| anonim_4396 a întrebat:

Hey buna TPU! Am o problemasad Transpir. Ma dau cu deodorante antiperspirante, fac dusuri multe dar tot transpir si problema e ca am 12 ani

15 răspunsuri:
| Ruxiii a răspuns:

In cazul in care transpiratul te impiedica sa iti indeplinesti rutina zilnica si dintr-o data transpiri mai mult decat de obicei si de asemenea,transpiri in timpul noptii fara niciun motiv aparent,trebuie sa consulti un doctor, pentru ca e posibil sa ai hiperhidroza. Exista mai multe metode pentru tratarea transpiratului excesiv, incepand cu antiperspirante, medicamente orale, injectii pana la operatii chirurgicale.Medicul iti va spune ce tratament trebuie sa urmezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probleme hormonale.
mergi la medic
pa-pa

| Renny a răspuns (pentru anonim_4396):

Paaaaaaaa

| anonim_4396 explică (pentru Renny):

Imi pare rau pentru tine, ai o problema mentala atunci happy

Nu iti pasa deloc ca mirosi ca un container?
Cel mai bine e sa vezi de cewinking

| Renny a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu imi pot pune mintea cu oameni care au un continut intelectual foarte foarte scazut ( Stiu ca nu vei intelege asa ca iti spun intr-un cuvant : OAMENI PROSTUTI )

| anonim_4396 explică (pentru Renny):

Spre informarea ta, nu am un continut intelectual scazut, ca sa nu te simpti singura atunci ma bagi in aceiasi oala cu tine.

| Renny a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai Pa

| anonim_4396 explică (pentru Renny):

Du-te D*R*A*C*U!

| SunnyDay88 a răspuns:

Cauta perspirex la farmacii.

| Renny a răspuns (pentru SunnyDay88):

Care e pretul?

| SunnyDay88 a răspuns (pentru Renny):

Depinde unde il gasesti intre 35 lei si 75 sau ceva de genu

| thewomaninwhite a răspuns:

Am si eu o colega care are aceeasi problema ca tine insa dupa ce a incercat o gama larga de produse de la diverse firme si farmacii tot n-a reusit sa scape de transpiratia excesiva. este posibil sa fie de la dereglarea hormonala

| AlinnJe a răspuns:

Îti recomand sa consulti un medic, eventual sa faci si analize.
oate fi cauzat de lipsa de calciu sau de alte lucruri.

Funda!

Răspuns utilizator avertizat
| SonniaTheodora a răspuns:

Transpiratia excesiva(hiperhidroza) poate sa fie de la hipoglicemie(nivelul scazut al concentratiei zaharului in sange)
Este posibil sa ai lipsa de magneziu.De aceea iti recomand sa iei tablete cu magneziu sau sa introduci in alimentia ta alimente care contin magneziu,consuma legume verzi(spanac),mananca portocale,migdale, fructe uscate, si dimineata sau seara inainte de culcare bea o cana cu lapte!
Incearca sa ai o alimentatie cat mai echilibrata, renunta la mancarurile cu un continut ridicat de grasime sau sare.
Hidrateaza-te cum trebuie!(cosuma 1, 5 l apa pe zi)
In cazul in care mananci des ciocolata,este bine sa renunti,si sa mananci mult mai rar.
Dar, in cazul in care in alimentatia ta nu incluzi des ciocolata, cacao, etc, ar fi bine ca macar de 2-3 pe saptamana sa consumi ciocolata, datorita nivelului scazut de zahar din sange.Plus ca ciocolata face bine la circulatie si la inima!
Nu o sa reusesti daca folosesti antiperspirante, faci dusuri des, pentru ca problema este din organism! Daca nici asa nu reusesti, trebuie sa te prezinti la un medicul de familie care te va indruma mai departe!