| perceive a întrebat:

stiti vreo pudra de ten buna, pentru TENUL GRAS? e bine sa ma dau cu putina pudra la 13 ani? doar ca sa acopar cosurile si sa ilatur excesul de sebum... e ok? mersi

6 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

După mine pielea naturală e ok dar dacă ai de înlăturat defecte uşoare asta e.

| Jolie_6609 a răspuns:

Daca tenul tau are probleme, nu inteleg de ce nu te-ai da cu pudra :).
Uite cateva sfaturi:
Evita sa aplici pudra direct pe fata, fara sa nu folosesti o baza de machiaj sau o crema matifianta inainte. Aplicand pudra direct pe tenul gras, pielea se va incarca, pudra se va amesteca cu sebum si iti vor aparea cosuri si puncte negre.
Intra aici : http://www.envy.ro/frumusete/Machiaj/Pudra-si-fond-de-ten si da clik pe fiecare produs iar apoi se va afisa intrebuintarile fiecaruia.
P. S. : Cele de la Clinique trateaza cosurile :).

| Smile_5509 a răspuns:

Foloseste o pudra oil-free sau non-comedogenica.So clear de la miss sporty am auzit ca e buna.

| GdX a răspuns:

E ceva normal la 13 ani sa ai cosuri la ce sa iti dai cu toate prostiile pe fata, ca la 20 de ani sa inceapa sa ti se usuce fata.

| iubi_duby75 a răspuns:

Sfatuk meu : comandati de la avon corector. daca cunosti vreun reprezentatnt avon rogal sati arate un corector de cosuri este sub forma de ruj. doar ca te dai pe cosuri. daca te dai seara dimineata dai putin cu degetul in cos si cade happy. ff important; sa-l aplici doar pe cosuri!
Cea mai buna metoda.si eu eram plina. dar acum happy. toate colegele ma invidiaza.nici n costa mult vreo 8 lei happy. depinde de brosura. eu cand mi-am luat a fost 8 lei.acum ii 7 lei.in aialalta o fost 9. deci vezi u.

pa pa :*

| Alyyynu a răspuns:

Fondu de ten si alte prostii din astea de acoperit fata nu prea fac bine la cosuri; doar le acopera, nu le vindeca, poate le agraveaza...
folosesti o pudra cand te duci la vreo ocazie speciala dar in timpul zilei nu iti recomand...
Ai putea sa incerci un sapun soft peeling, gentle exfoliating, care curata destul de bine tenul gras si il lasa uscat fara sebum.
Cosurile alea ar trebui sa treaca;
Cam toata lumea le are in timul adolescentei...
Cosurile se mai fac si de la stres mai incolo...