| Ela00x a întrebat:

Ce lucruri imi trebuie pentru a pune unghii cu gel acasa? Adica detaliat la fiecare ( nu imi dati linkuri cu kit ). Multumesc

Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Lucrurile esențiale de care ai nevoie:
-lampă UV(găsești pe okazii, olx, tocmai.ro, 1001cosmetice)
-primer(cel care trebuie folosit înainte de gel)
-pilă, aici nu cred că mai e nevoie să detaliez
-gelul de construcție care e cel mai important după părerea mea. Aici trebuie să folosești unul foarte calitativ care să nu se desprindă ușor de pe unghie, care să fie puțin mai vâscos și bun de lucrat cu el. Îți spun de acum că gelurile de construcție de la Sina sunt foarte proaste. Geluri bune găsești pe (pearlnails, mynails.ro)
-minimum o pensulă ca să ai cu ce aplica gelul. Poți cumpăra mai multe de diferite mărimi pentru a se plia pe diferite forme de unghii
-un „cleanser" pentru a elimina gelul în exces și pentru a nu mai fi lipicioasă unghia( asta după ce e uscată...și scuze că am zis cleanser, dar chiar am un lapsus și nu-mi vine cuvântul în românește laughing))) )
-șabloane de construcție, în caz că nu are unghiile suficient de lungi clienta
-tips-uri, dacă nu are unghiile suficient crescute pentru a-i putea prelungi pe unghia ei
-buffer, pentru a lua din luciul unghiei înainte de a aplica gelul
-gel de luciu(nu este un „must- have" pentru că poți folosi un gel care să nu mai necesite asta. În general, majoritatea nu necesită stratul de luciu pentru că oricum sunt lucioase când se usucă)
-geluri colorate, dar poți folosi lejer și ojă, oja rezistă 3 săptămâni, după care începe să se ducă puțin de la colțuri
-o ustensilă din aceea pentru a împinge cuticulele
-dischete din acelea subțiri pentru a putea șterge unghia de gel/lac etc
-ustensilă pentru a face modele pe unghii
-lipici pentru tips-uri
-„ghilotină" laughing cred că așa se numește pentru a putea tăia din gel dacă e unghia prea mare, dar cred că știi la ce mă refer. Cam astea ar fi, sper că nu am omis nimic.

| Ela00x explică (pentru AnnaaaMaria):

Multumesc mult happy

1 răspuns: