| andreig a întrebat:

Cum se reduce excesul de sebum de pe fata, la un ten gras, tenul fiind uleios?

7 răspunsuri:
| yumeee a răspuns:

Deci. Şi eu am (aveam) aceeaşi problemă.
Îţi recomand de la gama Elmiplant, crema Anti-Sebum. E genială, şi foarte ieftină (în jur de 10 lei). Miroase frumos, se absoarbe repede, şi de la prima aplicare am observat că se reduce sebumul. E minunată.
Totodată, de 2 ori pe săptămână fac o mască cu argilă (amestec argila cu suc de portocale, stau 20 de min cu ea pe faţă şi când mă clătesc sunt fină şi curată).
Fac ritualurile astea de o săptămână doar, şi nu-mi vine să cred că nu-mi mai luceşte tenul.
Succes!

| inna a răspuns:

Masca cu argila.

Alte răspunsuri
| kUuKii a răspuns:

Mici remedii pentru tenul gras cu porii dilatati. Retete
de masti care nu strica niciodata.

- Tenul gras cu porii dilatati poate fi masat saptamanal, dar nu mai des de atat, cu o felie de lamaie. Acidul strange porii.

- O lotiune pentru fata eficienta impotriva tenului gras se prepara din 6 picaturi ulei de bergamota, 4 picaturi ulei de levantica si 50 ml apa de izvor.

- Impotriva porilor dilatati ajuta o masca din 3 linguri de faina de grau si 3 linguri de iaurt. Se mesteca bine si se aplica pe fata si decolteu. Dupa vreo 25 de minute, cand masca s-a uscat, se indeparteaza cu apa calda.

- Tratamentul cu varza acra este si el eficient. Se iau 200 ml zeama de varza, se incalzesc si se imbiba un tifon in zeama. Se aplica frunza de varza acra cruda pe fata si se acopera cu tifonul. Se lasa 20 de minute sa actioneze, se clateste cu apa calduta.

- In fine: se curata un mar, se rade pe razatoarea mica si se amesteca fie cu 1 lingura de miere, fie cu 2 linguri de tarate de grau in 2 linguri de zer. Se aplica pasta pe fata si se lasa sa actioneze 20 de minute.

Curatare cu tarate de grau. Bunicile cunosteau prea bine proprietatile calmante si cicatrizante ale taratelor de grau, atat de importante pentru tenul gras si cu impuritati. Se incalzesc 2 linguri de apa, se adauga 1 lingura de tarate de grau, amestecand. Se curata imediat fata cu aceasta pasta, apoi se clateste.

Lotiune de fata cu menta. Menta stimuleaza circulatia sangvina, micsoreaza si curata porii dilatati. Se dau in clocot 1/4 l de apa in care se adauga 30 g flori si frunze de menta. Se lasa sa fiarba la foc mic 15 minute. Decoctul se raceste si se strecoara printr-un filtru fin. Se toarna impreuna cu 50 ml apa de hamamelis intr-o sticla inchisa la culoare, se agita bine si se pastreaza la rece.

Masca din portocale pentru ten gras. Masca din portocale stimuleaza circulatia si normalizeaza secretia de sebum. Nu se va folosi decat suc de portocala proaspat presat. Se stoarce o jumatate de portocala si se adauga circa 8 linguri de faina. Se amesteca pana se obtine o pasta care poate fi intinsa. Se aplica pasta cu o pensula pe pielea
curatata si se lasa 20 de minute sa actioneze. Se spala cu multa apa calda.

Masca din drojdie si smantana. In orice bucatarie se gasesc ingredientele pentru aceasta masca purificatoare. Drojdia degreseaza pielea, samantana si mierea o hranesc. Se maruntesc 20 g drojdie de bere si se amesteca cu 20 ml smantana pentru frisca, pana ce devine cremoasa, apoi se adauga si 10 g miere. Se aplica pe fata, gatul si decolteul umezit si se lasa 20 de minute sa actioneze. Se clateste cu apa calda din abundenta.

Baie de aburi pentru fata. Caldura
umeda a unei bai de aburi dilata porii, usureaza eliminarea sebului si curata pielea. Se pun 5 l de apa la fiert si se oparesc 2-3 maini de frunze de menta sau salvie. Se tine capul deasupra oalei, acoperindu-l cu un prosop care sa nu permita iesirea aburului. Dupa 10-15 minute se tamponeaza transpiratia cu o panza moale si se stropeste fata cu apa rece.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt o persoana care intampina aceasta problema, ...am tot timpul fata grasa, uleioasa, trebuie sa ma spal mereu pe fata sau sa ma sterg cu un servetel.