| rabbit2014 a întrebat:

Revin cu inca o intrebare astazi. Vreau sa dau de permis si imi este frica sa merg cu masina. Acum un an eram cu al meu in fata casei in Romania,el era la volan si eu in dreapta, si i- am zis sa imi dea si mie sa conduc ca eu fac chestionare pe internet si stiu tot ( de unde,habar nu aveam),el nu a acceptat dar dupa rugamintile mele a cedat, si...m- am urcat eu la volan si cum am plecat dupa loc cu viteza direct in gard. Masina s- a oprit,el a ramas cu privirea la mine si eu la el. Am sarit repede din masina si tata lui a iesit din casa tipand de a iesit toata lumea afara, in fine ne-a gonit pe amandoi, am stat cu chirie s.a.m.d. Asta este alta problema, dar eu de atunci am ramas cu frica. Si imi doresc din suflet este visul meu sa conduc. Si imi este frica, ce pot faca sa imi treaca? Si inca o intrebare, are ceva daca sunt scunda, adica eventual imi pun o perina pe scaun? happy Nu stiu imi este frica si daca as fi in trafic si claxoneaza cineva eu ma pierd si ma opresc, iar toate masinile mele vin in spatele meu si ma accidenteaza. Sau pe autobanda daca merg prea tare sau prea incet si ma accidentez? Imi este frica si daca ar fi sa exersez pe un camp. Asta numesc eu vis imposibil.

43 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi daca treci testul psihologic, cu temerile pe care le ai tu nu cred eu ca vei fi in stare sa sofezi

| JohnnyBi a răspuns:

Asta numesc eu prostie. te-a mancat in fund si te-ai scarpinat pe banii altora. daca stiai ca esti pe langa de ce draci ai incercat? eu in locul lui te bateam pana iti canta popa religie (tatal aluia) ca in locul lui nu ti-as fi dat masina pe mana.

| ijuuuuuuu a răspuns (pentru JohnnyBi):

Dragă John. Cine ești tu să îi reproșezi fetei ce a făcut după ce totul a fost deja petrecut? Scopul întrebării ei e cu totul altceva, și ar trebui să o ajutăm să scape de frică. Nu ți-a pus nimeni o întrebare în care să te întrebe ce ai fi făcut în situația tatălui ei.

| rabbit2014 explică (pentru JohnnyBi):

Pai vezi tu, nu toti sunt animale

| rabbit2014 explică (pentru ijuuuuuuu):

Multumesc pentru ajutor

| JohnnyBi a răspuns (pentru rabbit2014):

Cum nici toti nu suntem prosti. eu cand stiu ca nu stiu un lucru nu ma chinui sa fac tot posibilul sa fiu prost.

| JohnnyBi a răspuns (pentru ijuuuuuuu):

Pai e mai usor sa eviti decat sa tratezi. si prostia nu o poti trata. eu m-am facut cu masina praf + spitalizare + complicatii + aproape pierdut un picior cu 1 an in urma. plimbat prin spitale, operatii si acum conduc zilnic. cum treci peste frica? simplu. ambitie

| rabbit2014 explică (pentru JohnnyBi):

Daca stai sa te gandesti accidentele sunt la orice pas. Eu am nevoie de masina si permis, nu imi pot permite taxi pe fiecare zi. 40 euro dus intors- servici casa. Nu este o prostie daca nu stii si vrei sa incerci

| JohnnyBi a răspuns (pentru rabbit2014):

Si cand voiai sa conduci fara sa ai niciun habar si sa ii busesti masina tot asta urmareai? eu sunt baiat de bani gata si cu toate astea nu am pus piciorul pe locul soferului pana dupa examenul de permis. desi puteam. ca sunt prost si ma fac praf e problema mea, dar cand sunt pe banii altora nu mai e doar problema mea. si cand sunt pericol public iar nu e doar problema mea. cu toate astea am avut un accident anul trecut cu unul care nu era de aceeasi parere ca mine. era rupt de beat la volan si m-a facut zdrente. eu am stat prin spitale si groaza de masini am avut si eu. si inca am. dar trebuie sa conduc pentru ca trebuie. fac naveta si nu pot sa ma rog de altii sa o faca pentru mine. asa ca treci peste si mergi mai departe stau stai in trecut si plangi pe asta. este alegerea ta. eu mi-am facut alegerea. si am flashback-uri destul de des despre momentul ala...

| ijuuuuuuu a răspuns (pentru JohnnyBi):

