| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Azi am cumparat o masina pe numele prietenului meu si m-am razgandit si doresc sa o trec pe numele meu, cum se poate proceda pentru asta? Nefiind inscrisa pe noul proprietar

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai spus că ai cumpărat-o pe numele altcuiva. Acum ea este pe numele prietenului. Cas să o treci pe numele tău, nu poți tu însuți fără a face un nou act de vânzare cumpărare între tine și el. Procedeul este de vânzare cumpărare, nu este o trecere de pe un nume pe altul.
Ai dat lui niște bani fără chitanță. S-a făcut un act de vânzare cumpărare. Banii tăi el i-a utilizat să cumpere o mașină.
Acum este un act de vânzare cumpărare între vânzător și el, prietenul. Mașina este încă înscrisă oficial la stat pe vânzător.
Acum d-ta vrei să fie înscrisă oficial la stat pe numele tău.
Pe ce bază? Pe baza unui act de vânzare între vânzător și prieten, nu poți.
Unde ești tu în această afacere? Cu ce dovedești că este a ta, ca să fie transcrisă oficial pe tine? Cu nimic. Nu poți.
Ca să poți rezolva. Prietenul face toate actele la stat pe numele lui. Apoi el ți-o vinde ție. Apoi o poți înscrie la stat pe numele tău.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la un birou de acte auto pentru a face contract intre tine si prietenul tau. Acolo iti vor spune si ce acte mai trebuie, cand mergi sa o inmatriculezi. S-ar putea sa fie nevoie de fiscal de la prietenul tau.

| VoidEternal a răspuns:

Mai faci un contract de vânzare-cumparare de la el la tine.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru VoidEternal):

Asta e tot? Apoi eu merg si o inscriu?

| VoidEternal a răspuns (pentru Viorelaa26):

In principiu, da. Dacă vrei să te asiguri, suna la un birou de acte și intreaba-i.

| suntserios a răspuns (pentru Viorelaa26):

Nu e asta tot. El trebuie să o ia la finanțe pe numele lui abia atunci ți o poate vinde ție.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru suntserios):

Ok, mersi

| mi25 a răspuns:

Daca masina a fost radiata de pe numele vechiului proprietar, noul proprietar (cel pe numele caruia a fost facut contractul) trebuie sa o inscrie pe numele lui. Apoi sa ti-o vanda tie, dar atentie! ca se poate interpreta ca cel pe numele caruia e facut contractul, face trafic de masini.