| f2ff2fl12f a întrebat:

Cam cat costa sa îți construiești o vila? 10 camere, 6 băi, jos loc mare, iar camerele sus cu 5 băi, o baie jos, mobilata calumea, televizoare mari, și ce mai trebuie. Tot ce este mai bun.cGaraj, piscina, gradina, camere video cat mai bune, sa fie mare, calumea, ma înțelegeți voi. Nu îmi mai vin în minte. Sunt doar curios, am un plan pe viitor. Dacă știți, sa îmi spuneți și mie cam cat costa toată treaba asta. Repet, vila, nu casa. Sa fie mare și cu tot ce am enumerat mai sus și cu ce mai e nevoie. Ma duce totul pana în 500.000 euro sau mai mult? Nu am banii, e doar un plan pe viitor. Am eu planurile mele, care sunt garantate.

Răspuns Câştigător
| SalutCeFaceti a răspuns:

Nu poti. Dar e vorba si de zona. De exemplu, eu nu am chiar ce spui tu, dar am vila in Bucuresti, sector 1. Cu 135 metri patrati utilu pe nivel. 3 nivele + subsol de 90 metri patrati utili. In total, 4 dormitoare, 4 bai, crama, holuri, camera de zi, sufragerie (dining room), toata mansarda open space, jacuzzi. Toata casa e mobilata. Casa are 1 terasa si doua balcoane. Curtea are 320 metri patrati (nu e mult, dar e destul). Curtea are trotuare din dale, toata e plina de gazon, toata curtea de inconjurata de tuia, am gratar si cuptor cu un mic foisor. Toata casa e mobilata de la MobExpert, cu televizoare "mari" (cum spui tu) si scumpe, daca te intereseaza, in fiecare dormitor, in camera de zi, in bucatarie, pe terasa si in mansarda (unde am un fel de mic cinema). Am camere de filmat in exteriorul casei si senzori de caldura in casa si in afara ei. Casa e intr-un cartier rezidential. In total, toata povestea m-a costat undeva la 550 000 €. Dupa mine, in Bucuresti nu ai nicio sansa sa faci ce iti propui dar, intr-un alt oras, posibil Constanta sau Brasov, poti face ce iti propui, poate si daca folosesti materiale mai "ieftinute", la pretul pe care il vrei. Dar uite un sfat: nu incepe un proiect atat de mare cat timp esti la liceu si mai ales nu te zgarci nici la echipa de muncitori, nici la materiale, nici la mobila, pentru ca dupa o sa repari toate lucrurile la care te-ai zgarcit, dar la pret dublu. Sper ca te-am ajutat si poate putin ti-am deschis ochii!

| f2ff2fl12f explică (pentru SalutCeFaceti):

Îți mulțumesc foarte mult! Am sa ma gândesc pe viitor sa nu o.fac în București, căci aici voiam laughing dacă spui ca nu am șanse, atunci o fac în altundeva, doar sa am șansă să îmi fac ce îmi propun. Mersi mult de ajutor! Mi-ai dat și exemple, și preț, și detalii, și tot. Perfect! happy

| SalutCeFaceti a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Cu placere!

34 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Planuri garantate de cine?
Nu uita, ai doar 15 ani si abia esti clasa a V-a!
Oare vei fii in stare sa termini scoala generala?
Nu crezi ca asta este o prioritate reala in viata ta, la care ar trebui sa-i acorzi seriozitate azi?
Fara 8 clase terminate, nu te poate angaja nimeni si nici nu vei putea sa ajungi in toata viata ta, sa strangi 500mii euro.
Focuseaza-te pe scoala acum, ca macar 8 clase amarate, sa termini!

| f2ff2fl12f explică (pentru Violleta2022):

Sunt clasa a 5-a, dar în 2 ani, termin 11 clase. Nu știi tu la ce școală sunt, dacă am spus ca e garantat, e garantat, de mine. Și eu le gândesc pe acelea, nu trebuie sa mi le spui tu. Învață să răspunzi la întrebări, nu mai răspunde la ce cauți prin întrebări. Fără supărare, dar răspunde la întrebare, pe celelalte le știm și noi. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Nu se poate asa ceva, nici in visele tale!
Daca erai un geniu, aveai sansa sa termini cele 12 clase, la 15 ani.
Din pacate, nu exista posibilitatea sa sari peste clase, nici in visele tale cele mai frumoase.

| Violleta2022 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Nu-i nevoie sa mai invat nimic la varsta mea, am deja facultate terminata si profesez de peste 30 de ani.
Asadar, fii mai respectuos si raspunde, numai cand stii raspunsul corect.

