| ღMikyღ a întrebat:

Este adevarat ca dupa spalare daca ai matreata te poti clati cu apa fierbinte si zeama de lamaie sau otet si scapi de matreata? As vrea sa spuna cineva care a experimentat asa ceva si as dori sa nu vorbiti in nestiinta de cauza, multumesc!

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Fals. Apa fierbinte irita scalpul, deci te alegi cu un par gras ( de la sebum) dar si cu matreata.
Este adevarat cu otetul, dar in combinatie cu apa calduta - 2-3 linguri de otet la 1-2 l de apa, dar asta la ultima clatire, adica dupa ce te-ai samponat clatit, eventual un balsam doar pe varfuri, apoi clatit.
La fel poti sa faci si cu zeama de lamaie, cam 1 lamaie la 1-2 l de apa calduta ( eu am incercat doar cu otet cand eram mica). Dar daca ai o problema destul de grava cu matreata, ma refer la cojite destul de mari ( aia nu e matreata) si atunci trebuie sa te duci la un specialist. Cauta si un sampon care nu iti irita scalpul ( matreata e din cauza ca samponul irita pielea capului).

| IoanaPsy a răspuns (pentru LaLaura):

Sunt de acord. Apa fierbinte irita scalpul. Combinatia apa calduta cu otet de mere (otet de mere pe bune, nu prostia din supermarket care e facuta in laborator / poti gasi la Plafar) merge f bine. Cea cu lamaie nu am incercat-o. Poti incerca sa iti schimbi si samponul, pe care sa il variezi in timp / nu acelasi luni de zile. Si, desigur, daca tot nu scapi, poti vorbi cu un medic dermatolog. Succes!

| ღMikyღ explică:

Doar cu otet de mere? Si la ce fel de magazine se poate gasi? Si cam la ce pret?