| xs1der a întrebat:

Buna seara.
la examenul auto pana in ce viteza (treapta de viteza) am voie sa schimb?
si o a doua intrebare: indicatorul de "Drum cu prioritate" care are un panou aditional cu un anumit drum inseamna ca trebuie sa ofer prioritate masinilor ce circula pe drumul respectiv nu?
mersi.

Răspuns Câştigător
| floryn1993 a răspuns:

Viteza trepte - 1.2.3 maxim 30 km/h
Acorzi prioritate

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica pana in ce treapta de viteza ai voie sa schimbi? Treptele le schimbi in functie de viteza, de manevre, de conditiile de trafic, de masina. Nu iti impune nimeni o treapata minima sau maxima, trebuie doar sa conduci corect.

mai pune mana si mai citeste legislatia ca esti cam pe langa. Semnul aditional iti spune care e directia drumului cu prioritate, prioritatea o oferi in functie de configuratia intersectiei si bineinteles a desenului de pe semnul aditional

| xs1der explică (pentru suntserios):

Bai cunoscatorule, la examenul auto ai voie sa schimbi pana in viteza a 3-a si nu stiam daca se poate schimba si pana in a 4-a. cand faci scoala de soferi o sa vezi ca instructorul nu te lasa sa schimbi in mai mult de 3 foarte rar 4. winking viteza o schimbi cum vrei tu abia cand ai luat permisul, mersi de raspuns. bafta

| suntserios a răspuns (pentru xs1der):

Logic ca nu te lasa instructorul sa ii dai a4a ca nu ajungi niciodata la viteza aia cand faci scoala de soferi, asta nu inseamna ca nu ai voie la examen. Lol.

Daca tu la examen ai sa mergi cu 70km/h ce faci? mergi cu a 3a? sau poate a 2a?

| xs1der explică (pentru suntserios):

Pai nu mergi cu 70 km/h laughing la examen.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe mine m-a si scos din localitate in timpul examenului, am circulat cu vreo 70km/h, deci i-am dat a 5-a la examen. Nu e nici o regula.
Cand intalnesti indicatorul "drum cu prioritate" cu panou aditional, acorzi prioritate celor care circula pe drumul ingrosat pe panou, daca tu intentionezi sa il parasesti. Deci, acorzi prioritate de dreapta (contrasensului), daca trebuie sa virezi undeva spre stanga drumului cu prioritate.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Schimbi cum cere motorul. La majoritatea motoarelor este ok sa schimbi intre 2000 si 2500 rpm, cand mergi normal (fara accelerari si franari bruste). Asta la motoarele pe benzina. La Diesel mi se pare deja mult 2500 rpm in treapta I si a II-a.