| f2ff2fl12f explică (pentru Violleta2022):

Sunt în program a doua șansă, nu la gimnaziu. La majoritatea școlilor din acest program, termini 8 clase, respectiv 10 în 2 ani, aceasta este singura sau printre singurele care ai posibilitatea sa termini 11 clase în doi ani. Sunt înscris aici și știu despre ce este vorba, îți recomand să te informezi happy Nu m-am referit la lucrurile menționate de tine, m-am referit la faptul ca tu răspunzi un lucru total diferit la o întrebare, uitându-te la întrebările respectivului ce întreabă. Eu am viitorul asigurat de acum, mersi ca ți-ai făcut griji, dar nu e ok totuși sa răspunzi pe lângă. Apreciez totuși ca mi-ai spus și ca ți-a pasat. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Dar cine ti-a asigurat tie vitorul?
Spune-ne si noua, cine stie, poate il putem asigura si noi copiilor nostri!

| Hammurabi a răspuns:

Fă-ți și tu calculul. Cu finisaje de lux, cam 1000-1200 euro/mp.
Plus piscina și amenajare curte, plus mobilat si dotări.
Părerea mea e că vei depăși fluierând 500.000 euro.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cui naiba ii trebuie asa ceva laughing)))). Ce naiba faci in 10 camere, 6 bai pentru cine, cine iti face curat acolo si tu ai idee cat costa intretinerea? E frumos sa visezi, dar ce ai insirat tu acolo e departe de confort. O sa mai cresti si o sa vezi lucrurile altfel, nu te apuca sa investesti in materiale, deocamdata baga banii in carti.

| Emma30555 a răspuns:

La ce iti trebuie asa casa? Ce sa faci cu ea? Daca ai bani mai bine calatoreste, vezi lumea, distreaza te in locuri frumoase, asigurati cele necesare, o casa mare te va face fericit? Sfatul meu e sa cumperi doar ce ai nevoie. O casa frumoasa nu e neaparat mare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Emma30555):

Stai linistita ca baiatul are doar 14-15 ani si este inca clasa a V-a, asadar viseaza.
Bate campii ca el castga 4000 de euro pe luna, cand el este inca la scolaa generala.
Uite aici:
"în 10 Iulie 2018 | f2ff2fl12f a întrebat:
Cu 4 clase chiar nu poti face nimic in Romania? Am 4 clase si nu stiu, parca as vrea sa merg la scoala sa-mi continui clasele dar nu prea am chef de invatat. "
vei intrebarile lui:
https://www.tpu.ro/utilizator/abxilo/intrebari/

| f2ff2fl12f explică (pentru Violleta2022):

Nu mai vorbi aiurea dacă habar nu ai ce face omul respectiv, încerc sa te respect dar deja ești enervanta. Eu termin în 2 ani 11 clase, sunt în program a doua șansă, și ce dacă sunt? O termin oricum, ți-aș spune ca nici nu e nevoie sa învat aici dar cum tu nu ai auzit de asa ceva, îți scriu degeaba. Îți pierzi timpul sa răspunzi aiurea la întrebări. Mai bine, dacă ai copii, vorbește cu ei despre sex dacă nu ai vorbit și dacă au 8-16 ani, s-ar putea sa îți facă un copil ca habar nu are de protecție, draga "adult". Învățați sa vorbiți cu ei, de asta sunt mii de cazuri în România. Nu mai îți irosii timpul scriind aiurea aici, chiar nu ma interesează și vorbești total pe lângă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Este practic imposbil sa sari de la clasa a V-a la a XI- a in 2 ani, chiar si cu programul "a doua sansa"! Esti copil inca, la cei 14-15 ani si nu prea intelegi ce se intampla. Discuta cu parintii tai, sa-ti explice mai pe inteelsul tau, cum sta treaba cu scoala aia.

