| Dany_Seby_1996 a întrebat:

Am un golf4 si am problema cu un intercooler imi transpira ulei mult ce zice in intercoler trebe s fie ulei sau aer acolo si din ce cauza cura? dau funda ajutati-ma sad

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Atunci cand trbina se strica, tot uleiul iti ajunge pe admisia cu aer, motorul se tureaza la maxim, si nu il mai poti opri...adica e destul de complicat sa il opresti, in general trebuie sa astepti pana se termina tot uleiul din motor, iar dupa aia trebuie sa l schimbi, ca nu mai ai ce face cu el...

6 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Normal ca nu trebuie sa fie ulei in el. daca este, inseamna ca este defecta turbina, si daca o sa mai mergi asa o sa ai parte de un "runaway"...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai ulei in intercooler ai turbina terminata.

| Dany_Seby_1996 explică:

Ce inseamna runaway? 0mbladon

| ombladon a răspuns (pentru Dany_Seby_1996):

Atunci cand trbina se strica, tot uleiul iti ajunge pe admisia cu aer, motorul se tureaza la maxim, si nu il mai poti opri...adica e destul de complicat sa il opresti, in general trebuie sa astepti pana se termina tot uleiul din motor, iar dupa aia trebuie sa l schimbi, ca nu mai ai ce face cu el...

| Dany_Seby_1996 explică:

Am inteles ca trebuie sa schimb turbo oare se poate curata sau doar sa cumpar una noua ce ziceti TPU?

| MariusF23 a răspuns (pentru Dany_Seby_1996):

Turbo se poate reconditiona, o sa ai garantie un anumit timp, dar nu se stie niciodata. E mai buna una noua.