| johnsmith1890 a întrebat:

Nu stiti se mai poate face depreciere? sau ceva sa imi reduca taxa de poluare, am doar abs,servo, si airbag. masina este o corsa din 2000 1, 2 16v 3 usi.

Răspuns Câştigător
| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Nu te gandi so inmatriculezi acuma.Am auzit ca noua taxa va fi de mediu si bazata dupa CMC si gradu de poluare, DAR NU VA PUTEA DEPASI VALOAREA MASINII.Deci eu zic sa "vinzi" masina unui cunoscut(daca nu e inmatriculata) si so "re-cumperi" tu, evident doar pe hartii, fara ca manii "sa schimbe mainile" daca ma intelegi, si o vinzi si recumperi cu 100 Euro, si atunci taxa nu poate depasii 100.Nu poate nimeni sa te acuze de nimic.Cu atat ai avut "noroc" so cumperi si gata. Daca e inmatriculata si vrei so vinzi, masina(nu neaparat asta) nu e ieftina iar 2-300 sau mai mult a-ti fi dispusi sa o platiti,puteti reduce valoarea masini pe hartie,dar in realitate suma sa fie care va comvine tuturor. Evident contractu nu trebuie sa fie facut la notar,daca trecuta nr seria de buletin, numele persoanei si e semnat de ea, dar eu, te sfatuies ca si vanzator, tu sa nu semnezi contractul cum ca tu o vinzi cu 100E daca v-ati inteles la pretul de 1000E sa zicem,pana nu-ti da toti banii sau diferenta, fara de pretul din contract, ca sa fi sigur ca nu o dai cu cat scrie in contract ci cu cat vrei tu. Evident exista posibilitatea so inmatriculezi in afara, sau sa astepti UE sa o declare neconstitutionala si pe asta si so inmatriculezi dupa anulare sau dupa ce castigi procesul, si tribunalu obliga directia de inmatriculari sa tio inmatriculeze fara taxa.
Ideea ca nu poate depasi valoare masini e foarte fain si nu platesti nici impozit pe venit asa mare si scapa si respectivul sau tu de taxa.

Sper ca te-am ajutat,
Salutwinking

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intra aici: http://static.anaf.ro/......2012.html, introduci datele cerute si o sa afli taxa si daca iti face reducere. Este calculatorul folosit de ANAF pentru calcularea taxei.

| BassHunter13 a răspuns:

Daca ii cei de la Rar ti-au scos Euro 4 taxa ii intre 60-80euro! Inca nici eu nu stiu cum va fi..Ca s-a scos taxa de poluare.Acuma se cheama Timbru de mediu si se va plati anual in functie de poluare ca si impozitul.Asa a anuntat gunoiul de ponta!

| SerafimHD a răspuns:

Http://static.anaf.ro/......2012.html, introduci datele cerute si o sa afli taxa si daca iti face reducere. Este calculatorul folosit de ANAF pentru calcularea taxei.

| Gomalo_Tractari_1984 a răspuns:

Buna ziua,

Va comunicam faptul ca societatea comerciala GOMALO
MANAGEMENT SRL va poate ajuta in privinta RECUPERARII TAXEI AUTO (de poluare) sau INMATRICULARII FARA PLATA TAXEI in cel mai scut timp si cu minimul de efort din partea dvs.

Pentru orice nelamuriri ne puteti contacta telefonic sau prin e-mail:
office@gomalogroup.ro

SC Gomalo Management SRL

Web: www. gomalogroup.ro

Tel:0755700183