| Blalalala a întrebat:

Am tenul uscat si cu toate astea am cosuri iar atunci cand ma dau cu fond de ten imi apa coji peste tot... ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| elynutzu a răspuns:

O crema hidratantabig grin.Si eu am 14 ani si ma lupt cu cosurile de nu mai pot.Depinde ce varsta ai, dar ca sa nu mai ai fata uscata poti incerca o crema hidratanta.Pentru cosuri eu am o crema de galbenele putin mai grasa, dar hidrateaza si aia, e destul e ok!

| Blalalala explică (pentru elynutzu):

Da si eu am 14ani si ma dau cu crema hidratanta dar datunci cand ma dau cu fond de ten arata oribi..deloc natural si nici nu imi acopera bine cosurile...eu folosesc un fond de ten de la bourjois flower perfection. tu ce fond de ten imi recomanzi?

| elynutzu a răspuns (pentru Blalalala):

Eu nu folosesc fond de ten.Cred ca mi-ar face fata si mai naspa... dar eu nu stiu cum sa scap de cosuri, ca sincer m-am saturatcrying. Fi naturalabig grin

6 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Gasesti raspunsul printre randuri.

Aveam si eu complexul asta cu tenul si inca il mai am dar in ultimul timp parca e mai bine. Si tot din cauza acneei. Ce te pot sfatui in legatura cu cosurile si petele e sa te duci la dermatolog si sa iti dea un tratament cu creme (Retin A, Skinoren Gel, Brevoxyl) si niste pastile (vit A, E, zinc, etc.) Trebuie sa iti spun ca e nevoie de timp sa se amelioreze problema 4 5 6 luni sau chiar mai mult. Eu am problema asta de la 14 15 ani am 25 de ani acum si sincer te inteleg perfect stiu cum e sa ai probleme cu tenul.

Acele creme pe care ti le-am recomandat sunt bune si pentru pete deoarece se exfoliaza tenul, practic ti se cojeste fata si o data ce ti se cojeste petele alea se mai atenueaza cat de cat.

Si ai grija ce farduri, fond de ten folosesti deoarece alea sufoca tenul nu il lasa sa respire si ti se blocheaza porii si prin urmare iti ies si mai multe cosuri.

Daca mai ai intrebari, imi poti da mesaj.

Bafta si repet DU-TE LA DERMATOLOG.

| Blalalala explică (pentru Vali87):

Eu nu am mari probleme cu cosurile adica am momente in vare imi apar mai multr dar de obicei am vreo 3-4care ma deranjeaza..si folosesc creme anti acneice in acele zone dar tot imi apar si de fapt problema mea era faptul ca atunci cand imi dau cu fond de ten imi apar coji ..mai ales in jurul cosurilor... ce crema imi recomanzi sau ce fond de ten?

| Vali87 a răspuns (pentru Blalalala):

Pai sa stii ca toate cremele antiacneice exfoliaza si usuca tenul sa stii, toate, in special cele pe baza de acizi de fructe. Foloseste o crema hidratanta gen Cleanace AC de la Avene, e cam scumpa e vreo 40 50 RON dar sa stii ca e buna. Acopera cojile destul de bine. Sau alta crema vezi si tu intereseaza-te la farmacii.

In legatura cu fondul de ten vezi ca ala sufoca tenul nu il lasa sa respire acopera porii si favorizeaza aparitia cosurilor stiu sigur lucrul asta. Acum vezi si tu ca au astia de la Roche Posse o gama de fonduri de ten pentru ten acneic dar sincer cred ca e mai multa reclama decat realitate si stiu ca sunt si scumpe. In orice caz pentru ten iti recomand dermatocosmetice si nu cosmetice. Dermatocosmeticele sunt noncomedogenice si nu produc puncte negre dar sunt mai scumpe si nu stii care ti se potriveste.

Dar ti-am zis pentru coji foloseste creme hidratante.

Hmm observ ca ai specificat ca folosesti deja creme hidratante si ca iti apar coji cand te dai cu fond de ten. Renunta la el de tot sau cauta altul. Schimba-l alta solutie nu ai.

Bafta!

| chupachups1234 a răspuns:

Stiu, asa patesc si eu uneori cand mi se usuca pielea. Incearca sa iti exfoliezi pielea cu un gomaj, de exemplu, din malai, smantana si ulei de masline. Gasesti pe google cate retete vrei. Daca nu vrei sa folosesti mancare pe post de cosmetice, ia-ti un gel exfoliant, si foloseste seara, dupa ce te demachiezi, o crema hidratanta.