| wonderwoman123 a întrebat:

De ce Romania nu sărbătorește Halloweenul si daca ieși pe strada costumat se uita urat la tine?

44 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu's iudaica, ci crestin ortodox
Craciun este o faptura sacra care simbolizeaza prin excelenta tipul creator, ceea ce romanii numeau tempus factum, in care toate se faceau si desfaceau. In mitologia geto-daca e posibil sa fi fost reprezentat printr-un stramos care simboliza echilibrul elementelor in stadiul facerii lor, a inceputului procesului celor necreate si nedate in vileag. Pe pamant marcheaza hierofania timpului sacru in solstitiul de iarna, a capului de an sau rastimpul dintre doi ani.

Data de 25 decembrie s-a ales in mod simbolic, n-a spus nimeni ca exact in acea data s-a nascut Iisus (s-a facut o analogie intre renasterea naturii primavara si intruparea lui Hristos), iar faptul ca celebrarea s-a suprapus peste o sarbatoare pagana, a fost intentionat, pentru ca crestinii recent convertiti sa nu sarbatoreasca din virtutea obisnuintei sarbatorile familiare, ci doar in mod crestinesc, renuntand la vechile obiceiuri. Nu celebrez ziua zeului Soare, caci nici nu cred in asa ceva? Nici nu stiu cat la suta din romani au auzit de Mithra, deci cum sa-l sarbatorim noi pe Mithra de Craciun? :) Anul are doar 365 de zile, omenirea traditionala mii de ani, deci e imposibil sa nu gasesti o sarbatoare sau un eveniment pre-crestin (pagan) care sa corespunda cu fiecare zi a anului.

(Pastele evreiesc : https://www.crestinortodox.ro/......88526.html )

| MihaelaDart a răspuns:

Eu imi recunosc prea bine de originile mele, asa ca las-o balta de ceea ce spui. Daca tu zici ca e o falsa religie, atunci si restul religiilor de asemenea. Tineti parerile pentru tine insuti, caci eu mi le stiu pe ale mele, desi nu fac pe om sa isi puna pistolul la cap caci minte in fata originililor lui. E total normal sa fi Gica contra si sa accepti ceva, doar traiesti in Iad...

| MihaelaDart a răspuns:

Asta e crezul tau, al necuratului, nu al meu.winking

| RAY a răspuns:

Ba da sunt persoana care sarbatoresc,dar nu e asa mare nebunie ca in USA, pentru ca vorbim de multe persoane dogmatice, inchise la minte, fixiste nu cumva sa accepte si ei ceva nou, in scimb la pupat de moaste e sport national

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Sa inteleg ca daca mergi de anul nou in Germania cu capra oamenii se vor uita frumos la tine si vor vrea si ei sa mearga cu capra pentru ca sunt oameni deschisi la minte.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Da

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa sarbatorim Halloween? Doar pentru ca o fac si americanii? Americanii de ce nu sarbatoresc Dragobetele?

| Clorox a răspuns:

Pentru ca COMUNISM?
Nu stiu, urat din partea lor, sunt multi oameni care inca mai traiesc sub umbra comunismului chiar daca chestia aia s-a incheiat cu mult, mult timp in urma. laughing

| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca avem deja o gramada de sarbatori.
Daca importam mereu sarbatori de la alte popoare nu ne mai ajung zilele calendarului.
Asta inseamna ca inca exista persoane care mai si gandesc.

| AC4S4 a răspuns:

Halloweenul are origini celtice, de aceea aceasta sarbatoare s-a raspandit in occident. Romanii ii au ca stramosi pe daci.

| peperonies a răspuns:

Romania de ce nu serbeaza ziua frantei? ca nu e sarbatoarea lor.

| wonderwoman123 explică (pentru peperonies):

De ce nu evoluam si noi? Pentru ca suntem un popor de ciobani la coada vacii.

| peperonies a răspuns (pentru wonderwoman123):

Pai si unde tragi linia? de ce sa imprumutam doar halloweenu de la americani? de ce nu si oktoberfest? asta inseamna evolutie sa furam sarbatorii de la alte natii?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Deoarece noi românii suntem foarte religiosi si sarbatoarea asta nu are legatura cu crestinismul si e luata din occident.
Mie mi se pare calumea dar noi nu o sarbatorim cum o fac americanii, altii de la noi doar vin machiati la scoala de niste fete si zic ca au costum, naspa.
Si din cauza incidentului din club unde s-a intamplat de hallowen, fix 2 ani se fac si patriarhul a zis ceva legat de hallowen si muzica rock si iti dai seama cum a iesit.

