| XCatalinX a întrebat:

Daca cumpar un logan inmatriculat la mine in judet mai trebuie sa platesc taxa de inmatriculare daca vreau sa mi-l pun pe nume?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca a fost platita taxa de prima inmatriculare/de poluare, pentru emisii poluante, existenta in perioada 2007-2011 si nu a fost recuperata ori daca s-a platit timbrul de mediu incepand cu 2013.
Vanzatorul trebuie sa-ti prezinte o adeverinta de la ANAF cu plata taxei/timbrului de mediu si de acolo vezi daca trebuie sau nu sa platesti.

| XCatalinX explică (pentru Ioandelasal):

Masina e din 2006

| Ioandelasal a răspuns (pentru XCatalinX):

Daca n-a mai fost inmatriculata din 2006 si pana acum atunci este sigur ca va trebui sa platesti timbrul de mediu.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E irelevant cum e inmatriculata acum. trebuie doar sa aiba taxa platita. Daca tu zici ca e din 2006 sanse sunt foarte mari sa nu aiba taxa platita si sa trebuiasca sa o platesti

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu a achitat altcineva taxa, trebuie sa platesti timbrul de mediu.