| lovetolife23 a întrebat:

Am parul gras dupa 2 zile ce ma spal pe cap si numai stiu ce sa fac!? am incercat toate sampoanele si degeaba... vreo idee? mersihappy

Răspuns Câştigător
| Dixygirl a răspuns:

Incearca sa te speli mai rar,chiar daca o sa il ai uns,cu timpul se va remedia problema incearca la farmacie un sampon pe baza de plante,si eu am avut aceeasi problema, sper ca te-am ajutat, Fundiţă?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| georgi18 a răspuns:

Am avut aceiasi problema si de cand am inceput sa ma spal cu un sampon pe baza de plante medicinle s-a remediat.samponul este nemtesc si se poate comanda de la diverse persoane daca te intereseaza numele samponului si firma ma poti contacta

| Stefan_Claudiu_1995_oK7E a răspuns (pentru georgi18):

Imi poti spune numele samponului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masca cu miere si galbenus de ou
O masca buna este cea cu doua lingurite de miere amestecata cu un galbenus de ou. Aceasta se omogenizeaza bine si se aplica dupa ce parul este proaspat spalat, deasupra radacinii lui, lasandu-se circa 15 minute, dupa care se clateste. Aceasta masca este foarte potrivita pentru un par gras.

Masca cu miere si lamaie
O alta masca eficienta este cea cu miere si lamaie. Se amesteca sucul de la o lamaie cu o lingura de miere si una de apa. Masca rezultata se aplica pe par si se mentine pe acesta in jur de 15 minute.
Masca cu miere si smantana
In locul lamaii, la fel de bine se pot folosi doua linguri de smantana, care se amesteca de data aceasta cu doua linguri de miere, se va omogeniza bine si se aplica pe parul proaspat spalat pentru 10 minute.

Masca cu banane si miere
o banana coapta
doua linguri de iaurt
doua linguri de ulei din germeni de grau
1/4 lingurita de lecitina
1/8 lingurita de miere de albine
2 lingurite de lapte condensat
2-4 picaturi de ulei esential ylang-ylang
Masca se aplica pe parul proaspat spalat, lasandu-se sa actioneze timp de o ora, dupa care se clateste bine. Se repeta o data pe saptamana.
Masca cu miere si ulei de masline
Folosita pentru tratarea caderii parului.
o jumatate de ceasca de ulei de masline cald
o lingura de miere
o lingurita de scortisoara
Se lasa 15 minute, dupa care se clateste

Aceste masti naturale rapid si usor de preparat pot fi la indemana oricui isi doreste un par sanatos.

Incearca fiecare dintre aceste masti pentru par gras pentru a te convinge cu adevarat de proprietatile lor miraculoase! Aceste masti naturale pe baza de miere sunt solutia ideala pentru o ingrijire proaspata si fireasca a unei probleme capilare des intalnite. Aplica o masca pentru par gras o data pe saptamana si vei vedea rezultatele! Nu te sfii sa apelezi la natura ori de cate ori ai probleme de natura cosmetica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alpecin Sampon Activ A2 Par Gras - Cofeina ingredientul activ al complexului Alpecin Sampon Activ ajuta la mentinerea si echilibrarea functiilor scalpului. El protejeaza radacina parului si intareste firul de par. Indicatii: Previne ingrasarea rapida a parului.

Consta in jur de 24-25 lei. E un sampon foarte bun, ti-l recomand.

Sau daca vrei sa incerci ceva natural, Citeste aici:

Tratament par gras – Scapa de parul gras si subtire – Remedii naturiste pentru par gras

Daca parul dumneavoastra se ingrasa foarte repede dupa spalare si se lipeste de cap e un semn ca glandele sebacee ale pielii capului produc mai multe sebum. Parul va trebui spalat mai des, poate chiar zilnic, si daca folositi un sampon agresiv, el se va ingrasa si mai repede. Se creaza astfel un adevarat cerc vicios. Se creaza astfel un adevarat cerc vicios. De aceea e bine sa folositi un sampon cu un pH neutru, care regleaza secretia de sebum.

Cum venit de hac parului gras:

- Parul gras nu trebuie periat intens, deoarece astfel produce si mai mult sebum. Cand il uscati cu feohnul, periati in raspar, pentru a-i da mai mult volum.

- Ce-i drept, bunica nu stia de uleiul arborelui-de-ceai, dar viitoarele generatii vor retine aceasta sugestie: adaugati la fiecare spalare cate 5-10 picaturi de ulei in sampon, deoarece regleaza productia de sebum.

- Atentie la o alimentatie sanatoasa; mancati, asadar, multe fructe, legume si produse din faina integrala si evitati alimentele prelucrate industrial si mancarurile grase.

Lotiune tonica pentru par gras si subtire. Parul subtire se ingrasa mult mai repede si se lipeste de pielea capului, devenind neaspectuos. In asemenea situatii ne e de ajuns sa combatem secretia de sebum, ci trebuie sa facem ceva si pentru intarirea parului. Aveti nevoie de: 1 lingurita rozmarin, 1 lingurita musete, 1 lingurita urzici, 100 ml apa si 1 lingura otet de fructe. Se pune apa la fiert. Se aseaza plantele intr-o cana si se oparesc cu apa clocotita, apoi se lasa sa stea 10 minute si se strecoara. Lotiunea se maseaza dupa spalare in parul ud; nu se clateste. In loc de musetel si urzici se pot folosi aceleasi cantitati de cimbru si coada-calului.

Apa de par cu hamamelis si frunze de mesteacan. Frunzele de mesteacan si hamamelisul au efect tonifiant, astringent si antiinflamator. Roinita este dezinfectanta si miroase placut. Aveti nevoie de: 3 picaturi ulei de roinita, 20 ml tinctura de frunze de mesteacan si 80 ml apa de hamamelis. Se dizolva uleiul de roinita in tinctura de frunze de mesteacan. Se adauga apa de hamamelis si se agita totul foarte bine. Se aplica prin masaj la radacina parului dupa fiecare spalare.

Sampon uscat pentru par. Daca nu aveti timp sa va spalati pe par, puteti apela la acest sampon uscat. Parul va avea un aspect proaspat si miros placut. Aveti nevoie de: 100 g pulbere de radacina de violete, 25 g pulbere de acid silitic, 25 g boboci de trandafiri uscati si 1 saculet de panza. Se amesteca bine cele doua feluri de pulbere. Se introduc bobocii de trandafir in saculet, acesta se inchide si se trece de mai multe ori peste el cu facaletul. Se adauga apoi amestecul de pulberi. Samponul uscat se aplica pe par, se lasa o vreme sa actioneze, iar apoi se indeparteaza prin periere, tinand capul aplecat inainte.

Succes!