| Ismail_Ertan_1997 a întrebat:

Vreau sa aflu ce rol are acel - si + la cutiile de viteze automate, am impresia ca nu mai schimba vitezele un clk200 din 2000 am umblat la - si + cred ca din cauza asta.

Ce rol are acel - si +?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E modul manual al cutiei de viteze. Cum adica ai impresia ca nu mai schimba? Pai ori schimba ori nu? probabil ai trecuto in modul manual

| Celcareajuta a răspuns:

Cand apesi +/- iti trece pe manual la cutie, dar dupa ce repornesti motorul in mod normal ar trebui sa o ia din nou pe automat

| pufulescu a răspuns:

+ si - la acea transmisie sunt modul manual de schimbare a treptelor. Nu ai cum sa strici cutia punand schimbatorul in acele pozitii!
Daca intr-adevar cutia nu mai schimba treptele beleaua e mare, reparatiile sunt scumpe DACA se ajunge la reparatii. Dar pentru asta trebuie neaparat sa ajungi la un service specializat pe Mercedes in care ai incredere! Poti fi pacalit foarte usor fiindca poate fi doar o problema cu nivelul uleiului in cutie iar ei iti vor spune ca trebuie demontata transmisia si reparata.
Deci... un service Mercedes in care ai incredere si insista sa inceapa prin a verifica nivelul de ulei si calitatea acestuia in transmisie.