunul pe unul care omoara motorul de 8x incercand sa plece cu a 3-a, care ia toate gropile si urca pe bordura in fiecare intersectie. Desi suntem foarte multi care am facut asta laughing

| wildthing a răspuns:

Ce intelegi tu prin "una din cele mai bune scoli de soferi"?
Nu mi se pare normal sa fii tratata asa.
Schimba instructorul. De ce te-ai dus la o scoala de soferi? Nu mai exista acei instructori independenti, pe care sa ti-i poata recomanda cineva (prieten, ruda) care si-a luat permisul inaintea ta?

| ioana748 a răspuns:

Buna,

Nu trebuie sa dai explicatii ce ai tratat si ce nu, ca nu este cazul.
Asa fac majoritatea instructurilor, caci isi iau elevi multi si incearca sa faca fata.
Daca vrei sa ti iei carnetul de soferi il vei lua, dar probabil ai nevoie de mai multe ore de condus.
Daca nu te intelegi cu acest instructor, poti ruga scoala a ti l schimbe.
Ce vezi tu pe net, nu sunt persoane care nu au mai condus. Multi stiu sa conduca de pe la 14 ani. Au condus ilegal masina lu' tacsu si pentru ei scoala de soferi este o formalitate.
Dar sunt si persoane ca tine care nu au mai facut cunostinta cu volanul si necesita mai multa atentie din partea instructorului.
Cu siguranță dupa ce termini scoala o sa mai ai nevoie de cateva sedinte de condus. mai ales in raza zonei unde vei da examenul.
Poti vorbi cu instructorul daca poti face sedintele mai dese, adica minim doua pe saptamana.
Mult succesc,

| Lupică27 a răspuns:

Eu am anxietate de la traume, alcool, scandaluri, necazuri dar voi adolescentii de la ce dracu aveti?

| ioanamaria2000 explică (pentru Lupică27):

Nu poți să știi viața nimănui și lucrurile prin care a trecut

| Lupică27 a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Eu n-aveam ca ei milioane in portofel bani de buzunar de la parinti, aveam maxim 2 lei si poate nici aia de multe ori, vrei sa stii ce fac ei cu milioanele alea de le da anxietate si depresie? eu cred ca n-are rost sa iti spun, iti dai seama si singura.

| ioanamaria2000 explică (pentru Lupică27):

Păi nici eu nu am crescut cu milioane în buzunare. Anxietatea și depresia apar din mai multe motive.

| adryang78 a răspuns:

Schimbă instructorul. Nu este normal să faci orele la atâtea zile distanță, niciodată n-am auzit așa ceva. Nu contează ce este "cea mai bună școală de șoferi". La pomul lăudat să nu te duci cu sacul.

| blairelovesmusic a răspuns:

Schimba instructorul sau renunta la scoala de soferi si gata.

| LisaJulie a răspuns:

După părerea mea trebuie sa încerci sa îți tratezi aceste stări deoarece cu șofatul nu este o gluma! La volan trebuie sa te simți ferm și sigur pe tine! Ai avut întotdeauna aceste stări anxioase sau au început acum de când ai inceput orele de condus? Poate îți este puțin teama sa conduci și asta e problema! Mai vorbește cu șoferii tai din familie sa te ia cu mașina și sa te invețe

| MihaiMB a răspuns:

Cam mare distanța de zile între şedințe, eu zic să schimbi instructorul.