| Noonehereyet a întrebat:

Mai de mult am fost emo, dar nu genul care sa-si taie venele sau asa ceva. Dar acum ma gandesc"Ce a fost in capul meu atinci?"Acum cand imi amintesc ca-mi imbacseam parul cu ata fixativ ma ia de cap. As vrea sa devin emo din nou, dar credeti ca e neaparat sa-mi intind parul si sa-l dau cu tot felul de produse? P.S. Am parul cret, pana la umeri, cu breton si saten inchis.

Răspuns Câştigător
| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Fiecare "emo" are stilul lui, nu sunt toti la fel si cred ca tu ai obsesrvat asta foarte bine pentru ca "ai fost de-a lor" cum s-ar spune happy
Asa ca iti poti defini si tu look-ul tau propriu de "emo" cu parul cret happy
Nu este neaparat sa iti intinzi parul, sa ti-l vopsesti roz, verde, mov... ca sa fie emo ...Curentul emo este uneori identificat cu o anumită modă. Termenul "emo" e deseori asociat stereotipic cu blugi strâmți, breton lung întins pe o parte a feței sau peste unul sau chiar amândoi ochi, drept, negru închis la culoare, tricouri strâmte care de obicei au inscripționate pe ele numele unor trupe de rock, curele cu ținte cu catarame, teniși de pânză în genul Converse All Stars, adidași de skater sau alți papuci negri (în general vechi, ponosiți) și groși, ochelari cu ramă neagră groasă eventual și o geantă lungă tip poștaș.

Moda emo s-a schimbat în timp. Trendul inițial prevedea păr simplu, fără cărare, pulovere strâmte, cămăși și geci. Această modă a fost uneori caracterizată ca fiind un simplu moft, un capriciu.

Recent, trendul emo este asociat cu un stereotip ce constă în a fi emoțional, sensibil, timid, introvertit, anxios. Mai este asociat și cu stări de depresie, tendințe de auto-provocare de răni, chiar și sinucidere.De asta spun ca si tu iti poti personaliza stilul!
Bafta kiss

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Iit poti face parul asa cum crezi tu te cuviinta. Chiar nu conteaza. Daca nu iti place sa folosesti produse cosmetice nu folosi. Nu este o regula scrisa despre cum sa iti faci parul daca vrei sa fii emo. Personal nu inteleg motivatia de a-ti pune o anume eticheta cea de "emo", te imbraci, simti si faci ceea ce vrei, nu ai nevoie de o denumire.

| Gurusciuc_Ionela_1999 a răspuns:

Nu trebuie!