Cat privesc copii mei, au ajuns deja la 26 si respectiv 30 de ani, fara sarcini si fara copilasi sau probleme. Inca necasatoriti dar in relatii lungi, ca traim pe meleaguri straine de o viata si pe aici, casnicia nu mai este la moda pentru astia tinerii. Ti-am spus ata, ca sa-ti satifac curiozitatea, pentru ca mi-am educat copii foarte bine.
Tu pune mana si invata si nu mai bate campii, poate reusesti sa termini macar 1-2 ani, din cati ai de recuperat.

| f2ff2fl12f explică (pentru Violleta2022):

Nu e nevoie sa vorbesc cu părinții, am vorbit cu directorul scolii. E posibil, nu mai sunt copil la 15 ani. Nu înseamnă că dacă am 15, nu înțeleg. Știu sa ma asigur de ce vorbesc. Din cate am înțeles, asta e singura școală în care faci 11 în 2 ani. Să-ți trăiască și sa fie sănătoși.

| Violleta2022 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Imi pare rau sa-ti spun, dar inca esti copil la 15 ani!
Cat priveste scoala, tu incepe-o si vei vedea cand o vei termina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa iti pui altfel problema.
Sunt foarte multi romani, care au muncit afara, si au venit acasa, si-au facut case cu 6-7 camere 3 bai, etc, si nu le pot intretine.

| SalutCeFaceti a răspuns (pentru anonim_4396):

E vorba de legislatia tarii care a ramas de zici ca suntem comunisti dar, nu e chiar atat de rau, pana la umra. Daca stii de dinainte ce vrei sa faci si calculezi toate costurile, singur daca "esti bun la mate" sau cu ajutorul unui specialist daca nu te pricepi, poti face lucruri mari, dar nu inteleg de ce se plange toata lumea de ce e in Romania, ca sunt atatea care reusesc afara doar pentru ca merg la scoli private si are taticul bani sau chiar nu reusesc deloc si atatea care din nimic si-au construit singuri un imperiu, chiar aici, in Romania.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Ai luat-o pe aratura rau, si nu stii despre ce vorbesti. happy visezi cu ochii deschisi. Nu-i rau sa visezi, dar exista o limita intre vis realizabil, si fantezie.
Dupa cum vorbesti, esti maxim in generala.
Poti sa iesi tu si sef de promotie. Asta nu inseamna ca ai un venit garantat de 500k pe an cand o sa fi adult laughing

| SalutCeFaceti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg despre ce vorbesti. Eu i-am descris casa in care stau. Si, ba da, am garantat cel putin 550 000 €. Parintii o sa imi lase mie casa, eu sunt olimpic national la fizica si chimie, judetean la matematica si biologie. Iau bursa de performanta (1900 lei) pe semestru si bursa de merit (900 lei) la fiecare 3 luni, in afara de vacante. Obiectele isi sporesc valoarea in timp, deci casa o sa ajunga la mai mult. Avem 2 masini: Ford Mondeo Vignale 2017 full specs si BMW X4 2014. Avem un teren la munte in valoare de 30 000 € si un teren la tara de 20 000 €. Casele bunicilor, cu ele ce se intampla? La mine! Nu pot spune ca sunt de bani-gata, pentru ca nu e chiar asa. Dar de la cati bani incep + cat de bine (spun eu ca) gandesc + eforturile pe care le fac pentru a reusi, spun eu ca o sa ma duca destul de sus. Parerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Pai tu ti-ai facut planu, pe casele bunicilor, masinile parintilor, si casa parintilor? Asta e plan? Am crezut ca zici ca te duci sa studiezi la MIT sau ceva universitate prestigioasa, si sa pornesti de acolo.
Eu am 30 de ani, si parintii mei inca traiesc. Nu m-am gandit in viata mea, sau sa astept eu ca ei sa moara, ca eu sa mostenesc masina casa sau mai stiu eu. Si la bunici la fel, daca s-ar putea, sa traiasca si 1000 de ani.
Tu gandesti ca un parazit. Ca iti ramane mostenire casa, masinile si 2 terenuri.
Pai hai sa-ti zic eu.
Ca sa poti intretine o asemenea casa, nu mai zic de constructia ei ( ca tu asta ai zis, cat te-ar costa sa o construiesti, apoi ca o ai deja dar e a parintilor, deci puteai sa ii intrebi pe ei cat a costat deci ceva e inconsistent in poveste), trebuie sa ai o afacere, ca nu ai nici o sansa ca angajat. O afacere cu cifre de profit de 1mil euro pe an cel putin.
Un om destept cu planuri mari, daca ar avea doar 500k euro, i-ar investi in ceva sigur. O masina, sau o casa, inseamna o investitie inchisa, ca papa bani, si nu produce nimic.
Tu trebuie sa ai banii aia care ii papa o masina de 100k, ca te costa intre 1000 si 2000 pe luna numai asigurarea, benzina, si consumabile. Nu mai zic cat te costa casa, ca sa o intretii.
Planul tau nu e realist deloc. Sau cel putin nu vad eu.
A, daca are tactu afacere si nu e angajat si nici maica-ta, si conduc impreuna un business, dar atentie, nu o covrigarie, sau magazin de haine, atunci da, poate ai o sansa, dar si atunci, exista posibilitatea sa faci vreo prostie in adolescenta, si sa te dezmosteneasca imediat. Ca banii iti iau imediat mintile, mai ales in perioada adolescentei, dar la tine nu cred ca e cazul. big grin

| f2ff2fl12f explică (pentru anonim_4396):

