| Dany_Seby_1996 a întrebat:

Am un golf4 1.9 tdi ajm si problema ii ca sub 7-8 litri la suta de kilometri nu scot din ce cauza oare ajutati-ma sa scot un consum mai mic sad dau funda

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un motor mare si vechi, eu zic ca e decent consumul. Vrei mai mic, condu mai economic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

AJM-ul are injectie PD, recunoscuta ca fiind ceva mai problematica decat cele vechi (ALH, AFN...).
Auzisem pe cineva care spunea ca injectoarele la PD sunt garantate doar 120. 000km, iar multe din Romania au si peste 400. 000km, cu injectoarele originale, de aia consuma mult si nu prea trag.
Rezolvarea numai un mecanic foarte bun, cu experienta pe PD-uri ti-o poate spune. Din pacate mecanicii buni sunt o categorie aproape inexistenta in prezent, dar tot mai ai ceva sanse, fiind vorba de un motor VAG de care gasesti in una din 3 masini, la noi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Urban sau extraurban?

| oODonViperOo a răspuns:

Du-te la mecanic, e posibil sa fie din cauza sondei.

| Dany_Seby_1996 explică:

Oare sa consume din cauza ca merg prea turat cred (2500-300)rtm?

| Dany_Seby_1996 explică:

Urban