| Xoniaa a întrebat:

Ce tratamente stiti pentru cresterea parului mai rapida si oprirea caderii lui? Dar pentru intarirea unghilor? Cel mai bun raspuns primeste fundita! :*

2 răspunsuri:
| TurcoaicaTa a răspuns:

Leac pentru unghiile casante

Dacă unghiile se exfoliază sau se rup uşor, se poate face un tratament de cel puţin o lună cu ulei de ricin. Acesta constă în masarea unghiilor cu ulei, în fiecare seară, timp de cel puţin o oră. De altfel, acest remediu ajută şi la înfrumuseţarea mâinilor şi la tratarea pielii crăpate. Astfel, înainte de culcare, îţi poţi unge bine mâinile şi cuticulele cu ulei de ricin, după care este bine să pui o pereche de mănuşi de bumbac. În urma acestui tratament, vei constata că pielea mâinilor a devenit mai catifelată şi unghiile mai strălucitoare.

Opreşte căderea părului

Unul dintre cele mai cunoscute efecte ale uleiului de ricin este acela de încetinire a căderii părului. Astfel, în caz de calviţie, fitoterapeuţii recomandă o cură de una-două luni cu ulei de ricin, ce presupune masarea energică cu ulei a zonelor afectate. Se lasă să acţioneze timp de 20 de minute sau peste noapte, după care se spală părul cu şampon. Procedura se repetă de trei ori pe săptămână.

Pentru îngroşarea firului de păr, pentru a stimula creşterea părului şi pentru a preveni deteriorarea lui se poate face săptămânal o mască dintr-o linguriţă de ulei de ricin, o linguriţă de ulei de măsline, un gălbenuş de ou şi o linguriţă de zeamă de lămâie. Se aplică masca pe păr, masând uşor scalpul, şi se lasă să acţioneze 30 de minute. Apoi, se spală părul cu şampon. Remediul este indicat şi pentru creşterea genelor şi pentru a netezi sprâncenele. Cu ajutorul unei periuţe sau al unui beţişor de urechi, se aplică ulei de măsline pe gene şi pe sprâncene în fiecare seară.

| Cocooos a răspuns:

Pentru crestere maseaza-ti capul inainte de baie cu o solutie de tinctura de ardei iute(de la farm. naturista) sau ulei de ricin. Tot pentru par dar si pentru unghii eu am luat calciu coral ionic. Il poti gasi in farmaciile naturiste sau il poti comanda de pe net.Chiar ajuta!