| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare in legatura cu polita RCA
Eu am avut un accident minor in 2020 iar acum in 2024 m-a trecut la clasa bonus/malus B6.

Stiam ca pentru fiecare an in care nu ai avut nici un accident, clasa bonus/malus creste.

M-am uitat acum pe Aida(BAAR) si aparent pagubitul din 2020 a fost despagubit de abia anul trecut in ianuarie 2023

Din moment ce au trecut 4 ani de la acest accident, clasa mea de bonus/malus nu ar trebui sa fie B8?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Stiam ca pentru fiecare an in care nu ai avut nici un accident, clasa bonus/malus creste. "

doar bonusul creste in acest caz adica acel B0/B1-B8

"Totuși, deși sistemul recompensează comportamentul prudent la volan, orice incident provocat în trafic duce la o penalizare substanțială. Indiferent de clasa de pornire, fiecare eveniment negativ determină o retrogradare cu două clase Bonus Malus. Acest aspect subliniază importanța menținerii unui comportament sigur în trafic pentru a beneficia de reduceri semnificative și a evita majorările substanțiale ale primei de asigurare RCA."

Durata necesară pentru îmbunătățirea clasei în cadrul sistemului bonus-malus poate varia semnificativ, fiind influențată de mai mulți factori, inclusiv regulile specifice ale fiecărei companii de asigurări. Însă, perioada standard pentru schimbările clasei bonus-malus este de un an calendaristic de la data întocmirii asigurării RCA.

Dacă șoferul trece prin perioada stabilită (în general un an calendaristic) fără a provoca accidente, acesta va urca o clasă. De exemplu, dacă Teodor se afla într-o clasă de bonus precum B2, într-un an, fără a provoca accidente, acesta va trece la clasa B3 ce îi va oferi o reducere de 15% la asigurarea RCA.

Dar dacă Mircea se află într-o clasă de malus precum M5 (majorare de 50%), creșterea după un an fără a provoca accidente, va însemna că va trece la clasa M4, ce înseamnă o majorare mai mică a poliței, de 40%.

Pentru ambii șoferi un an fără a provoca accidente rutiere va însemna o poliță RCA mai mică pentru anul următor, dar nepornind de la același nivel, Mircea va avea mai mult de plătit decât Teodor în noul an."

"M-am uitat acum pe Aida(BAAR) si aparent pagubitul din 2020 a fost despagubit de abia anul trecut in ianuarie 2023"

Pentru aceste nelamuriri poti lua legatura cu asiguratorul tau atat in scris prin intermediul emailului cat si personal la unul dintre locatiile asiguratorului tau acolo unde este posibil

suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce clasa erai cand ai facut accidentul?

| Blueeyy a răspuns (pentru suntserios):

B8, este singurul accident pe care l-am avut si care apare pe aplicatia Aida.

Anul trecut am avut 3 care nu au fost provocate din vina mea, 2 solutionate prin amiabila si 1 de politie. (stiu, am fost foarte norocos?)

| KovacsB a răspuns:

Mi se pare mult si B6.
Ai permis de 6 ani?

| Blueeyy a răspuns (pentru KovacsB):

Comentezi ca sa te afli in cauza, certificatul de daunalitate se emite doar pe ultimii 5 ani.

| KovacsB a răspuns (pentru Blueeyy):

Se pare ca nu reusesti sa intelegi ce citesti.
Nu intamplator nu reusesti sa termini ce ai inceput.