| anonim_4396 a întrebat:

Cum se inmatriculeaza un autovehicul electric, si ce taxe trebuiesc platite?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se inmatriculeaza exact la fel ca oricare altul si trebuie platita taxa stabilita de Legea 9/2012, calculata conform formulei si pe baza elementelor din anexe. Taxa o sa fie mai mica decat pentru cele pe benzina ori motorina, avand in vedere ca nu emite poluanti. S-ar putea ca prin normele metodologice, date in aplicarea legii, sa fie stabilita o formula de calcul separata(simplificata) pentru autovehiculele electrice. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns. Am mai "sapat" si eu pe net, si am descoperit ca un autovehicul electric este scutit de taxele de inmatriculare, poluare, si ce mai deriva de aici.