Era vorba de altceva aici. Poate la momentul acela ea nu s-a gândit la ce se poate întâmpla, și cum a spus, că a făcut chestionare, și era sigură că știe. De ce nu te judeci pe tine despre ceea ce ți s-a întâmplat?

| JohnnyBi a răspuns (pentru ijuuuuuuu):

Pentru ca nu e vina mea. nu am intrat eu in nimeni. si desi toti zic sa conduci preventiv, sunt unele chestii care nu ai cum sa le prevezi. nu zic ca sunt mare sofer ca am permis doar de 6 ani, dar am condus in toate conditiile si am destui km facuti sa stiu sa evit destule situatii, dar nu pe toate. am prieteni motociclisti morti din cauza neacordarii de prioritate. merg linistiti si se trezesc cu prostul tragand de volan in fata lor. asa ceva nu ai cum sa prevezi. aia e. dar intre situatia asta si a te urca la volan fara sa ai permis sau comanda dubla (inca 1 sansa sa scapi) este o diferenta mare.

| rabbit2014 explică (pentru JohnnyBi):

Nu m-am urcat sa plec la drum lung sau cel putin sa ies in circulatie, decat pe o straduta mica necirculata de masini. Multe persoane cred ca au incercat asta

| JohnnyBi a răspuns (pentru rabbit2014):

Irelevant unde, ce si cum. nu trebuia sa o fi facut. dat faptului ca ce e facut e bun facut si orice sut in fund e un pas inainte ai o lectie de viata. sa treci peste este doar vointa ta. pune pe o lista pro si contra sofatului si vezi balanta incotro atarna.

| e36 a răspuns (pentru ijuuuuuuu):

Mă cac în părerea ta! De asta mor oamenii. Din cauza ei ne trezim cu *******-n suscă nu se uită dacă-i verde sau roşu la semafor. I-aş tăia picioarele să nu mai pupe maşină în viaţa ei! Scuzaţi părerea de rasist, dar chiar aşa e. CELE MAI MULTE FEMEI SUNT PRAŞTIE LA VOLAN!

| Lelia18 a răspuns (pentru e36):

Hello! Esti suparat? Te rog cauta niste statistici si ai sa vezi! Nu noi omoram oamenii!
Conform studiilor din ultimii ani, legate de subiectul rivalităţii sexelor la volan, rezultă că bărbaţii produc mai multe accidente fatale, cu toate că reprezentatele sexului frumos sunt implicate mai frecvent în tamponări uşoare
Conform unor studii realizate de Social Issues Research Centre reiese că bărbaţii sunt implicaţi în accidente fatale mai frecvent decât femeile. Se pare că în 80% din accidentele fatale sunt implicaţi bărbaţii. Pe de altă parte, alte statistici arată că femeile sunt implicate de trei ori mai mult decât bărbaţii în ceea ce privesc accidentele minore.
Cauza acestor concluzii este reprezentată de lipsa de atenţie şi nerespectarea regulilor de circulaţie a bărbaţilor, în timp ce femeile se pare că respectă cu sfinţenie regurile. Pe de altă parte şi agresivitatea şoferilor bărbaţi este una din cauzele producerii accidentelor fatale.

| rabbit2014 explică (pentru e36):

Vad ca iti place sa te contrazici mult, punctul tau de vedere nu este echivalent cu realitatea. Daca este sa fie un accident este din neatentie din mai multe cauze nu neaparat ca este o femeie la volan. Poate ca o femeie nu are asa mult tupeu in trafic sa faca manevre ca sa evite un accident. Dar asta nu inseamna ca femeile la volan sunt dezastru. Multe au murit in accidente rutiere fiind vina barbatiilor

| e36 a răspuns (pentru Lelia18):

Social Issues Research Centre e cumva din România? ia du-te pe europeană să vezi ''fardatele'' cum stau cu 2 mâini pe volan, speriate. Şi când bagă în viteză scârţâie cutia. Şi mai vezi una care se suie pe bordură, chiar că-ţi vine naşpa.

| e36 a răspuns (pentru rabbit2014):

Acum 2 ore o vecină de a mea a sărit peste bordură cu jeepul ei. Are un pathfinder şi nici nu a simţit când a trecut peste. S-au auzit doar crengile care-au intrat în portbagaj. cu tot cu luneta spartă.

| e36 a răspuns (pentru rabbit2014):

Şi nu conduc de ieri. Ar trebui să luaţi la bibilică ce vă spun.

| rabbit2014 explică (pentru e36):

Deci concluzia ta : femeile trebuie excluse definitiv de la volan, pe motiv ca sunt femei si nu stiu sa conduca, si nu se descurca, da?

| e36 a răspuns (pentru rabbit2014):

