doiny
| doiny a întrebat:

Ce tratamente naturiste stiti pentru intarirea unghiilor sau pentru a preveni exfolierea? Am incercat mai multe, insa nu prea au dat roade. Imi puteti recomanda ceva sigur 100%?

Răspuns Câştigător
| mv1956 a răspuns:

bai caldute cu ulei de parafina pe care il poti cumpara de la farmacie

33 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Discutii pe aceasta tema, cu diferite tratamente care se pare ca au dat roade pentru cei care au scris, gasesti la adresa
http://sfaturi.eva.ro/......-5725.html
si alte site-uri cu sfaturi competente aici
http://www.mayra.ro/......medii.html
http://www.bio-sanatate.com/unghii_friabile.html
Un sfat care mi-a placut si pe care si eu l-am folosit, avand aceiasi problema acum cativa ani, este cel referitor la tratamentul cu zeama de lamaie care este unul dintre cele mai bune tratamente naturiste, aflate la indemana oricui pentru intaririea si stimularea cresterii unghiilor. Dupa doar o saptamana de folosire a tratamentului, unghiile devin mai rezistente si au un aspect mai sanatos. Zeama de lamaie se aplica de 2-3 ori pe zi pe unghii cu ajutorul unei pensule (din aceea care se foloseste la aplicarea lacului de unghii).
Este foarte important sa se foloseasca doar suc de lamaie proaspat si sa nu se spele mainile timp de 2-3 ore de la apliacarea pe unghii a tratamentului.

| bubu_7778 a răspuns:

Zeama de lamaie! Ti l intareste si le si albeste! E incercat de mine :p

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Poti folosi ulei de masline(pentru hidratare si contra exfolierii) si galbenusul de ou(pentru intarire), suc de lamaie pentru albirea unghiilor.

| Syssissy a răspuns (pentru .Mr.Mike.):

Pai si cum se aplica si cat timp trebuie sa le las?

| miha2010 a răspuns:

Eu am incercat o solutie de la farmec destul de buna si am mai auzit si de unghii unse cu zeama de ceapa sau zeama de lamaie cica ar fi foarte eficiente.Eu mai folosesc de la yves rocher cu galbenele 2 in 1 f. buna!

Răspuns utilizator avertizat
| Anchyy18 a răspuns:

Ulei de masline... dai direct pe unghii fara sa fie cladut.

| bibilulla a răspuns:

Dacă tratamentele cu zema de lămâie, creme de gălbenele şi ulei de măsline nu reuşesc să te ajute, ar fi mai bine să mergi la un dermatolog pentru că e posibil să fie un tip de dermatită

| micutsa19 a răspuns:

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, sfaturile par bunicele, dar mai am o mica intrebare aceste tratamente se aplica direct pe unghie sau se pot aplica si daca sunt date cu oja sau lac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

eu folosesc de vreo 3 ani, pe perioade cu pauze: miraculoasa "drojdie de bere" (pentru piele, par si unghii), iata detalii mai precise si folositoare pe acest site http://www.farmaciata.ro/SitFiles/articol_no_ph.php?id=92

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine cate 5 minute in fiecare zi unghiile inmuiate, in ulei nu foarte fierbinte, eventual de masline.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubita incearca cu zeama de lamaie... aplica de 2-3 ori pe zi si nu te spala pe maini cel putin 3 ore... o sa vezi rezultate ...astept sa imi raspunzi te pup si sper sa mearga si la tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste lotiune pentru tratarea unghiilor cu vitamina b5 de la farmec. e foarte buna...eu o folosesc de ceva timp si a dat rezultate.niciodata nu am av unghiile asa mari si tari...si pentru cresterea lor foloseste tratament pentru cresterea unghiilor de la oriflame... e super! bft

