| anonim_4396 a întrebat:

BUNA!

as vrea sa-mi achizitionez un epilator. bugetul e micut.sad si am auzit ca nu e atat de bun pe cat pare. (cresc fire sub piele).
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Kasia a răspuns:

Hi.
Acum depinde de epilator.Nu se poate generaliza.Eu am 3 si pot sa fac diferenta intre ele :unul face zgomot mai tare decat altul, celalalt taie in loc sa smulga majoritatea firelor, altul nu are amortizor, altul doare mai tare decat celalalt si tot asa.
Cam cat e bugetul tau?
Poti lua unul bunicel precum

http://www.remington-style.ro/......C-110.html

trebuie neaparat sa te uiti pe el sa fie cu pensete nu cu discuri sau altceva.

http://www.remington-style.ro/......30-75.html

http://www.cel.ro/epilatoare/epilator-braun-se-3170-l/

eu il am si pe asta de la Braun dar nu e cine stie ce(chiar nu il recomand)-mai bune cele de la Remington recomandate mai sus.

acesta este iarasi foarte bun insa e putin mai scump fata de celelalte

http://www.cel.ro/epilatoare/epilator-braun-5185-pink-l/

oricum eu cred ca se merita sa investesti intr-un epilator.

9 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

Pentru unele fete epilatorul este perfect pentru epilare.Pt mine este un cosmar laughing Imi cresc fire sub piele, ma irit ca dracu si raman cu cicatrici, rupe firele si pielea nu ramane fina.Acum tu stii ce fel de piele ai, poate pentru tine o sa fie eficient.Cel mai bine ar fi sa te mai chinui cu lama vara asta si spre toamna sa incepi sa mergi la salon pentru epilare cu ceara.Pana in vara parul va creste mai rar si mai subtire.Eu asa o sa fac.winking

| RandomGirl a răspuns:

Folosesc epilatorul de aproape 5 ani si picioarele imi arata ingrozitor, in sensul ca mi-au ramas multe puncticele rosii din cauza ca mi-a spart vene mici de sange, dar da intr-adevar parul mi s-a rarit considerabil cam cu 30-40%.
Hai sa o luam asa:
Avantaje:
- iti rareste parul;
- parul creste mai incet decat de la lama;
- e usor de folosit si il poti folosi in confortul casei tale;
Dezavantaje:
- un epilator destul de ok e in jur de 200-250 lei (2 - 2, 5 milioane vechi), deci destul de scump, te sfatuiesc sa investesti intr-unul bun pentru ca daca iei unul ieftin risti sa iti faca mai mult rau decat bine, a si sa iti iei unul cu lumina in fata ca sa poti sa vezi si firele foarte mici;
- doare prima oara, dar te obisnuiesti cu durerea atata timp cat il folosesti regulat;
- dureaza in jur de 30 de minute pe fiecare zona, deci trebuie sa ai ceva timp liber;
- ies fire pe sub piele, indiferent daca te exfoliezi sau nu, dar asta depinde si de pielea ta;
- urmatoarea zi dupa epilat pielea va fi iritata orice i-ai face, nu ai decat sa astepti macar 12 ore sa iti treaca;
- ti-am spus eu sunt dezamagita de cum imi arata picioarele ca mi-a spart venisoare de sange si acum am trecut la lama;
- la subrat doare foarte tare, la fel si inghinal deci sa nu te bazezi pe el, decat daca rezisti durerii desigur;
- in cazul meu, parul creste dupa o saptamana nu dupa o luna cat se crede, si cand zic "creste" adica e de 1mm, dar tot dispare senzatia de "piele fina".
Asta e parerea mea, acum tu decizi, unele fete nu au nicio problema cu epilatorul, dar la mine nu prea a functionat asa ca recurg la alte metode.
O zi frumoasa!happy

| anonim_4396 explică (pentru RandomGirl):

Eu cand m-am facut cu epilatorul unei prietene o saptamana am avut bubite mici care dureau.mi-e frica sa nu-mi sparga vene pentru ca ma picioarele sensibile in privinta asta...adica am 16 ani si deja am o vena dinaceea...e ceva genetic. toate femeile din familia mea au varice.

| RandomGirl a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa sunt si eu, am pielea sensibila. Dupa parerea mea ti-as spune sa nu iti iei pentru ca sincer acelasi efect il are si ceara, numai ca macar cu ceara scapi repede, la epilator e o durere lenta. Singurele locuri unde ti-as recomanda sa te faci cu epilatorul sunt la subrat si deasupra buzei(mustata), doar acolo ma mai fac cu epilatorul, a durut foarte tare la inceput, dar acum e ok. Ma fac la subrat pentru ca din cauza lamei zona pare mai inchisa la culoare si are un aspect inestetic, iar deasupra buzei pentru ca dureaza mai putin decat cu penseta laughing, insa ti-am zis acelasi efecte le obtii si cu ceara (eu nu o suport).
Am vazut ca acum a aparut tehnologia IPL(Intense Pulsed Light), e asemanatoare cu laserul, insa nu e atat de puternica; am vazut ca au scos si la vanzare aparate Brown IPL dar sunt in jur de 15-30 de milioane, dar daca te duci la salon sa te faci costa in jur de 30E, din cate am vazut eu.
Orice metoda ai alege, ai grija de pielea ta si ingrijeste-o cum poti! happy

| MonnicaM a răspuns:

Eu folosesc epilatorul de 3 ani si nu am probleme, se intampla foarte rar sa-mi creasca fire sub piele.Insa cunosc o fata care se irita, i se rosesc picioarele si incep sa o manance..Depinde si de sensibilitatea pielii fiecaruia.

| Mall_Pall_1992 a răspuns:

Vezi aici niste modele ieftine si bune http://wtm.ro/cele-mai-bune-epilatoare-ieftine/

| Mall_Pall_1992 a răspuns:

Http://www.wtm.ro/epilatoare-ieftine/

Ai aici o lista completa.

| KatnisssssssssMe a răspuns:

Sfatul meu e sa lasi epilatorul. benzile cu ceara sunt mult mai eficiente si nu sunt chiar atat de costisitoare. dintr-o cutie te faci de vreo 4 ori si dureaza