| Bica1985 a întrebat:

SALUT TPU
am un polo din 2006 inmatriculat in acelasi an
primul proprietar Porsche Leasing al 2lea proprietar tot o firma
iar al 3lea proprietar o femeie eu sunt al 4-ulea proprietar
l-am cumparat anul asta.......trebuie sa platesc din nou taxa de inmatriculare sau nu? sa ma corecteze si pe mine cineva

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a existat o inmatriculare in perioada 2007-2011 nu mai trebuie sa platesti taxa de poluare, a platit-o cel care a inmatriculat-o in acea perioada.

| Bica1985 explică (pentru Ioandelasal):

Pai prima a fost in 2006 a avut numere de inmatriculare diferite ultima inmatriculare a fost in 2012

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bica1985):

Nu cred ca va trebui sa platesti taxa de poluare dar precis afli la Serviciul inmatriculari. In acest sens sunt prevederile L.9/2012, citez:
"(2) Obligatia de plata a taxei intervine si cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, in Romania, asupra unui autovehicul rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule si care nu face parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite de la plata acestor taxe, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii."

| Dei17MI a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimica doar trecut pe numele tau! Sper ca te-am ajutat

| Moonlight123 a răspuns:

Trebuie sa platesti o taxa de inmatriculare, pentru talon, carte, numere dar nu mai platesti acea taxa de poluare sau prima inmatriculare (cea de cateva sute de euro).

| MihaelaStanciou a răspuns:

Nu cred

| Bica1985 explică:

Multumesc frumos tuturor celor care au raspuns ma voi duce la rar pentru identificare si va voi tine la curent cu ceea ce va urma sa fac pe parcurs