| Mogiojojo a întrebat:

As vrea ca inainte de prima sedinta cu instructorul sa vad si eu cum se porneste o masina, cum se baga vitezele, etc. Unde as putea invata asta?

5 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Poti cauta pe Youtube dar in engleza, ca in romana nu prea gasesti. Sunt scoli de soferi din Anglia care au si canale de Youtube, te poti uita acolo. E bine ca vrei sa te duci cu ceva informatii la scoala, sa-ti fie mai usor si tie si instructorului tau.

https://www.youtube.com/watch?v=dOSzCHmP1xM
https://www.youtube.com/watch?v=fc61Q_Z4GEs

Ca incepator, o sa exersezi cu ambreiajul incat sa nu-ti moara motorul si sa faci o plecare de pe loc ca la carte.
Sfaturi : 1. Concentreaza-te si asculta de instructor.
2. Sa nu-ti fie teama niciodata sa pui intrebari, de aia se afla el acolo.
3. Sa nu fii dezamagit daca faci greseli. Tine minte, cu cat mai multe greseli, cu atat mai bine. De ce? Ca sa le puteti corecta impreuna. Nu rezolvi nimic daca in timpul orelor conduci perfect si fix la examen incepi sa faci greseli si dupa fii sigur ca politistul nu o sa-ti zica cum sa le repari.
4. La scoala de soferi inveti doar cum sa iei permisul. Restul o sa inveti cand o sa conduci singur. Succes!
Pentru sala si inca ceva legislatie, recomand www.scoalarutiera.ro.

| PumpkinDoll a răspuns:

Bagi cheia in contact, lasi frana de mana in jos, si scoti pe liber in timp ce tii ambreiajul apasat, iar dupa asta rasucesti cheile si pornesti(inca tii piciorul pe ambreiaj)Bagi In prima treapta si dupa ridici usor piciorul de pe ambreiaj(nu de tot)si apesi acceleratia usurel.Nu stiu daca am explicat 100% corect, dar sper sa te ajute.

| GouDidodino a răspuns:

Uite aici ceva ce te-ar putea ajuta.
https://youtu.be/dOSzCHmP1xM
Ar fi mai bine sa astepti inceperea orelor practice, o sa-ti explice instructorul totul.

| gogu220 a răspuns:

De ce crezi ca este platit acel om? Tocmai pentru a te invata aceste lucruri. Vrei sa-i iei painea de la gura?

| MatthewBiceps25 a răspuns:

La un poligon in orasul tau unde este legal sa conduci fara carnet dar cu conditia de a fi cineva impreuna cu tine in masina care detine carnet de sofer