| Caro34 a răspuns:

Halloween-ul este o sarbatoare importata; la noi inca primeaza gandirea demodata! Va intra si asta printre multe altele in calendarele noastre, ai rabdare! Numai bine!

| Iunix a răspuns:

" În România elevii sunt dați afară din clasă dacă au părul lung ( până șa umeri ), ce pretenții să ai? "

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Iunix):

Daca te referi la cel din CJ, baiatu' a fost dat afara pe propria semnatura, stimate utilizator. Ne pare rau daca e grele cu cititul.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru Iunix):

Asa e, asta una din cele mai de rahat tari.
Avem o tara frumoasa cu peisaje dar la ce bun.
Pacat!

| BIoody a răspuns:

Dardupa parerea mea, cel mai bine de ce halloween, cand exista cosplay, de ce nu suntem ca japonezii? sunt multe sarbatori frumoase acolo si cu mult mai mult gust si valoare, chiar si la chinezi, de ce ne luam dupa americani mereu?
De exemplu din japonia vine termenul cosplay-costumare, si foarte foarte multe festivale OTAKU ce tin de costumare, si nu nu mai, pana la urma cu halloweeenul ce e? care e semnificatia lui?big grin Jack' O Lantern?:/ Iii inteleg pe cei care nu sunt de acord cu el, pentru ca nu e cinestie ce, Are trasaturi intunecate celtice, si crede-ma nu e bine sa promovezi lucurile cu origini intunecate, in schimb cum am mai zis, cu coostumare, se poat face festivale, chiar si o sarbatoare, anume, nu neaparat sa te imbraci horror ci costumare de orice fel, personaje, creaturi, animale, oameni etc, chiar si chestia de "make-up" poate fii un still ce se poate manifesta frumos in anumite zile ale anului daca lumea s-ar machia sau costuma in orice ar fi interesant!

| Andersen2k18 a răspuns:

Halloween-ul este sarbatoare inventata de celti.De fapt aceasta sarbatoare isi avea originea precrestina, adica era numita ''Ziua Tuturor Sfintilor'' in engleza ''All Hallows' Day''. Si de ce sa o sarbatorim? Cand ea nu are la baza nici o semnificatie pentru romani. Sa o sarbatorim asa ca e la moda?

| leapșa a răspuns:

Pentru ca este o sarbatoare straina, americana, si nu are nici o legatura cu Romania.
La fel se poate spune si de Valentine's Day. Sarbatorim aceasta zi, dar mai putin sarbatoarea noastra traditionala, Dragobete.
Sarbatorile noastre incep sa fie uitate si cele de peste hotare incep sa capete mai multa importanta.

| drutzix a răspuns (pentru leapșa):

Si craciunul a fost inventat la Vaslui?
Mor cand aud asta cu 'sarbatoare straina'.

Răspuns utilizator avertizat
| D3I3 a răspuns:

Pentru că România, cât și Republica Moldova sunt două țări creștine, Halloween-ul fiind considerat o sărbătoare păgână. Chiar dacă ești tu ateu, ceilalți pot să fie creștini și să urască sărbătoarea.

| udrescuf a răspuns:

Pentru ca lumea te consitera satanist ocult si handicapat de\aca mergi costumat pe strada de halloween. Asa sunt uni romani.

| xSega a răspuns:

Halloween ul nu e o sărbătoare românească, la noi a fost adusă doar pentru bani, pentru ca orice sărbătoare aduce profit

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Se uita urat de inapoiati ce sunt. De parca craciunul sau pastele sunt sarbatori romanesti laughing

| MihaelaDart a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

In perioada comunismului a fost interzisa sarbatorirea acestei zile importante si Familia Ceausescu au schimbat dupa bunul plac, ca Mos Craciun sa fie Mos Gerila si sa vina in noaptea de Revelion, iar in zilele de Craciun, romanii nostri aveau zile de lucru ca oricare altele. Mos Craciun si Sarbatoarea crestina a Nasterii Domnului au fost "libere" pana spre sfarsitul anilor '40. In concluzie, Romania nu a preluat niciodata de la "straini" Craciunul ori Pastele, sunt totale crestinesti romanesti. Fiecare popor crestin sarbatoresc aceste sarbatori.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru MihaelaDart):

