| Fluturee a întrebat:

Ce sa fac ca sa imi creasca unghiile?

Răspuns Câştigător
| bombonica22 a răspuns:

Buna iubita :* iti spun ca functioneaza cu siguranta (din propria experienta ) sunt mai multe variante :
1) lasi mainile in apa calda cam 20 de minute ..cat ai timp tu.
2) uleiul de ricin care este foarte bun pentru cresterea unghilor, parului, genelor etc.
3) zeama de lamaie cam 10-15 min si dupa clatesti cu putina apa calduta.
Dintre toate variantele care ti le-am dat cea mai eficienta si efect garantat si rapid este uleiul de ricin dupa urmeaza zeama de lamaie si apa calda. cum vrei tu faci.
P. S : uleiul de ricin este 2-3 lei la farmacie si este destul de mult vreo 30 ml iti ajung :* succes

| DuteFugulita a răspuns (pentru bombonica22):

Poti sa-mi spui cum folosesti uleiul pentru cresterea genelor adica modul de aplicare si din ce tara esti.Am vrut sa-ti scriu in privat insa nu mi se permitehappy

| Simon_Antonia_Ioana_1993 a răspuns (pentru bombonica22):

Cum folosesc uleiul de ricin pentru unghii? Dau pe ele pur și simplu?

9 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună!
Ca să-ţi crească mai repede ai pute să le ţii în zeamă de lămâie 10 minute în fiecare zi. Ce ai mai putea încerca ar fi să baţi uşor cu unghia în masă, să scrii la calculator sau să cânţi la pian(acest lucru stimulează circulaţia sangvină
Ai mare grijă cum te comporţi cu unghiile tale. Ele nu sunt un instrument de desfăcut pachete sau de scărpinat, sunt numai de aspect. Fi atentă cum apuci obiectele(trebuie să te foloseşti doar de buricele degetelor).
Încearcă să bei cât mai multă apă(hidratarea e importantă) Ar fi bine să foloseşti şi o cremă hidratantă.
Succes!

| Fluturee explică (pentru Alyra):

Crema hidratanta folosesc speciala peentru unghii, dar eu le am foarte sensibile ca sa zic asa, mi se rup repede...

| Alyra a răspuns (pentru Fluturee):

Păi...cu ulei ai încercat? Adică sa le ții 10 minute pe zi în ulei ( eu una am folosit de floarea soarelui; nu ceva special și m-a ajutat happy )...

| iepurashluciana a răspuns (pentru Alyra):

Abtine-te de la acest viciu! Nu te critic fiindca si eu le-am ros! Cumpara-ti de la farmacie lac/oja incolora amara, este special ca sa nu le rozi, o aplici pe unghii ca si cum ti le-ai da cu lac.

| TreiSurori a răspuns:

Abia asteptam intrebarea asta.
Eu folosesc ASPASIA. Sunt niste pastile facute din plante pentru par si unghii si imi cresc f repede big grin. Iau de cateva luni.
singura chestie e ca trebuie sa bei multa apa ca sa se dizolve.

| Fluturee explică (pentru TreiSurori):

OK. mersi de raspuns.

| libertat a răspuns:

Cresterea unghiilor variaza si in functie de starea nutritionala a persoanei. Daca esti dreptaci, unghiile de la mana dreapta vor creste mai repede si invers. De asemenea, unghiile de la degetele mai lungi vor creste mai repede.

Varsta si perioada anului au un rol important in cresterea ungiilor. Unghiile cresc mai repede vara si la persoanele sub 30 de ani.

Dieta este foarte importanta. Dietele extreme, in special cele scazute in proteine pot incetini cresterea unghiilor. Ai grija sa ai o dieta echilibrata pentru a oferi vitaminele si mineralele necesare cresterii unghiilor. Daca este cazul, ia un supliment alimentar.

Starea generala de sanatate conteaza la fel de mult. Exista foarte multe boli ce pot incetini cresterea unghiilor sau sa le faca mai fragile. Printre aceste boli se numara cele renale, cele tiroidiene si cancerul. Daca crezi ca unghiile tale nu cresc cum ar trebui, mergi la doctor.

De asemenea, pentru o crestere mai rapida a unghiilor trebuie sa iti folosesti mainile cat mai mult. Circulatia sangelui din maini are un rol important in cresterea ungiilor. Cantatul la pian sau tastarea la computer sunt modalitati bune de a pune sangele in miscare.

Este surprinzator, insa si rosul unghiilor le poate face sa creasca mai repede, desi nu este recomandat.

Nu in ultimul rand, ingrijirea este foarte importanta. Unghiile ingrijite cresc mai repede, in comparatie cu cele rupte si care nu primesc atentie.

| Fluturee explică (pentru libertat):

Asa cum ai mentionat tu in frazele de mai sus... unghiile mele cresc...dar..sunt fragile.

| dianadia123483 a răspuns:

Buna, scumpa:*...
Pentru ati creste unghiilefoarte repede, trebuie sa iei putin usturoi(cam un catel)sa-l toci marunt si apoi baga-l in oja sau lacul cu care te dai pe unghii.
Sau daca nu-ti place ideea poti lua putina apa minerala, dupa toarn-o intr-un vas si tine mainile acolo.
Sper ca ti-am fost de ajutor...

| Drgutza_Biutza_1995 a răspuns:

Ratele de crestere a unghiilor variaza. In medie, acestea cresc aproximativ un centimetru si jumatate intr-un an, potrivit Learning Info.

Cresterea unghiilor variaza si in functie de starea nutritionala a persoanei. Daca esti dreptaci, unghiile de la mana dreapta vor creste mai repede si invers. De asemenea, unghiile de la degetele mai lungi vor creste mai repede.

Varsta si perioada anului au un rol important in cresterea ungiilor. Unghiile cresc mai repede vara si la persoanele sub 30 de ani.

Dieta este foarte importanta. Dietele extreme, in special cele scazute in proteine pot incetini cresterea unghiilor. Ai grija sa ai o dieta echilibrata pentru a oferi vitaminele si mineralele necesare cresterii unghiilor. Daca este cazul, ia un supliment alimentar.

Starea generala de sanatate conteaza la fel de mult. Exista foarte multe boli ce pot incetini cresterea unghiilor sau sa le faca mai fragile. Printre aceste boli se numara cele renale, cele tiroidiene si cancerul. Daca crezi ca unghiile tale nu cresc cum ar trebui, mergi la doctor.

De asemenea, pentru o crestere mai rapida a unghiilor trebuie sa iti folosesti mainile cat mai mult. Circulatia sangelui din maini are un rol important in cresterea ungiilor. Cantatul la pian sau tastarea la computer sunt modalitati bune de a pune sangele in miscare.

Este surprinzator, insa si rosul unghiilor le poate face sa creasca mai repede, desi nu este recomandat.

Nu in ultimul rand, ingrijirea este foarte importanta. Unghiile ingrijite cresc mai repede, in comparatie cu cele rupte si care nu primesc atentie.

| Drgutza_Biutza_1995 a răspuns:

Nu stiu bine dar sa stii le tii in apa sau in ulei si o sa-ti creasca

| Fluturee explică (pentru Drgutza_Biutza_1995):

Okey. Mersi de raspuns. Am sa incerc si asa.

Alte răspunsuri
| Lazar_Alexandra_1999 a răspuns:

Dar de cate ori pe zi trebuie sa iti bagi unghiile in apa calda?