| anonim_4396 a întrebat:

Știți cumva un site unde pot vedea cat costa tot ce trebuie sa fac la o mașină pe un an? Asigurate, taxe, astea. Dacă nu, știți cumva cat costa astea la aceasta mașină?: Audi A8 2018. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| iSlayer a răspuns:

Nu ar trebui sa coste prea mult taxele tinand cont ca este atat de noua masina. Asigurarea poate costa putin mai mult decat la o masina mai veche deoarece ar trebui sa iei in considerare si CASCO-ul (o asigurare care nu este obigatorie dar care te scapa de multe belele (daca te zgarie in parcare, daca o gasesti lovita sau ceva merge reparata pe CASCO. In mare parte nu ar trebui sa dai prea mult pe taxe si impozite. Asigurarea ar costa mai mult dar tinand cont despre ce masina e vorba nu sunt prea multi bani in joc. Funda?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti ai luat un A8 din 2018 care costa minim 95.000 euro si iti faci griji pentru taxe?

LE: Lool, acum am vazut ca ai doar 14 anisori

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru suntserios):

Nu îmi fac griji pentru taxe, am întrebat doar cat trebuie sa dau. Dacă am 15 ani, ce? Sunt planuri pe viitor, pe care le voi face cu siguranță, ceea ce multi nu au știut sa facă când a avut ocazia.winking

| suntserios a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Planuri de viitor... Amuzant. De unde vrei sa stim noi ce taxe si ce costuri vor avea asigurarile peste 4 ani?

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru suntserios):

Nu peste 4 ani, ma interesează acum sa îmi fac o idee. E amuzant ca îmi fac planuri? Eu nu prea cred happy Vedeți voi cu mentalitatea asta de "adulți", am 15 ani, gata, puteți sa începeți cu prostii din astea? "ai doar 14 anișori" anișori? Vezi ca eu la vârsta mea, gândesc mai bine și ca părinții. În special, la educația sexuala, pe care pe multi nu ii interesează, iar de asta sunt atâtea sarcini. Multi, la vârsta noastră, suntem mult prea maturi iar asta e bine. Nu mai suntem cum erați voi, probabil nu știi și asta răspunzi la mișto unuia de 15 ani. Și apropo, dacă ai copii, sper ca iei în considerare ce am spus mai sus în legătură cu sexul. Vorbește cu ei ca s-ar putea sa ai un copil când vor implinii 13-14 ani. Nu mai răspundeti la mișto, avem și noi planuri, la fel ca și voi. Am planuri de munca, de făcut bani. Ceea ce voi la vârsta asta, nu aveați de gând. La 15 ani, crede-mă, suntem mult mai maturi ca multi "adulți". Știu ca nu trebuia sa sar asa de la un simplu "doar 14 anișori", dar m-am saturat de gândirea oamenilor.

| suntserios a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Insistentele cu care incerci sa continui discutia asta fara sens ma face sa continui cu "se vede ca ai doar 14 anisori".

Sa o luam cu inceputul. Vorbim de o masina de 100. 000euro. Stiu, orice copil viseaza la o asemenea masina, insa sa iti permiti o astfel de masina inseamna sa ai niste venituri, nu mult peste medie, cu enorm de multe peste medie.

100. 000euro inseamna salariu mediu intr-o tara din vestul Europei pe vreo 4 ani, fara chirii, mancare si alte chestii din astea de baza.

Deci cand iti permiti o masina de 100.000 euro ai un nivel de stabilitate financiara mare incat taxele unei asemenea masini sunt irelevante.

Acum intelegi ce e amuzant in intrebarea ta? Probabil tu faci acum calcule cum ai strange bani pentru masina pe care o vezi tu pe net acum si crezi ca la 18 ani iti iei permisul si gata ai masina aia. Nu asa merge realitatea, si asta e amuzant si asta denota mentalitatea de de copil... desi tu te crezu matur.

Ca sa nu zici ca nu sunt pe subiect. O sa iti zic care sunt taxele unei astfel de masini cand imi zici motorizarea de care vorbim si mai ales varsta proprietarului pe baza caruia se calculeaza RCA ul.

| RAY a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Ai o gandire extrem de imatura si lipsita de ratiune, daca vine o noua criza mondiala ce faci?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......-mobilata/

Hahahahahaha

Mai copile, imi tii tu mie predici despre cum esti tu matur si planurile tale sunt garantate si debitezi aici prostiile astea?

Casa de 500. 000euro, masina de 100. 000euro din salariu de sofer de tir.

Prietene, nu ca nu esti matur, esti chiar sub varsta de 14 ani cu gandirea si metalitatea.

Un sofer de tir nu castiga 4000euro, poate maxim 3000.

Stii ce inseamna asta? ca ai nevoie de minim 16-17 ani FARA nicio alta cheltuiala pentru planurile tale... Si sa nu uitam ca sofer de tir devii la 24 ani abia, si incepi pe salarii mai mici.

Deci masina si casa aia o sa ti o permiti la 50 ani in conditiile in care nu mai cheltui nimic, DAR NIMIC pana atunci.

Hai ca mi am pierdut timpul, revino si tu putin la realitate.

| f2ff2fl12f a răspuns (pentru suntserios):

21 ani pentru șofer de tir, și da, planurile sunt să nu consum banii pe prostii și sa ii pun la păstrat. Și eu îmi pierd timpul pe un site de cacao în care toți ne criticam, exact asa mi-am făcut calculele. Nu îți face griji, plătesc lumina și chestiile normale din banii mei. happy îmi rămân destul bani, iar la anii aia am tot ce îmi trebuie, ceea ce tu nu poți avea. Probabil ai copil, odată făcând un copil, ti-ai tăiat totul de pe lista. Tocmai de asta au nu vreau sa fac unul, cel puțin pana îmi iau o casa calumea. Pe mine nu ma interesează sa fac un copil neapărat, toți murim și nu mai știm nimic. Ne chinuim aiurea, mai bine te chinui pentru poftele tale, nu pentru un copil, pentru copil după dacă se mai poate.

| suntserios a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Încă odată dovada de imaturitate. Nu înțelegi realitatea.

După ce, citez "planurile sunt să nu consum banii pe prostii și sa ii pun la păstrat" ai sa afli ca mâncare, chirie, transport, haine, abonamente, eventual un medicament ceva... Luna de luna o sa îți mănânce bani de nu ai sa știi pe unde eu mai dai. Și uite asa ai sa ai nevoie de 50 ani sa îți strângi sutele de mii de euro.

Oameni cu salarii decente, familii unde contribuie doua persoane economie, nu strâng 500.000 euro în 20 ani. Ai sa vezi tu realitatea când o sa te pocnească în fata. Sper sa nu te doară rău de tot. Și eu visam mașini de mii de euro la 14 ani. Aproape 20 ani mai încolo cu un salariu mult peste medie tot o mașină de 20.000 euro am și un apartament de 80.000 la care trebuie sa plătesc 30 ani.