Cum sa fie "crestinesti romanesti" daca de la origini aceste sarbatori nu provin din Romania. Faptul ca au fost redenumite, repovestite si reinventate asta nu inseamna ca ne si apartin. Pai asa ii bine, de astazi eu numesc Halloweenul - Ziua mastilor, eu zic sa fie pe 6 Noiembrie si este sarbatoare romaneasca....vezi tu, poate e o sarbatoare romaneasca (pentru ca asa am zis) de acum dar tot din Halloween m-am inspirat. Sa nu fim ipocriti, nu exista popor crestin ci doar popor inspirat de religia "crestina" din Orientul Mijlociu.winking

| MihaelaDart a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Poti sa sarbatoresti cand doresti tu Halloween-ul, nu-i problema mea, atat cat Craciunul si Pastele vin din Ierusalim unde numai crestii il sarbatoresc, astfel intra si Romania in aceste sarbatori. Nu am mentionat pe undeva originale din Romania, ci pur si simplu crestine romanesti, care nu are nici o treaba una cu alta. Daca tu esti musulman sau o alta religie care nu sarbatoresti acest gen de sarbatoare te inteleg.winking

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru MihaelaDart):

Uite, pe mine nu ma intereseaza cine ce religie, totusi fa-ma sa inteleg un lucru: Daca numai crestinii din Ierusalim sarbatoresc Craciunul si Pastele, de ce ai zis ca "astfel intra si Romania". De unde pana unde? De unde ai dedus tu asta? Nu prea are logicawinking

| Cortex a răspuns:

De ce ar trebui sa sarbatorim asa ceva? Ce legatura are asta cu istoria noastra? Dar cu traditia si cultura noastra? Daca americaniii sunt batuti in cap de ce ar trebui sa fim si noi? Eu am sarbatorit halloween-ul 3 ani la rand cand eram mai mic, a fost amuzant recunosc, dar acum mi se pare o inutilitate, de fapt are o utilitate si anume ca se cumpara foarte multe costume, dulciuri si alte alimente de aceasta sarbatoare inventata care n-are nicio baza sau motiv real de existenta si momentan nu cred ca ne permitem financiar sa inventam sarbatori sau sa le sarbatorim pe a altora.

Răspuns utilizator avertizat
| bubu12234 a răspuns:

Deoarece noi avem Sfantul Andrei, iar acest asa numit Halloween este considerat o sarbatoare pagana de multi dintre romani. alte motive nu cunosc, eu personal nu gasesc Halloweenul atractiv deloc, nu ca as avea ceva anume, dar nu imi place pur si simplu, imi este indiferent oarecum...

| wonderwoman123 explică (pentru bubu12234):

Nu este o sărbătoare păgână. Asta zic oameni in vârstă care nu au văzut asta. Eu si familia mea sarbatorim Halloweenul de mult timp. E o sărbătoare frumoasa si distractiva.

| AC4S4 a răspuns (pentru wonderwoman123):

Pagan de cele mai multe ori inseamna necrestin. Occidentul a incercat sa "crestineze" aceasta sarbatoare. La fel a fost si cu Pastele si Craciunul, daca te uiti o sa vezi elemente pagane in cele doua sarbatori.

| Anonim34231 a răspuns:

Pentru ca Romania stie doar sa fure si sa copieze pe altii si dupa sa zica ca ei au inventat.
"Transilvania", "Dacia" "Halloween" etc.

| HugeHulk a răspuns:

Halloweenul este o sarbatoare de origini celtice ce s-a "nascut" in forma in care e astazi in SUA. Daca s-a raspandit si prin alte cateva tari din Occident este datorita influentei americane, nu pentru alte motive. Ca si sarbatoare, Halloweenul nu are nimic de-a face cu noi, nu doar pentru ca e frumoasa ar trebui sa o sarbatorim toti. Mi se pare frumos poate si Hanuka la evrei si nu o sa incepem toti sa o sarbatorim.

| Blekz a răspuns:

Romanii sunt mai incuiati

| Istvan_Gabi_1990 a răspuns:

In america e in mod asta

| daryan2017 a răspuns:

Finca,Romania e o tara de speriati si de aceea nu se practica decat hotia.

| RAY a răspuns (pentru daryan2017):

Foarte mare dreptate ai