Ai înțeles greșit. Eu nu am treaba cu părinții și ce au ei, eu ma gândesc sa merg pe tir, pe extern și sa câștig 3000-4000 e pe luna, ii strâng în fiecare luna pana îmi fac banii respectivi. Ai înțeles total greșit ce vreau eu sa fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru f2ff2fl12f):

Nu-ti mai zic nimic, ca adevaru e ca e frumos sa si visezi, la varsta aia. Realist sau nu, macar ai de ce te agata, prin adolescenta happy
Numai ca vei fi dezamagit cand vei fi adult si vei vedea cum stau treburile. happy
Olimpic la nu stiu ce materii, si sofer de tir.
Nu e o aspiratie foarte inalta happy pentru 4000 pe luna ca sofer de tir trebuie sa bagi non stop, si sa ai cursuri, de ceva cisterna de petrol sau produse periculoase, sau sa lucrezi pentru o companie de-asta, eu stiu, sa lucrezi pentru o companie de formula 1 si doar sa duci masina dintr-o parte in alta cu tiru. laughing
Ca nu prea iei 4000 ca sofer de tir.
Din aia iti iei si tu o masina, platesti asigurare, haine, mancare, platesti telefonul, internet. Pana faci tu 500k iti creste barba.
Si cu o casa de 500k si masini scumpe si piscina, nu iti poti permite sa le intretii cu un salariu de 4000 euro happy
cu 500k, cumperi 5 case de 100k, prin Spania la plaja, sau Italia, si le inchiriezi cu 700 800 pe luna. Si iti vin 4000 pe luna. Cu un venit stabil, si cu 5 case pe numele tau, poti merge la banca, si faci ipoteca pe fiecare in parte, si mai cumperi inca 5, si le inchiriezi si pe alea.
Vei avea 5 case care iti produc 4000, plus inca 5 care produc la fel, minus rata la banca, care poate fi undeva de la 200 la 500 pe luna.
Afara merge business-ul asta pentru ca ei nu au ca noi case din mos stramos de la ceausescu. Majoritatea stau cu chirie.
Asta da plan de afacere putin mai realist. si daca ai banii. Da de unde iei cei 500k? laughing))

| SalutCeFaceti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai trecut peste partea cu olimpiadele si bursele? Eu spun ca la varsta mea e mai mult decat destul. In caz ca nu stii despre ce vorbesc, reciteste mesajul anterior. Si nu m-am referit un moment la moartea parintilor mei. Ii iubesc din tot suflteul. Tata are 51 ani iar mama are 44. Spun doar ca de la o anumita varsta, undeva la varsta de 60-65 ani, pentru tata, nimeni nu o sa mai aiba chef de vile sau masini scumpe si, oricum, mama si tata au in plan sa se mute la tara cand le vine pensia, ca sa scape de nebunia Bucurestiului, eu revendicand proprietatile din Bucuresti. Legat de viitorul meu, am planul facut. Planuiesc sa fac 4 ani la facultatea de fizica din Bucuresti, dupa care masterul, 2 ani, la Bologna, ca materie: "Fizica materialelor complexe si a structurilor avansate", dupa care voi aplica pentru un internship la divizia de telefonia mobila Samsung, lucru pentru care deja ma pregatesc. Si nu te gandi ca sunt un copil de bani-gata si rezolva "tati cu buzunarul", deoarece da, pot spune ca beneficiez de o oarecare putere financiara, dar urasc persoanele care au ochii doar pe ce pot face cu banii, nu cat au muncit altii pentru ei sau de unde vin (copiii de bani-gata). Dupa mine, am un plan solid. Voi intra lejer la liceul la care si asa sunt inscris (Jean Monnet din sectorul 1 al capitalei), pentru mine materia de admitere fiind o nimca-toata (din nou, nu te gandi ca ma bazez pe banii parintilor in ceea ce fac la scoala, sau pe intimidat profesori, deoarece, din nou, urasc astfel de actiuni). Acum, sincer, tu ce crezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Mai devreme ai zis ca vrei sa te faci sofer de tir happy pentru ce iti trebuie
"Bologna, ca materie: "Fizica materialelor complexe si a structurilor avansate" ca sofer de tir? poti sa faci asta si cu 10 clase.
Nu au consistenta o poveste cu alta. Si ca sa vezi ca gandesti ca un copil,.Un om care munceste toata viata, la 60 de ani deja vrea si el o pauza, atunci e de fapt liber, si conduce o masina fara sa se duca la munca. Adica sa te trezesti dimineata cu gandu ca trebuie sa te duci la munca. Te trezesti si te duci unde vrei. Fara un scop. Scopul ti-l faci singur. Daca munceste de la 20 pana la 60 ani, cum ai ajuns tu la concluzia ca gata, cade la pat, si sta in baston, si nu mai merge cu masina? La valoarea voastra, cu casa de 500k si 2 masini cum ziceai tu nu stiu ce ford si bmw, tactu are life expentancy mai mare, ca are bani, mananca doar pentru mate fine, si banuiesc ca aveti si asigurare privata de sanatate. Ca nu poti sa ai casa de 500k sa si sa duci cu toti milogii la doctor de famile de stat. Deci abia atunci incepe viata pentru ai tai. Eventual pleci de acasa si iti gasesti si tu rostu, sa ii lasi sa isi traiasca a doua tinerete, la pensie,'fara grija ca se mai duc la munca, si cu tot ce le trebuie. happy