Http://www.youtube.com/results?search_query=woman%20drive&sm=3

De ce youtube-ul este plin cu femei care fac cascadorii la volan şi nu cu bărbaţi? Foarte puţine femei prind repede mişcarea la volan. Cele mai multe nu sunt sigure. Mai toate-s cu capu-n parbriz şi cu mâinile încolăcite de volan.

| ijuuuuuuu a răspuns (pentru e36):

Bună.
Nu ți-a cerut nimeni să îți exprimi părerea despre răspunsul pe care l-am dat eu.
Și înainte de a judeca vreo femeie, fă diferența dintre bărbații care se urcă la volan cu alcoolul în ei. Și apoi mai vorbim!happy
PS: Cacă-te unde vrei tu!

| e36 a răspuns (pentru ijuuuuuuu):

Ai nişte hârtie igienică? M-a cam luat cu treaba mare când am citit din nou tot subiectul

| ijuuuuuuu a răspuns (pentru e36):

Cred că ți-ar trebui niște ob-uri, zic eu... sper să rămâi constipat. Părerea mea. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoala te invata sa conduce, ca de aia se face scoala. Dar la ce spui tu acolo mai bine stai acasa sau mergi cu taxiul ca pari a fi un pericol in trafic

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Zi mersi ca nu ai dosar penal; nu ai nevoie de permis daca iti e frica ai fi un criminal in plus pe sosea, daca o sa iei permisul te rog sa ma anunti cand pleci cu o masina ca sa nu ies cu a mea pe strada; successs!

| gelu1970 a răspuns:

Scoala de soferi se numeste SCOALA deoarece acolo inveti. e gresita ideea ca trebuie sa te urci la volan sa mergi la scoala cu lectia deja invatata. in plus e periculos. daca vrei sa iti scoti permisul urmeaza scoala asa cum e firesc.

| Alcyon a răspuns:

Trebuie sa faci scoala de soferi. Cu instructorul langa tine, n-o sa ai nicio problema. Masinile alea de scoala mai au o frana si pentru profesor. Daca faci vreo greseala, instructorul iti pune frana imediat. Altfel, nu prea ai cum sa inveti... E periculos si ilegal. Oricum, in primii ani, o s-a cam trebuiasca sa conduci cu cineva langa tine, pentru ca e foarte riscant. Cred ca te uiti si tu la stiri. Tot timpul auzi chestii de genul: tanarul abia isi luase carnetul si a intrat cu masina in pom.

| rabbit2014 explică (pentru Alcyon):

Asa este, stiu. Foarte greu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treci peste, du-te la scoala si poti sa faci mai multe ore pana esti pregatita. Nu te mai gandi atata, iti faci prea multe griji dinainte sa incepi ceva serios.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

''Daca respecti legislatia rutiera, nu ai cum faci accident. ''

Nu-i adevarat. In mine a intrat unu cu un camion in timp ce dadea cu spatele, desi eu mergeam perfect regulamentar. Aveam vreo 9 luni de cand imi luasem permisul. In trafic arta e sa anticipezi si sa eviti absolut orice si pentru asta ai nevoie de multa experienta.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

P.S: La ani de zile de la incident era sa patesc iar acelasi lucru, doar ca de data asta eu as fi fost vinovatul. La mine la munca erau niste masini parcate in sir indian de-a lungul unui hambar, si am parcat si eu acolo. Peste zi, a mai parcat unu in fata mea si au iesit 2 din spate. Cand am iesit de la munca am vazut ca am loc destul sa dau cu spatele si n-am mai intors capul peste umar (doar m-am asigurat superficial in oglinda retrovizoare cateva fractiuni de secunda) Am bagat in marsarier si am dat cu spatele apoi am bagat treapta I si m-am asigurat in oglinda laterala stanga (ca sa ies). Cand m-am asigurat in olginda laterala, ce sa vezi? Mai aveam cativa cm (poate chiar milimetrii) si intram in unu care a tras repede de volan cand a vazut ditai locu liber in spatele meu, cu intentia sa-l ocupe pana nu-l ia altcineva (curtea era foarte aglomerata). Ideea e ca baiatu a venit exact din directia fata ca daca venea din spatele meu poate vedea becul alb aprins si nu se baga in kurul meu. Iar eu probabil ca fix atunci cand a trecut pe langa mine ma uitam in oglinda retrovizoare. In fine, mi-a venit imediat in minte episodul cu camionul care a dat cu spatele fara sa se asigure corespunzator si m-a lovit cand eram incepator si respectam legislatia ca la carte.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Unde conducere preventiva cand mie nici prin cap nu mi-a trecut ca cineva poate sa dea cu spatele in timp ce eu faceam parcarea laterala? laughing Fiind camion nici macar nu am vazut ca e cineva in el.
Acum ma holbez de 100 de ori cand fac parcarea laterala si niciodata nu dau cu spatele fara sa intorc capu.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Animale n-am calcat niciodata si sper sa nici n-o fac. La capitolul reflexe stau excelent. Un caine mi-a sarit in fata noaptea. Ce-i drept era pe trecerea de pietoni, doar ca pietonii aveau rosu laughing Si un caine e si mic, eu ma uitam la nivelul unui copil (in eventualitatea in care traverseaza neregulamentar) dar cainele chiar era sa ma surprinda (a mai traversat si in fuga)

