| Elena_9796 a întrebat:

Buna!
Cum se foloseste uleiul de ricin pentru gene?
eu ma dau asa.cand merg la scoala ma dau doar pe gene, iar acasa ung tot ochiul[pielea ochiului]ma rogbig grin
e bine?
si dupa cat timp se observa vreo diferenta?
si ce face? indeseste genele sau le lungeste?big grin
multumescbig grin

12 răspunsuri:
| MissCamelia a răspuns:

Intareste genele, dar este bun si pentru piele. Ia periuta de la un rimel si aplica ca si cum ar fi rimel pe gene. Diferentele se vad dupa 45 de zile.pentru mai multe noutati si review-uri despre produse cosmetice, machiaj si ingrijire, intra pe http://camelcutza.blogspot.com/

| Brigitta a răspuns:

Eu stiam ca uleiul de ricin este foarte toxic! Asa ca nu te mai da pe pleoape si ai foarte mare grija sa nu-ti intre in ochi.
Foloseste un betisor cu vata si pune numai pe gene, preferabil seara inainte de culcare pentru ca ziua e posibil sa te freci cu mana la ochi; uleiul le face mai rezistente, asa ca in timp o sa observi ca ai gene mai dese happy

| undercovergirl a răspuns:

Salut!
Uleiul de ricin se aplica doar seara direct pe gene ( incearca sa folosesti o pensula de la un rimel terminat pentru aplicare ). Se va observa dupa 2 saptamani. happy

| ioanabanana a răspuns:

Buna! am o veste proasta pentru voi: uleiul de ricin in stare naturala, folosit timp indelungat poate provoca o sensebilizare a retinei. asa ca in cazul unui soc ti se poate deplasa retinasad oricum va sfatuiesc sa va cumparat creme speciale pe baza de ulei de ricin. se folosesc in cure de 2 saptamani, seara de seara pentru sprancene si gene. ideea cu pensula de la mascara spalata e foarte buna. pentru sprancene e ok aplicarea cu betigasul de urechi. good luck la crescut genehappy

| Maria46854213 a răspuns:

Poti sa te dai cu o periuta de rimel curata sau un betisor cu vata...si nu ar mai trebui sa te dai si pe pielea ochiului.se poate observa dupa vreo luna, le si lungeste si le si indesestehappysi seara ar trebui sa te dai nu la scoala pentru ca le incarci si nu mai au aspect estetic.la scoala tias recomanda sa te dai cu rimel pentru culoare iar cum ajungi acasa sa te demachiezi si sa te dai cu ulei de ricin si cand observi ca nu mai ai te mai dai.am folosit si eu si am avut un efect sclipitor... sper ca ti-am fost de ajutor

| mary_5801 a răspuns:

Eu ma dau seara la culcare.am facut tratament timp de o luna si se vad deja rezultate, ca eu aveam niste gene foarte scurte.nu te astepta sa iti creasca genele peste noapte.trebuie sa ai rabdare.genele tale or sa fie mai dese si lungi, si plus ca o sa le intareasca. mie nu-mi mai cade nici una acum.si pe pielea din jurul ochilor nu vad sa fie problema, si eu imi mai dai uneori.am inteles ca uleiul de ricin combinat cu uleiul de ricin in diferite combinatii ajuta si la acnee. daca cauti pe google vei gasi foarte multe.

| mirey_4137 a răspuns:

Nu se da pe tot ochiul se da doar pe gene! si are rezultate bune! le lungesate si le indeseste!

| SexyChick a răspuns:

Seara dupa ce te demachzi inainte de culcare se aplica sa actioneze pe timpul noptii!
nu te mai da pe tot ochiul ca nu faci bine.
foloseste o periuta de la un rimel pe care nu il mai folosesti tongue
dupa ce o speli bine o lasi sa se usuce
apoi aplici uleiul pe gene happy
dureaza cateva luni sa se vada rezultatul dar merita! ^^

| alexflor87 a răspuns:

Stiati ca uleiul de ricin ajuta si la cresterea parului? De aceea se si foloseste pentru gene. Cum sa il folositi pe fata sau pe tot ochiul? Nu mai folositi asa. Foloseste o pensula de la un rimel terminat. Spal-o bine si apoi foloseste-o pentru uleiul de ricin ca si pentru rimel. Fa asta seara. Nu la scoala.Nu iti lucesc ochii cand mergi la scoala cu uleiul pe ochi? laughing Sper sa nu te superi ca iti zic asa, dar vreau sa iti fac un bine.Deci da-te numai seara. succes tongue si o zi faina

| misshoolligan a răspuns:

Pai te sfatuiesc sa nu te mai dai ziua.pentru ca genele au aspectul acela uleios si foarte inestetic.ar trebui sa te dai in fiecare seara inainte de culcare, dar decat pe gene! incearca sa eviti sa aplici ulei si in jurul ochiului.
Bafta!

| Inna_8819 a răspuns:

Bunahappy
Trebuie sa te dai seara pe gene.Nu stiu daca are ceva daca te daii si pe ochii dar indicat ar fi numai pe gene.Si eu mai ma dau din cand in cand cand imi amintesctongue. Da cica se mai lungesc si se fac mai dese.am o pr care foloseste ulei de ricin si are niste gene ff lungi. ea foloseste d mult uleiul dar nu stiu daca e de la el poate asa i`a dat mama natura genele lungilaughing
Oricum bafta la caresut de gene;happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt si eu curioasa... uleiul de ricin are efecte negative asupra ochilor? Eu stiam ca este chiar indicat deoarece contine vitamina A...acuma chiar ca sunt nedumerita waiting