| Byancutza_Bianca_1999 a întrebat:

Hei. Eu sunt bruneta si as vrea sa imi fac niste suvite...De preferat blonde sau verzi. Dar am auzit ca trebuie decolorate si nu vreau, pentru ca strica parul... Aveti niste sfaturi?

~Funda~

8 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Suvite blonde pe par brunet..cosmar, incearca macar cu rosu, insa nu recomand vopsirea la varsta ta, blondul nu-l vei obtine niciodata fara decolorare, insa verdele sau rosul s-ar putea sa prinda.

| PinkPanther001 a răspuns:

Decolorarea parului cu lamaie este un procedeu natural, care te poate ajuta sa obtii un nou look fara a te ingrijora cu privire la urmarile neplacute ce ar putea surveni, asa cum se poate intampla in cazul folosirii unor produse chimice.

1. In functie de lungimea parului, dar si in functie de numarul de tonuri cu care vrei sa iti deschizi podoaba capilara, scoate din camara una, doua sau chiar trei lamai.

2. Taie lamaile pe jumatate si stoarce-le, astfel incat sa obtii cat mai multa zeama, pentru a-ti decolora parul integral.

3. Cu ajutorul unei periute de dinti sau a unei perii de par mai dese, in functie de preferinte si de dexteritatea ta, aplica zeama de lamaie pe par, avand grija sa acoperi fiecare suvita in parte.

4. Stai la soare timp de cel putin o ora, intrucat lumina acestuia este cea care activeaza principiile decolorante din sucul de citrice.

5. Spala-ti parul cu apa calduta si foloseste o masca de par hidratanta, pentru a-ti proteja podoaba capilara de actiunea agresiva a acidului citric.

| Byancutza_Bianca_1999 explică (pentru PinkPanther001):

Ar trebui sa menționez ca am 13 ani... Și nu vreau decolorare.

| Byancutza_Bianca_1999 explică (pentru PinkPanther001):

Ești sigur/ă ca merge și pe par negru?

| PinkPanther001 a răspuns (pentru Byancutza_Bianca_1999):

Da,merge pe orice tip de par!

| MelindaVictoria a răspuns:

Poti folosi nuantatorul din farmacii. Nu dauneaza si se ia dupa cca 5 spalari