| Andreeadeea23185 a întrebat:

Eu pe mana am parul blond și subțire, dar foarte des și sinceră să fiu mă deranjează. Aș dori să îl epilez, insa definitiv, acasă, ci anume cu un aparat ipl de la Philips.
Insa acestea nu funcționează pe acest tip de par.
Credeți că dacă l-aș rade cu lama ar crește mai gros și negru?
Cam care este rezultatul cu un pârât ipl?
Știu că părul va creste foarte rar și foarte greu.Presupun că culoarea parului va fi negru.(asta nu cred că este o mare problema, daca am sa ajung la rezultatul dorit, l-aș putea decolora)
Niste sfaturi, propuneri?

3 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

IPL-ul nu functioneaza decat pe par negru. Daca e blond si subtire IPL-ul nu ii face absolut nimic. Pe mana te poti epila cu ceara sau epilator electric clasic (cu pensete).

| Anonima6789777 a răspuns:

Aparatul de epilat este acelasi lucru cu bicul happy Creste la fel de repede. Mitul cu mai gros si mai des nu este adevarat happy
Aparatul epilator face mai mult rau pentru ca este destul de dureros pana te acomodezi. Iti lasa pielea mai catifelata cei drept doar ca o sa fi foarte rosie o perioada.
Totusi recomand o crema depilatoare ( cea mai nedureroasa metoda) happy

| Andreeadeea23185 explică (pentru Anonima6789777):

Aparatul ipl de la Philips, nu este un aparat de epilat clasic, ci un aparat cu raze(laser)
Este conceput pentru a face parul sa crească mai lent și pentru a rari parul.

| Kyttynna a răspuns:

In niciun caz sa nu te epilezi cu lama pentru ca se indeseste.
Eu folosesc ipl si iti povestesc putin din experienta mea cu el: ipl-ul folisit este de la Remington ilight, varianta roz care zic cei ca au pulsatii nelimitate. Eu am parul un saten mai deschis si tenul deschis. Cand il pornesc imi scanez pielea si da accept printr-un sunet apoi setez intensitatea de la 1 la 5. De obicei setez pe 5, dar cu cat setez mai mult cu atat pisca mai tare. Trebuie sa stii ca inainte sa de bipuiesti pe tot corpul cu ipl trebuie sa te epilezi mai intai la suprafata fie cu lama, fie cu crema depilatoare. ATENTIE! A nu se folosi epilatorul sau ceara pentru ca nu trebuie smulsa radacina!
Ipl-ul practic asta face, omoara radacina.
Ca rezultat pot spune ca firul creste pe unele locuri mai greu, pe altele deloc, iar in alte zone creste normal (poate sunt parti pe care nu le-am acoperit). Un mare dezavantaj e ca tot procesul de dubla epilare imi ia jumate de zi, prin urmare mie personal tot epilatorul mi se pare practic.

Pentru parul blond m-am documentat si am inteles ca nu ar fi prea eficient. Sau poate s-au inventat intre timp si pentru blonde si nu stiu eu.
Personal, pentru maini iti recomand fie crema fie ceara, fie epilator. Ultimele doua smulgand radacina si astfel durata dintre epilari se mareste.

| Andreeadeea23185 explică (pentru Kyttynna):

Sinceră să fiu nu vreau să îl iau deloc, deoarece va trebui sa repet procesul iar și iar și iar...
Eu as dori sa scap de el definitiv sau sa-l raresc cat de mult pot.
Ceea ce mă deranjaza foarte tare este faptul că nu e par, ci PUF insa foarte des.
Prin epilare, eu doar voi agrava situația deoarece agresând zona respectiva voi "stimula" sau întărâta firul de par sa fie mai gros și mai des.
Practic, puful acela este tot par, insa pentru că nu a fost îndepărtat niciodată, prin frecarea de haine și alte lucruri acesta s-a subtiat.