| grosudana a întrebat:

Salut am auzit o metoda contra cosurilor si punctelor negre,, sa dai cu zeama de lamaie pe fata" vreau sa-mi spune-ti daca a-ti folosit-o si daca a avut efect? va rog. Funda tongue

Răspuns Câştigător
| MititiCa a răspuns:

Eu o folosesc de 3 zile. Am citit undeva mai sus ca usuca fata.
Eu am un ten uscat pe frunte si in zona obrajilor si in rest este desutl de gras. Am o problema cu hidratarea, dar iti spun cum o folosesc eu. Si nu mi-a deshidratat deloc pieleahappy.
mi-am stors intr-un pahar jumatate de lamaie, ma curat pe fata, ma dau cu zeama respectiva o las sa intre in piele, si ma dau cu crema hidratanta. Eu folosesc o crema de la Nivea pentru maine, corp si fata. Este foarte buna.
Pana acum nu am avut nicio problema cu uscaciunea, si DA mi s`au dus din cosuri:X.
incearca si tutonguewinking

11 răspunsuri:
| NoName8 a răspuns:

Asa se pare, chiar este un remediu pentru cosuri si se pare ca le usuca dupa cateva aplicari. Insa ai grija pentru ca zeama de lamaie este fotosensibizanta si atrage razele soarelui asa ca poti sa te trezesti cu arsuri serioase pe fata. Important este si sa iti pastrezi tenul curat, sa folosesti un produs eficient de curatare de 2 ori pe zi dupa care te dai cu zeama de lamaie si, nu uita, nu iesi afara decat dupa ce se usuca si o poti spala de pe fata. Sporhappy

| NoName8 a răspuns:

Upsbig grin am uitat de puncte negre, ele au un singur remediu: STOARCEREA. Punctele negre sunt niste folicuri, niste pungi aflate in pori cauzate de excesul de sebum care se aduna acolo care in contact cu aerul, mediul, capata o culoare alba, galbuie, uneori neagra, de unde si denumirea de "puncte negre". Ce poti face sa nu le mai ai: iti faci un ceai de musetel fierbinte (e important sa iasa aburi) pe care il pui intr-un lighean si deasupra caruia stai cam 15-20 de minute, pana nu mai poti, cu un prosop pe cap ca sa impiedici aburii sa iasa. Acest lucru deschide porii, astfel ca poti sa iti storci f usor aceste puncte negre. Ai grija sa nu fortezi tenul pentru ca in acest moment este foarte vulnerabil si te poti alege cu leziuni. Dupa ce ai terminat, poti sa dai cu o lotiune astringenta pentru puncte negre care ajuta la inchiderea porilor. Tot ce ai de facut acum este sa iti mentii fata curata, astfel o sa impiedici sa se adune sebum pe fata ta, sebum care creeaza punctele negre. Sper ca am fost de ajutortongue

| Ramina a răspuns:

Daca ai mai putine cosuri e buna si zeama de lamaie, dar daca ai probleme mai mari cu cosurile iti recomand Isotrexin este un gel si e chiar bun sau Teen Derm pentru diminuarea de sebum. :*

| Fillaide a răspuns:

Eu am folosit-o si a avut efect.Luam o bucata de tifon si o udam cu suc de lamaie.Imi ungeam fata o data sau de doua ori pe zi.La inceput ma ustura fata,dar apoi nu mai simteam nimic.S-au uscat cosurile, s-au decolorat pistruii si petele, au disparut punctele negre.Lamaia face minuni!

| cess a răspuns:

Scumpa,zeama de lamaie nu face mare lucru,doar iti curata fata intr-un mod profund. Poti scapa de punctele negre astfel : intr-un recipient (oala,lighean mic ce vrei tu ) pune apa fierbinte (cu cat mai fierbinte,cu atat mai bine) ia-ti un prosop, aseaza-te cu fata deasupra vasului cu apa fierbinte astfel incat aburii sa-ti acopere intreaga fata, pune-ti prosopul pe cap astfel incat "sa te inchizi" in baia de aburi. stai 10-15 minute,vei observa ca ai fata mai moale, usor de umblat. spala-te bine pe maini cu un sapun antibacterian si incepe singura sa-ti scoti punctele negre (storcandu-le) si cosurile :* pentru ca aburul a intrat bine in piele, e usor de procedat. la mine da rezultate. pupic si bafta :*

| Piuliță a răspuns:

Eu am incercat si mi-a fost de folos, dar daca ai multe cosuri si vrei sa economisesti bani merge cu pasta de dintii, ti.o pui ca pe o masca si o lasi sa actioneze o noapte.
fundaAAA?

| Biancaify a răspuns:

Hey. am incercat eu... mie nu mi-a folosit deloc. da` mi-a uscat fata ingrozitor. pentru cosuri eu folosesc niste produse de la,, Elmiplant,, o lotiune tonica pentru imperfectiuni si o crema tot pentru imperfectiuni. zeama de lamaie are acid citric si acel acid mi-a uscat mie fatahappy si incearca sa nu le tare piscalesti adica sa nu tot pui mana pe ele. ca asa n-o sa-ti treacahee hee.

| KingJulien a răspuns:

Da,functioneaza datorita acidului lamaiei happyincearca si tu happy

| mFlorian a răspuns:

Buna.Eu am folosit aceasta metoda.La inceput am crezut ca este o prostie, zeama de lamaie...Nu am observat efecte dupa prima folosire, dar cu timpul se duc.

| Rituza a răspuns:

Am o prietena care a folosit acceasta metoda si s-a dat cu zeama de lamaie mult timp si nu mai apareau atatea cosuri si puncte negre...dar daca vrei sa aiba totusi efect trebuie sa te dai in fiecare zi timp de cateva luni... sper sa te ajute si pe tine aceasta metoda

| mirelutza_2849 a răspuns:

Si eu am incercat multe metode pentru indepartarea cosurilor si a punctelor negre, dar nimic n-a dat rezultat.acum am mai auzit de o alta metoda:o infuzie cu ceai timp de 10 min(cu un prosop pe cap) apoi iti storci usor cosurile si punctele negre fara ajutorul ungiilor, doar cu partile laterale ale degetelor. tamponezi cu spirt si apoi te speli cu apa rece pentru a ti se-nchide porii.iar roseata de pe fata va disparea intr-o ora.la mine a inceput sa dea rezultate