| Aaavil a întrebat:

Vreau sa-mi fac Carnetul de soferi, implinesc 18 ani in cateva luni si stiu sa conduc perfect, am condus in afara tarii de cativa ani. Ce este nevoie sa fac? Presupun ca trebuie doar sa demonstrez ca stiu sa conduc si sa invat regulamentul rutier romanesc, cum procedez, nu am nevoie de scoala in practica...

7 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Tu realizezi ca sofatul se invata dupa minim 10 ani de condus ZILNIC, nu? Iar perfectiunea nu exista.
Habar n-ai sa conduci perfect, daca stii sa te deplasezi cu masina nu inseamna ca si stii sa conduci. Pentru asta e nevoie de zeci de ani de practica zilnica.

| AndyStyleFrizerie a răspuns:

Daca vrei sa iti faci carnet de sofer, du-te la un " PIM " si fa-ti.
Carnetul de sofer trebuie dobandit, nu facut!
Nu il faci tu, til face altcineva!
Te-am corectat putin!
Acum sa iti raspund la intrebare:
Trebuie sa faci cel putin 2-3 sedinte de conducere.si pe langa asta. daca nu vrei sa faci toata scoala de conducere.cei de la scoala de sofer o sa poata sa iti dea dosarul numai dupa 2 saptamani.
Anyway, bafta!

| axy08 a răspuns:

Scuala trebuie sa o faci chiar si practic in primul rand pentru ca sunt sigur ca semnele nu le cunosti toate dupa aia plecarea din panta nu cred ca sti si cand o sa dai examenul o sa il dai cu o masina pe benzina sau pe motorina si sunt diferite intelegi tu trebuie sa faci scuoala ii urez bafta la examen

| AndyStyleFrizerie a răspuns (pentru axy08):

Plecare din rampa! """

| WeaponGirl a răspuns:

Indiferent daca stii sa conduci sau nu TREBUIE sa faci scoala big grin
inscrie-te la o scoala de soferi si dupa ce o termini o sa dai examen, scoala nu presupune doar condus ci si invatat tongue

| newoman a răspuns:

Te duci la o scoala si vorbesti cu un instructor, te intelegi cu el, dai o proba sa vada ca te descurci sa conduci, apoi iti depui actele si intre timp inveti codul rutier ca sa poti trece sala. Dupa ce ai trecut sala, dai si orasul si gata, ai carnetul. Din cate stiu insa, trebuie sa ai 18 ani impliniti sa sustii examenele.

| EduardS a răspuns:

In 1 rand sa te duci la o scoala de soferi pentru ca sa iti faci actele pentru a te inscrie la examen (testul psiho, platesti valoarea de 68 de lei la CEC, si inca o chitanta de 5 lei). Parerea mea e, ca sa faci cateva ore de conducere pentru ca sa te obisnuiesti cu masina pe care ai de dat examen.Un sfat: fa cat mai multe chestionare, pentru ca eu asa am invatat pentru examen.In rest, bafta la proba teoretica si practica.