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Momentan am masina de la firma cu care merg gratis (nu platesc combustibil, nu platesc revizii nu platesc piese de schimb, nu platesc impozit, nu platesc nici macar odorizantele sau lichidul de parbriz). Nu am de ce sa arunc bani pe taxi happy

| rabbit2014 explică:

Este mai avantajos cu masina, bag de 20 euro benzina si imi ajunge. Dar nu 40, si m-ai ales ca seara merge cu mai mult. Plus ca trebuie sa mai iau si tigari si mancare. Asa pun de o parte jumate. Impozitul si asigurarea nu le platesc in fiecare zi

| e36 a răspuns:

Femeile astea. eu conduc de la 12 ani. Prima dată am încercat pe o mâţă (bmw e36 ) 2.8 (2.8 benzină). Prima zi m-am dus într-un şanţ pe câmp, iar peste câteva zile am luat-o din nou şi m-am dus în răsărită cu ea. Totuşi. e 2.8. Nu 1.6. După aceste întâmplări frate-miu mi-a dat un urs 1.6 şi cu ăla nu am mai intrat nicăieri. După ce i-am câştigat încrederea, mi-a dat mâţa lui laughing. 2.5 turbo de vreo 350 de cai. La 14 ani am făcut pentru prima dată burnout. Tu eşti genul de persoană care, dacă te claxonează cineva că ai stat prea mult la semafor îţi vine să ieşi din maşină şi să fugi, iar apeşi acceleraţia în loc de frână.

| rabbit2014 explică (pentru e36):

Da laughing)) cred ca asa as face...pentru ca nu am experienta

| Lelia18 a răspuns (pentru e36):

Ce va place sa va laudati! Nu cumva ai condus de la 5 ani? Ia gandeste-te bine, si aminteste-ti! Masinuta avea pedale, sau era electrica?

| e36 a răspuns (pentru Lelia18):

Ţi se pare că glumesc? Dacă tot vrei un sfat util, ia-ţi o maşină hidramată (schimbă singură vitezele, fără să apeşi nimic). E mult mai uşor să te concentrezi la drum. Poate vei nimeri mai puţine borduri.

| Lelia18 a răspuns:

Lucifer, de ce iti place todeuna sa jignesti? Sa stii ca lumea te caracterizeza in primul rand prin vorbele care iti ies din gura. Chiar daca tu te poti considera superdestept, vei fi dat la o parte si tratat cu neglijenta.
Rabitt, trebuie sa fii ambitiosa! Eu cred ca vei reusi sa-ti alungi aceasta frica. Totul vezi acum, prin optica unei incepatoare. Ai vazut si ai auzit numai de accidente... si asta te framanta! Dar, sunt sigura ca aceasta frica va dispare treptat. Vei invata sa conduci pas cu pas, cu un instructor langa tine si care te va ajuta sa iesi cu bine la liman. In acelasi timp, ai sa vezi ca frica asta pe care o ai acum, o sa se diminueze si in final o sa dispara cu totul! Asta e parerea mea. Incearca, curajhappy

| rabbit2014 explică (pentru Lelia18):

Pai asta este problema, prea multe accidente, chiar daca tu mergi corect, vine unu beat si te spulbera pe asfalt. Nici eu nu sunt un exemplu bun, dar macar nu am condus pe drum circulat de masini, am luat masina doar cativa metri ca imi era drag

| Alexandru_Voicu_1994 a răspuns:

Eu la scoala de soferi mi-am infrant toate fobiile legate de sofat. Sincer iti recomand sa faci ore suplimentare de conducere daca inca nu esti stapana pe tine. Scaunul soferului se poate ajusta in functie de conducator, deci nu trebuie sa-ti pui o perna sa poti sa vezi in fata. Parcurgerea scolii de soferi este tot ce ai nevoie! Succes mai departe!