| Mihai19981 a întrebat:

Salutare TPU, fac si eu 18 ani si vreau sa imi cumpar o masina de preferat roadster, tata imi pune la dispozitie 40.000 euro, m-am uitat peste mai multe modele de mercedes, bmw, nu prea ma pot decide, am nevoie de ajutorul vostru, ce masina roadster imi recomandati? dar una cu 5 locuri. Astept raspunsuri, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Celcareajuta a răspuns:

Din start iti spun ca nu e ok un roadster cu 5 locuri, nu sunt facute cum trebuie, nu ai niciun confort pe locurile din spate. Nici coupe-ul de la BMW seria 6 nu iti ofera confort suficient, dar la masina aia noua nu te incadrezi in buget.

Eu daca as avea acum 18 ani si bugetul tau alegerile imi sunt urmatoarele:
1. Ford Mondeo - foarte bine dotat undeva pe la 35. 0000
2. Audi A4 - semi-dotat la 35.000
3. Jaguar XF- mai putin dotat la 40.000 cred ca iei
4. Mercedes C-class, BMW seria 3 - tot asa nu foarte dotate undeva la 40.000

Personal as alege Audi A4 pentru ca am eu o afinitate catre marca (parere strict subiectiva).

Si acum lucrurile pe care le consider obligatorii la o masina cand dai atatia bani pe ea:
1. cutie automata
2. full senzori: parcare, lumina, etc
4. faruri cu xenon/led
5. navigatie mare/color/cu intrare USB si aux

Daca intr-adevar doresti ceva sport tip roadster trebuie sa renunti la ideea de a avea 5 locuri si te poti orienta catre un Audi TT sau daca vrei SH (ceea ce nu recomand la cati bani dai) gasesti Porche Boxter care cam domina piata la segmentul asta.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

BMW nu strica mercedesul nu e asa fain. Cu banii aia mai bine iti iei un honda cu 3 usi, masina de oras e solida si atrage mult atentia. Jeepanurile nu sant asa faine si nu merita in oras sa te misti cu ea, e ca si cum pari un tigan inauntru daca te gandesti in mare.

| GdX a răspuns:

40k? Ai de mine, dar ce e taticul? Wtf...trebuie sa muncesc 10 ani pentru banii aia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

4 loganuri

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este ok sa visezi.

| Mihai1810 a răspuns:

Nu iti recomand sa dai 40.000 euro pe o masina ca incepator, pentru ca riscul sa o lovesti e mult mai mare la incepatori. Eu zic sa iti iei o masina la maxim 10.000 euro si restul banilor sa ii pastrezi pentru o viitoare masina atunci cand vei mai capata experienta.

| Mihai19981 explică:

Totusi un roadster cu 2 locuri gen un slc 200, 250d sau un 300

| Mihai19981 explică:

Celcareajuta ce model de bmw? In 40.000?

| Celcareajuta a răspuns (pentru Mihai19981):

Seria 3 sedan nu foarte dotat, dar contează si discountul pe care il obții de la dealer. Sunt cazuri in care poti lua o echipare de 50k cu 40k. Dar chiar si fără discount de încadrezi la seria 3.