| rabbit2014 a întrebat:

Revin cu inca o intrebare astazi. Vreau sa dau de permis si imi este frica sa merg cu masina. Acum un an eram cu al meu in fata casei in Romania,el era la volan si eu in dreapta, si i- am zis sa imi dea si mie sa conduc ca eu fac chestionare pe internet si stiu tot ( de unde,habar nu aveam),el nu a acceptat dar dupa rugamintile mele a cedat, si...m- am urcat eu la volan si cum am plecat dupa loc cu viteza direct in gard. Masina s- a oprit,el a ramas cu privirea la mine si eu la el. Am sarit repede din masina si tata lui a iesit din casa tipand de a iesit toata lumea afara, in fine ne-a gonit pe amandoi, am stat cu chirie s.a.m.d. Asta este alta problema, dar eu de atunci am ramas cu frica. Si imi doresc din suflet este visul meu sa conduc. Si imi este frica, ce pot faca sa imi treaca? Si inca o intrebare, are ceva daca sunt scunda, adica eventual imi pun o perina pe scaun? happy Nu stiu imi este frica si daca as fi in trafic si claxoneaza cineva eu ma pierd si ma opresc, iar toate masinile mele vin in spatele meu si ma accidenteaza. Sau pe autobanda daca merg prea tare sau prea incet si ma accidentez? Imi este frica si daca ar fi sa exersez pe un camp. Asta numesc eu vis imposibil.

43 răspunsuri:
| Lelia18 a răspuns (pentru e36):

Hello! Esti suparat? Te rog cauta niste statistici si ai sa vezi! Nu noi omoram oamenii!
Conform studiilor din ultimii ani, legate de subiectul rivalităţii sexelor la volan, rezultă că bărbaţii produc mai multe accidente fatale, cu toate că reprezentatele sexului frumos sunt implicate mai frecvent în tamponări uşoare
Conform unor studii realizate de Social Issues Research Centre reiese că bărbaţii sunt implicaţi în accidente fatale mai frecvent decât femeile. Se pare că în 80% din accidentele fatale sunt implicaţi bărbaţii. Pe de altă parte, alte statistici arată că femeile sunt implicate de trei ori mai mult decât bărbaţii în ceea ce privesc accidentele minore.
Cauza acestor concluzii este reprezentată de lipsa de atenţie şi nerespectarea regulilor de circulaţie a bărbaţilor, în timp ce femeile se pare că respectă cu sfinţenie regurile. Pe de altă parte şi agresivitatea şoferilor bărbaţi este una din cauzele producerii accidentelor fatale.

| rabbit2014 explică (pentru e36):

Vad ca iti place sa te contrazici mult, punctul tau de vedere nu este echivalent cu realitatea. Daca este sa fie un accident este din neatentie din mai multe cauze nu neaparat ca este o femeie la volan. Poate ca o femeie nu are asa mult tupeu in trafic sa faca manevre ca sa evite un accident. Dar asta nu inseamna ca femeile la volan sunt dezastru. Multe au murit in accidente rutiere fiind vina barbatiilor

| e36 a răspuns (pentru Lelia18):

Social Issues Research Centre e cumva din România? ia du-te pe europeană să vezi ''fardatele'' cum stau cu 2 mâini pe volan, speriate. Şi când bagă în viteză scârţâie cutia. Şi mai vezi una care se suie pe bordură, chiar că-ţi vine naşpa.

| e36 a răspuns (pentru rabbit2014):

Acum 2 ore o vecină de a mea a sărit peste bordură cu jeepul ei. Are un pathfinder şi nici nu a simţit când a trecut peste. S-au auzit doar crengile care-au intrat în portbagaj. cu tot cu luneta spartă.

| e36 a răspuns (pentru rabbit2014):

Şi nu conduc de ieri. Ar trebui să luaţi la bibilică ce vă spun.

| Lelia18 a răspuns (pentru e36):

Ce va place sa va laudati! Nu cumva ai condus de la 5 ani? Ia gandeste-te bine, si aminteste-ti! Masinuta avea pedale, sau era electrica?

| rabbit2014 explică (pentru e36):

Deci concluzia ta : femeile trebuie excluse definitiv de la volan, pe motiv ca sunt femei si nu stiu sa conduca, si nu se descurca, da?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treci peste, du-te la scoala si poti sa faci mai multe ore pana esti pregatita. Nu te mai gandi atata, iti faci prea multe griji dinainte sa incepi ceva serios.

| e36 a răspuns (pentru Lelia18):

Ţi se pare că glumesc? Dacă tot vrei un sfat util, ia-ţi o maşină hidramată (schimbă singură vitezele, fără să apeşi nimic). E mult mai uşor să te concentrezi la drum. Poate vei nimeri mai puţine borduri.

| e36 a răspuns (pentru rabbit2014):

Http://www.youtube.com/results?search_query=woman%20drive&sm=3

De ce youtube-ul este plin cu femei care fac cascadorii la volan şi nu cu bărbaţi? Foarte puţine femei prind repede mişcarea la volan. Cele mai multe nu sunt sigure. Mai toate-s cu capu-n parbriz şi cu mâinile încolăcite de volan.

| ijuuuuuuu a răspuns (pentru e36):

Bună.
Nu ți-a cerut nimeni să îți exprimi părerea despre răspunsul pe care l-am dat eu.
Și înainte de a judeca vreo femeie, fă diferența dintre bărbații care se urcă la volan cu alcoolul în ei. Și apoi mai vorbim!happy
PS: Cacă-te unde vrei tu!

| e36 a răspuns (pentru ijuuuuuuu):

Ai nişte hârtie igienică? M-a cam luat cu treaba mare când am citit din nou tot subiectul

| ijuuuuuuu a răspuns (pentru e36):

Cred că ți-ar trebui niște ob-uri, zic eu... sper să rămâi constipat. Părerea mea. laughing