| Sara2 a întrebat:

In zona chilotului raman puncte rosii dupa epilat, ce pot face ca sa dispara?
si de fiecare data cand ma epilez a 2 zi incep sa creasca firele, ce pot face sa ma epilez mai rar macar de 2 ori pe saptamana?
eu ma epilez de 7 ori pe saptamana
chiar si cu epilatorul la fel, a 2 zi incep sa creasca firele, help

5 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

INAINTE DE EPILARE
Inainte de epilare trebuie sa va curatati bine pielea unde urmeaza ca firele sa fie smulse. Se recomanda sa folositi gelul de dus cu un buretel cu care sa frecati bine pielea, insa delicat, sau puteti folosi pur si simplu un sapun antibacterian.

Daca va epilati acasa, este recomandat si o baie fierbinte inainte pentru a dilata porii – aceasta dilatare face sa dispara sangerarea ulterioara a foliculilor pilosi pentru ca "inmoaie" radacinile firelor de par.

Daca preferati aparatul, va recomandam acele aparate de epilat care se pot folosi sub apa. In acest fel toate neplacerile care apar dupa epilat sunt combatute, iar durerea este mult mai mica din punct de vedere al intensitatii.

DUPA EPILAT

Imediat dupa epilat foloseste o crema cu efect hidratant, dar si antibacterian. Daca mergi la salon, roaga cosmeticiana sa foloseasca o crema adusa de tine cu care ai testat pielea si cu care "te intelegi" bine.
Apoi trebuie din nou sa faci o baita, scurta, un dus. Daca te epilezi acasa, de obicei dusul il faci dupa epilat.
Daca te epilezi la salon, dusul il vei face abia cand ajungi acasa. Se recomanda sa folosesti un gel de dus sau un sapun antibacterian, apoi sa te imbraci intr-un halat pentru a evita hainele stramte.
Du-te la salon in rochie, evita pantalonii care iti pot spori iritatia. Cauta un salon aproape de casa pentru a nu fi nevoieta sa strangi tot praful pe piele pana ajungi la... dus.
In ziua epilarii se recomanda un alt dus inainte de culcare. Studiile au demosntrat ca igiena riguroasa este cea mai buna in combaterea iritatiilor si foliculitei dupa epilare.
Unele femei folosesc imediat dupa epilare si dupa dusul de rigoare un tifon inmuiat cu spirt cu care isi tamponeaza pielea epilata. Ustura putin, dar spirtul inchide porii si opreste hemoragia radacinilor firelor de par. Pentru cele care agreaza aceasta metoda, se pare ca este eficienta.

| ir3al a răspuns:

Asta e o problema destul de serioasa.Cred ca ai folosit prea mult lama de ras, incearca cu ceara.Dar nu te astepta la rezultate imediat.Acestea apar in 2-3 luni. Bafta mare! Sper ca ti-am fost de folos!

| Steffani a răspuns:

Hei! Daca te epilezi cu ceara este mult mai binehappy pentru ca ceara smulge parul din radacina, si incetineste cresterea acestuia. Epilatorul nu numai ca ti-l taie si doar atat ingrosand firul de par, dar te doare mai rau... Si cu punctele rosii : Cumpara-ti un ulei special de corp care se aplica dupa epilat care calmeaza pielea si o hidrateaza in acelasi timphappy Cea mai buna alegere este epilarea cu ceara happy sper ca te-am ajutat :*

| Sara2 explică (pentru Steffani):

Epilator brown
smulge din radacina

| SerenaAylin a răspuns:

VEAT!;-)