| JamilaGizeh a întrebat:

De ce folosesc fetele fond de ten daca nu au nevoie de el? Adica... daca nu ai bube pe fata mi se pare inutil sa te dai cu el... mai rau iti incarci tenul si nu vad nici o diferenta.

10 răspunsuri:
| HurremSultan a răspuns:

Bună.

Fondul ten îți protejează tenul.Nu trebuie neapărat să ai bube pe fața.
Și mai ales dacă ști să-l aplici nu o să-ți incarce tenul.
Unii nici nu știți de ce se foloseste, dar comentați.

| Etelca a răspuns:

In primul rand, fondul de ten este facut pentru a uniformiza culoarea pielii, corectorul este cel recomandat pentru cearcane si cosuri.Eu folosesc deoarece nu-mi place aspectul pielii mele, chiar daca in paralel am mare grija de el (ma demachiez seara, mi-l hidratez, exfoliez, aplic masti, il protejez de soare), daca nu folosesti o cantitate mare se vede foarte frumos si natural, eu fara ceva pe fata nu am incredere in mine, deci ma ajuta super mult la capitolul asta, plus ca protejeaza fata de praf, radiatii (mereu aplic si crema cu spf inainte de machiaj, in orice anotimp). Daca stii cum sa-l folosesti nu-ti incarca tenul si mai ales sa nu utilizezi unul de 5 lei.Atat timp cat te demachiezi corect (lapte demachiant, gel de curatare si eventual tonic) si ti-l hidratezi in fiecare dimineata si seara nu vad care e problema.Asta e parerea mea, fiecare cu a lui, mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate au cearcane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele fete il folosesc pentru ca se vede frumos, intins asa uniform si culoarea potrivita tenului tau, mrrr.
Daca iti dai cantitatea potrivita nu iti face nicio problema.

| CristinaSNC a răspuns:

Sincer, nici eu nu am vreun defect pe fata dar daca ies in oras folosesc fond de ten si pudra, daca ma duc la o nunta sau ceva de genul poate si fard in fine. Am cearcane, dar astea nu se rezolva cu fond de ten, pentru ca atragi mai mult atentia la ele, folosesti eventual un corector.
Le folosesc pentru ca fata are un aspect mai placut, mai odihnit. Daca nu este folosit in cantitati mari arata chiar natural pe fata. Acum nu trebuie sa ne dam cum au acele "asisitente" de pe la diferite emisuni gen Capatos.
Nu trebuie folosit in fiecare zi, doar cand e vreo zi importanata.
Iar la cele cu cosuri e cu dusu-intorsu, adevarul este ca un fonde de ten insotit de alte produse bine aranjate pe fata nici nu se observa cosurile. Totusi trebuie urmat si un tratament impotriva lor.
Plus ca fond de tenul nu este creat pentru a iti incarca sau afecta fata, este creat sa ti-o protejeze. Atat timp cat nu e dat in cantitati industriale pe fata este ok.
Multe il folosim pentru a ne uniformiza culoarea fetei. Acum fiecare cum vrea si cum crede.

| Kenya a răspuns:

Pai se potriveste cu pielea lor si le place mai mult decat pielea fara fond de ten.

| AlissBrie a răspuns:

Ba diferenta este happy. Iti spun eu din propia initiativa care nu am ten cu probleme,insa am avut in trecut, poate din obisnuinta de atunci continui sa ma dau cu fond de ten, este un fel de drog laughing. Insa mai sunt unele zile cand nu am dormit bine, am cearcane si ten obosit asa ca un fond de ten bun ma ajuta sa am un look proaspat big grin
Iar daca stii cum sa il aplici, nu cum o fac toate pitipoancele cu tona, e okwinking chiar ofera un aspect placut tenului.

| Alina49335 a răspuns:

Eu am 16 ani si folosesc fond de ten de aproape un an, de cand am intrat la liceu mai exact.La inceput a fost de fita, toate fetele foloseau si trebuia si eu sa folosesc, nu am bube si cosuri fac foarte rar ( o data pe luna, girls will know why). Fondul de ten pe care il folosesc acum este sa-mi acopere roseata, dar de ceva timp nu prea mai folosesc asa des.Totusi,cand ies in oras ma machiez pentru ca imi place cum imi sta, m-am obisnuit si nu cred ca sunt de condamnat fetele care se machiaza.

| AspirinaDeInima a răspuns:

Mda....Plus la o nunta daca te duci acolo e cald si va curge tot.Mai bine fara ten.

| vivitheo a răspuns:

Si eu cred la fel...dar asta e, daca asa le place lor nu ai ce face.
Chiar daca ai bube sau cosuri tot nu e asa bine sa te dai deoarece ti se inflameaza fata mai tare.Decat sa te dai cu fond de ten mai bine iti cumperi o crema care sa iti vindece cosurile.
Parerea mea.