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inmoaieti unghiile in suc de lamaie amestecata cu ulei de masline miere si scortisoara la mine a mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe langa prea bine cunoscuta zeama de lamaie, este foarte bun si uleiul de masline putin caldut. Tine unghiile in ulei circa 15-20 min zilnic si o sa vezi diferenta in maximum o saptamana.(PS: nu tine in ulei de floarea soarelui pentru ca risti sa le ingalbenesti)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut probleme cu unghiile, am folosit mai multe produse de la avon dar nu au fost bune si am incercat sa tin unghiile in ulei nu chiar fierbinte timp de o luna si a mers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Eu practic de multe ori sarea de mare, ea contine iod, sau chiar si sarea obisnuita care o folosim in bucatarie dar sa fie iodata, dizolvi citeva lingurite de sare in citeva sute de mlde apa calduta, tii cit doresti 20 sau 30 de minute, sa tii cel putin 10 min.Are efecte mari chiar din a doua procedura! si itareste foarte bine unghiile, si cresc mai sanatoase!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu
am incercat tot felul de lacuri, dar nimic. acum folosesc calciu gel de la farmec cam de 2 saptamani imi dau cu el in fiecare zi, dan nu am nici un rezultat bun.
intr-adevar trebuie sa astept. acu am intrebat la o farmacie sa-mi de-a ceva pentru intarire unghilor si mi-a recomandat un gel la 40 de lei. nu stiu cum il cheama. am mai imcercat si cu zeama de lamaie si ulei cald, dar nimic.
eu mai vreau sa mai imcerc si calciu pastile eu cred ca nu avem destul calciu. PARUL isi trage ffff mult calciu si atunci unghiile noastre nu mai au atata calciu. eu am parul lung.
deci, incearca calciu, vitamine si ceva de aplicat pe unghii: gel cu calciu de la farmec sau de la farmacii naturiste.
lore din lugoj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu un tratament foarte eficient : in fiecare seara sa pui intr-un bol un pic de ulei de masline si ulei de floarea soarelui...sa stay 10 min cu unghiile in bol si dupa vreo 2 saptamani se va observa cresterea unghiilor dar la mine a mers si inca mai folosesc acest tratament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am auzit ca trbuiesati bagi unghiile in lamaie sa le tii cate 30 min in fiecare zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zeama de lamaie e foarte buna storci putina lamaie intr-un bol si face baie la degetehee hee este foarte buna si ti le si ableste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un produs de la plafar.se numeste Mari TIS

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu am folosit un tratament cu zeama de lamaie astfel:Se freaca unghiile de 2 ori pe zi cu o felie de lamaie si se lasa timp de 10 minute pentru a se imbiba zeama la radacina cuticulelor.Am incercat si mie mi-a dat roade pentru ca mi se exfoliau unghiile.Depinde de la persoana la persoana.Tratamentul se face timp de 10 zile.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am un raspuns pentru ea ulei de masline caldut si zeama de la o lamaie tine unghiile 10 min in aceast compozitie si ai sa vezi ca o sa dea rode la mine a mers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dorim sa avem unghii sanatoase trebuie sa consumam zilnic alimente bogate in vitamina A, B si C, in acizi grasi Omega-3 si zinc (morcovi, peste gras, verdeturi, legume proaspete, seminte, nuci). Iata cateva remedii pentru mainile crapate:
Se unge pielea cu un unguent cu galbenele sau Aloe Vera.
Se fac spalaturi sau tamponari cu decoct din frunze proaspete de morcovi.
Se aplica pe maini o masca din lapte dulce si avocado (se amesteca bine doua linguri pulpa zdrobita de avocado cu doua linguri de lapte dulce pana se obtine o pasta omogena), se lasa sa actioneze 20 de minute, se clateste cu apa calda apoi se unge cu un unguent de galbenele sau musetel.
Se amesteca glicerina cu ulei de lamaie in cantitati egale, si se ung mainile de 4-5 ori pe zi.
Se ung mainile cu ulei de masline.
Dupa ce ati curatat peste sau ati tocat ceapa, mirosul de pe maini se poate indeparta daca va spalati sau va tamponati pielea cu lapte dulce.
Pentru unghiile care se exfoliaza sau se rup usor este recomandat:

Unghiile se freaca cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi.
Drojdie de bere inmuiata cu apa de tarate de grau sau apa de faina de orez. Se face o pasta care se aplica pe unghii si se lasa 30 de minute. Tratamentul se repeta timp de 7-8 zile.
In cazul in care cunoasteti si alte secrete naturiste, asteptam sa ni le impartasiti si noua!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un tratament sigur 100 la 100 este radarea.nu fii,,disperata,,si o sa dea roade,nu le mai rupe, roade, taia etc.etcdupa ce iti cresk mai mari putin fa-ti manuchiura si fale frumoase.o sa ezi

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Incearca ojele "Farmasi" eu l-am incercat dupa o saptamana unghiile mi s-au intarit si toate vecinele se mirau de unghiile mele...

| NoName_8511 a răspuns:

Toate raspunsurile care le-am gasit aici imi par foarte bune, si eu am aceleasi probleme, am incercat uleiul putin incalzit si nu a avut nici un efect, voi incerca si cu acea zeama de lamaie.

| mortalkiss_3782 a răspuns:

Da eu am incercat un tratament de la avon m-am dat cu el iar dupa ce sa uscat mi-am bagat unghiile intr-un bol cu apa fierbinte si acolo am stors lamaie si putin ulei de ricin dupa mi-am luat o perie si am inmuiat-o in apa cu lamaie si am pus pe perie putina crema de maini si unghii si m-am curatat cu ea si in ziua de azi folosesc acest tratament si sunt multumitahappywinkingstar succeswinking