| yeyy15 a întrebat:

Hei.Am si eu nevoie de cateva sfaturi in legatura cu vopsirea parului.
Am fost facuta cu henna,mai exact bruneta.Mi-au crescut radacinile ele fiind saten inchis. Si am hotarat ca vreau sa imi deschid culoarea,nu blond. castaniu,saten,ceva de genu.M-am vopsit si doar radacinile mi-au iesit asa cum am vrut,chiar imi plac.Dar in rest am ramas bruneta.
Se spune ca henna se duce la 8, 9 spalari dar eu deja am 5 luni de cand sunt facuta cu henna si nimic.
Ce-ar trebui sa fac? Sa ma decolorez si apoi sa ma vopsesc nuanta dorita? DAU FUNDA PENTRU CEL MAI BUN RASPUNS, MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| anonim191 a răspuns:

Henna este foarte foarte greu de scos din par.va trebui sa ai rabdare. dupa cum am mai explicat si la o alta intrebare decolorantul contine doua ingrediente:oxidantul si pudra decoloranta. oxidantul se foloseste fie de 6% fie de 9% ori 12%.la un salon ieftin sau neprofesional pentru a scoate un pigment atat de intens precum henna iti va recomanda o decolorare puternica de 12%. MARE GRIJA! odata vopsit parul negru vopseaua iese foarte greu! decolorarea cu 12% distruge parul.in cateva saptamani se rupe tot.fie ca te duci la salon fie ca vrei sa te decolorezi singura acasa iei sau ceri doar decolorant de 6%.nu vrei sa ramai fara par pe cap.ele iti vor spune ca e ok si cu 9% sau 12% insa nu este adevarat.si asa cu decolorare de 6 trebuie neaparat o masca de par dupa dus pentru ca parul ramane foarte uscat.asadar...ce poti face este sa te decolorezi... daca este necesar de mai multe ori.sa zicem luna asta cu oxidant de 6% amestecat bineinteles cu pudra. apoi vopsesti culoarea care vrei.nu stai mai mult decat este indicat! in dorinta de a te decolora mai rapid vei fi tentata sa stai mai mult.nu fa prostia.decolorarea este un proces chimic intens.arzi tot parul.trebuie luat treptat, luna asta putin, luna viitoare sau peste doua luni inca putin.in caz contrar nici vopseaua nu ti se va mai prinde pe par.am conostinta care s-a dus la salon sa scape de henna si a doua si avea paie in loc de par.mare mare grija. daca chiar vrei sa faci asta du-te la un salon la cre chiar daca dai un ban mai mult dar macar stii ca face treaba buna.intreaba ce decolorare iti va face.trebuie neaparat sa mergi la sigur.bafta

| yeyy15 explică (pentru anonim191):

Plus ca am parul foarte cret.E posibil sa nu-mi mai stea la fel dupa decolorare?

| anonim191 a răspuns (pentru yeyy15):

Depinde de cat de tare se degradeaza parul. ceea ce face ca parul tau sa fie cret sunt legaturile de proteine.cu cat mai multe cu atat este mai cret. daca decolorarea este puternica exista posibilitatea da a face parul sa ramana fara nici o forma pentru o perioada pana se regenereaza. uite o imagine asemanatoare desi aici spune inainte si dupa extensii.tu ca idee vezi in prima imagine cat de ars este... ondularea aceea nu mai sta cum ar trebui
http://kimlakehair.com/......ns008b.jpg

| yeyy15 explică (pentru anonim191):

Iti multumesc enorm pentru sfaturi, chiar nu stiu ce sa fac.probabil am sa-l las asa un timp, avand in vedere ca tocmai m-am vopsit si mi-au iesit doar radacinile.nu stiu ce-am sa fac pe viitor, dar sigur nu o sa mai folosesc henna niciodata.

| anonim191 a răspuns (pentru yeyy15):

Incearca sucul de lamaie.decoloreaza parul fara sa il degradeze.nu stiu cat functioneaza cu henna insa stiu sigur ca la vopsea normala merge.storci 2-3 lamai si te dai cu sucul pe lungimi, stai o ora doua sau cat de mult poti apoi te speli. faci asta pana vezi ca incepe sa se duca nu doar o data de doua ori.

| yeyy15 explică (pentru anonim191):

Multumesc mult, mult!

| anonim191 a răspuns (pentru yeyy15):

Nu ai pentru ce.succeshappy

10 răspunsuri:
| dreamnow a răspuns:

Din moment ce parul tau are o culoare foarte inchisa, nu poti decat sa te decolorezi ca sa ajungi la nuanta pe care ti-o doresti. Eu iti recomand (cum am mai spus si la alte intrebari) ori Syoss Oleo Intense ori Garnier Olia, deoarece tocmai au aparut pe piata (le-am incercat pe amble) si principalul atu este lipsa amoniacului care dauneaza parului. Este necesara o vopsea fara amoniac deoarece tu esti deja vopsita si dupa decolorare o sa fie si mai deteriorat. In plus, vopselele acestea sunt practic la fel, ambele avand un aspect foarte natural, indiferent de nuanta, iar parul o sa fie matasos si frumos mirositor. Uite aici link-urile cu site-urile lor oficiale de unde iti poti alege si culoarea : http://www.google.ro/......http?/url http://www.google.ro/......http?/url Un saten foarte frumos am vazut ca este Sweet Brown 5-86.

| anonim191 a răspuns (pentru dreamnow):

Vopselele fara amoniac contin alte ingrediente mult mai daunatoare decat amoniacul.este practic o strategie de piata pentru ca toata lumea stie ca amoniacul dauneaza.iti spun asta ca persoana care a lucrat in domeniu.singura alternativa este sa hranesti parul ori cu masti facute in casa ori ulei de argan ori masca cumparata insa si aceea aleasa cu mare atentie.

| dreamnow a răspuns (pentru anonim191):

Multumesc pentru informatie, nu ma gandisem la asta. Stiu de masti pentru ca mi-am facut si sunt foarte bune. Te superi daca te intreb ce job ai avut de ai ajuns sa stii asta? E interesant sa vorbesti cu o persoana care se pricepe.

| anonim191 a răspuns (pentru dreamnow):

Am facut cursuri in domeniul frizerie-coafura, hairstylist si am lucrat in salon apoape un an