| User257 a întrebat:

Bună ziua, care este cea mai bună metodă fără durere de epilare? Vreau să scap de firele de păr definitiv din orice zonă a corpului, este bun un epilator ipl sau cu laser sau să mă duc la un salon de epilare, care este cea mai bună metodă pe termen lung?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, nu exista si ieftin si eficient pe termen lung.Mai multe sedinte profesionale la un salon ar fi solutia pe care o cauti, insa e destul de scump.Restul metodelor sunt o combinatie intre durere sau lipsa ei si mentenanta relativ constanta, chiar la cateva zile, pentru preturi mai mici.

| mastadont a răspuns:

La salon am înțeles că doare destul de tare, încearcă cu cremă pentru epilat, cu aia nu doare deloc, dar citește și urmează cu atenție instrucțiunile dacă nu vrei să ai usturimi și iritații.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Fara durere si pe timp lung nu exista.
Epilare cu laser-doare, si este costisitoare, dar pe termen lung este cea mai buna varianta.
Epilare cu ipl acasa-nu doare, dar aparatele costa destul de mult, am auzit ca nu au niciun efect. Poate doar o slabire a radacinei.
Epilare cu ceara-doare.Depinde de fiecare corp cat de repede va creste parul inapoi.Mai bine o faci la salon decat acasa.Nici nu te vezi bine si te contorsionezi.Cum nu ai dexteritate si nici antrenament cel mai probabil vei pune ceara pe jos/pe haine.Ar mai fi si aparatele care incalzesc rezerve cu ceara,dar, din nou, depinde cat de groasa este radacina firului de par ca sa functioneze.
Epilare cu crema-nu doare, dar citeste cu atentie instructiunile.E posibil sa fi alergica si sa nu stii. Dureaza cu o zi mai mult decat cu aparatul de ras sa-ti creasca parul.
Epilat cu aparatul de ras-nu doare(daca nu te tai), longevitate 0.Pana a doua zi e la loc.

| Dragobeta a răspuns:

Nu exista epilare definitiv-definitiva. Radacina ramane, parul va creste dupa un timp. Ca sa fie definitiva, va trebui sa fie smulsa radacina. Si aia doare.
Pe termen lung e buna epilarea cu ceara. La salon. Usor disconfort dar merita.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Epilare definitiva. Nu-ti mai creste deloc dupa. Desi da, odata pe an e recomandabil sa te duci. Pt intretinere. Desi da, e mai costisitor. Dar merita.