| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU. As vrea sa-mi fac niste suvite cu albastru de metil. Cum trebuie sa procedez? Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Mi-e lene să scriu din nou.

Îţi prinzi părul şi laşi libere şuviţele respective. Pe umeri îţi pui o folie de plastic sau ceva, să nu te pătezi + mânuşi. Pe o bucată de vată torni soluţia şi aplici pe păr, răsucind şuviţa în fiecare parte. După ce s-a uscat complet, vei vedea dacă mai necesită o aplicare sau nu.
De obicei, pe păr brunet se vede un albastru închis, şi necesită 2-3 aplicări. Se curăţă la 3-4 spălări.
Păr şaten - 2 aplicări, se vede un albastru mai deschis. Se curăţă la 5-6 spălări.
Păr blond(deschis sau mediu) - o aplicare, albastru intens. Se curăţă la 10 spălări, dar şuviţele rămân puţin pătate până la a 15-a spălare.
Dacă ai părul cu tente roşcate, albastrul de metil se va face verde după vreo 2 spălări, dar se curăţă într-un final. Pentru albastru-turcoaz, se decolorează soluţia cu o linguriţă de apă şi se aplică doar pe părul blond deschis, pentru culoare intensă. Dacă aplici pe brunet, culoarea o să reziste mai puţin şi n-o să se vadă. postat la 10 Iulie 2012 13:40

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am parul șaten deschis. O sa se vada bine suvitele?

| BlackRaven45 a răspuns:

Pune intr-un bol apa si albastru de mentil si dupa fate prin ce parti ale parului vrei.

| Andreyutzu64 a răspuns:

Pai pune intr-un bol cu apa cateva picaturi de albastru de metil pana apa se face albastra. Apoi dai cu acea apa unce vrei sa faci suvitele. Vor tine vreo 2-3 sapt. Bafta.

| anamariacristina a răspuns:

M am dat si eu odata cu albastru de metil la varfuri dupa prima spalare se face verde parul eu te as sfatui sa nu iti faci cu albastru de metil pentru ca atunci cand transpiri sau te uzi pe par ti se va lua si te vei face albastra pe piele ti se ia si pe haine si e nasolhee hee

| anonim_4396 explică (pentru anamariacristina):

Da dar vreau neaparat sa-mi fac suvite. Nu sti tu ceva metode bune in afara de vopsea si extensii?