| Sendrea a întrebat:

Salutare,
Am o intrebare legata de reducerea perioadei de suspendare a carnetului.
Mi-a fost retinut carnetul in alt judet decat ala in care sunt domiciliat, am trecut examenul de reducere a perioadei.
Insa in urmatorii pasi sunt confuz ce ar trebui sa fac, am vazut ca pot trimite email cu toate actele scanate dar nu stiu cat de sigur este aceasta modalitate.
Imi puteti da va rog cateva sfaturi?

Va multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus (permis retinut in alt judet) acesta il trimite la politia rutiera din judetul tau, asa ca de acolo trebuie sa-l ridici dupa expirarea perioadei reduse de suspendare a dreptului de a conduce.

| Sendrea explică (pentru Ioandelasal):

Intrebarea mea era, daca ii safe ca am trimis actele prin email la I.P.J-ul din judetul respectiv

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sendrea):

De ce sa nu fie sigur?
Si, de altfel, asa cum ti-am spus in primul raspuns, asta n-are importanta, permisul il ridici din judetul tau de domiciliu.

| Sendrea explică (pentru Ioandelasal):

Da stiu ca il ridic din judetul meu de domiciliu, nu eram sigur doar cu chestia asta, pana si ei au zis ca exista modalitatea sa trimitem prin email actele doar ca nu ii asa sigura.