| anonim_4396 a întrebat:

Care ar fi la momentul de faţă cele mai bune mărci auto?
Aş vrea să cumpăr în maxim câteva luni o maşină mai de "Doamne ajută" pentru că acum am un BMW mai vechi.
Eu mizez tot pe BMW, dar ce să aleg? Motor mic sau motor mai mare (2500+), diesel sau benzină?
Aştept păreri/sfaturi din partea celor mai experimentaţi.
Acord fundă celui mai bun răspuns, mulțumesc anticipat!
O seară bună!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista un raspuns la intrebarea care ar fi cele mai bune marci de masini. La cum evolueaza azi tehnologia toti constructorii sunt la acelasi nivel ca altfel nu ar face fata pietii.

Eu intotdeauna am mizat pe masinile japoneze si inca nu m am inselat.

Daca e vorba de motor... bineinteles, cat mai mare dar asta presupune ca iti si permiti

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce vrei de la masina.
Odata ce renunti la o masina, ar trebui sa ai o lista de lucruri care iti plac la acea masina, si lista de lucruri care ti-au lipsit, si le vrei pe urmatoarea.
In baza acelor 'mofturi', te orientezi.
Ca asa, eu am in cap Clio 1.2, sau Megane 1.8... Pentru tine, probabil sunt niste pocnitori.
Pe mine la BMW ma deranja aderenta 'subtire', gata sa se rupa, in cele mai nasoale momente.
Daca iti permiti motor peste 2.0, si vrei o limuzina confortabila, eu as recomanda Mercedes E220 diesel.

| Frank51 a răspuns:

Daca mergi pe motor mare alege benzina. Ai putere mai mare, si cuplu decent, pentru ca daca mergi pe motor mare vrei putere mai mare si nu prea conteza consumul. Mergi pe diesel daca nu conteaza puterea foarte mult, si atunci neaparat motor sub 2500, dar sfatul meu personal este sa mergi pe benzina.

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns:

Reno Megane 1.6 16vwinking
Fiabil, bun, consum si taxe miciwinking

| LotruNegru a răspuns:

Fara doar si poate cele mai bune si cunoscute masini sunt:Mercedes-benz; BMW; Audi&Volkswagen.Cel mai optim motor ar fi unul de 2.0 diesel, cele noi au + - 180 cai, ceea ce este foarte bine. daca iei motor peste 2, 5 gandeste-te ca intretinerea este mult mai scumpa + impozit si toate cele mai scumpe, la 2.0 impozitul este 180 lei iar la 2.5 980 lei, e o diferenta mare zic eu..La benzinare sa nu iti stea capul, consuma mult...si performante mai mici ca un diesel in cazul motoarelor mici.Un benzinar puternic este de la 3.0 in sus.Bineinteles ca acel motor iti goleste portofelul, papa la benzina de numa

| Vanzatordeverdeata a răspuns (pentru LotruNegru):

Pe lângă faptul ca ești prost informat mai sfătuiești și pe alții.
Mașinile alea de le-ai enumerat tu nu sunt nici bune și nici fiabile.
Exista și motoare mici, benzinare, destul de potente.