Ori cred ca tu faci troll laughing

| SalutCeFaceti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu eu am zis de sofer de tir, ci cel caruia i-am raspuns. Eu am spus ce am si ce vreau sa fac, dar nu iti imagina ca parintii mei nu imi lasa nimic. Oricum, ei se muta la tara, dupa cum isi doresc si presupun ca in 10 ani mai fac ei bani, fac si eu si o sa am destul sa ma intretin, mai ales datorita mie, deoarece nu vreau sa profit de nimeni. Parintii imi dau doar avantul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Cum a facut si trump, I-a dat tasu un mil de dolari, si a zis, ia, descurca-te laughing

| SalutCeFaceti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imi da nimeni un mil de dolari! Dar aproape orice persoana va fi si ajutata de parinti. Oricum, parintii mei sunt destul de duri si niciodata nu mi-au dat ceva imediat cum am cerut, de-aia acum am o viziune completa si corecta asupra lumii. Stiu cum functioneaza si stiu ce e realizabil si ce nu. Nu imi place sa manipulez prin frica sau prin bani si am facut toate lucrurile prin meritul meu. Am strans undeva la 9000 lei doar din bursele de performanta si de merit. Si, iti mai zic o data: EU NU SUNT ALA CARE VOIA SA ISI FACA O CASA! NU SUNT ALA CU TIRUL! NU SUNT ALA DE LA A 2-A SANSA! NE-AI INCURCAT! Eu sunt cel de 14 ani, care sta in casa din Bucuresti si cu terenurile la tara si la munte, cel care merge la olimpiade si vrea sa mearga la facultatea de fizica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SalutCeFaceti):

Ala care se lauda ca are o puta de-un kill. Bati campii rau de tot p-aici pe TPU am vazut laughing) iesi

| ciordeala a răspuns:

De la sinucidere si suferinte pe aici direct la planuri de viitor? Este aproape imbosibil sa realizezi asa ceva in Romania. E normal sa ai vise mari cu vile, masini si pahare de Jack in mana. Putine persoane isi permit un apartament. Nu zic sa nu visezi si sa nu iti programezi de la varsta asta.

| SupMates a răspuns (pentru ciordeala):

E bine ca poate vedea in fata, eu il sustinwinking

| f2ff2fl12f explică (pentru ciordeala):

Ce sinucidere și suferință, frate? Cred ca ma confunzi. Cat despre cum ca puține își permit, ei bine, ei nu au gândurile mele. Dacă le-ar avea, ar avea un apartament sau o casa, poate chiar o vila. Fiecare își alege ce face în viata. Câștig 4000 euro pe luna, pe când în România, 1500-2000 lei. Aștept doar vârstă. Eu la anii mei, am gânduri pe care alții nu le-au avut, iar pentru ca nu le-au avut de mici, de mari chiar dacă le au, nu mai au posibilitatea. Sau și dacă se gândeau, multi nu știu și cum sa obțină acel lucru. Odată ce ajungi la 30-40 ani, nu mai ai nicio șansă să ai un apartament, dacă nu ai știut cum când erai mai tânăr. Știu eu la ce ma refer. Trebuie de tânăr sa faci asta, multi nu gândesc ca mine și poate pare ciudat, dar va spun eu, e cel mai bine asa. happy