| xSNGHOSTx a întrebat:

Salut, sunt baiat si am o intrebare
Cum imi pot face parul cret? Tin sa mentionez ca il am drept, foarte putin ondulat la breton
vreau niste sfaturi, aparate, elastice etc

Tin sa mentionez ca nu am parul foarte lung, adica bretonul abia imi ajunge la ochi, deci nu pot folosi placa ondulatoare

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Permanentul dupa cum i se zice ii schimba structura firului de par atat timp cat nu-l tunzi foarte scurt, ca daca l-ai tuns scurt ia forma initiala, se regenereaza firul exact cum e programat, adica daca ai par drept va creste drept, daca il ai cret/ondulat va creste cret/ondulat, pacalesti cumva structura firului de par atunci cand ti-l faci permanent si el va deveni carliontat, va trebui oricum dupa ce iti faci permanent sa il ingrijesti cu anumite produse ca sa nu pierzi buclele, firul va avea tendinta intotdeauna sa se indrepte pentru ca aia ii e structura naturala, dar va rezista ceva cat timp iti parul ceva mai mare.
La difuzor e alta treaba, e o alternativa ceva mai simpla in care iti textureaza parul temporar, trebuie sa mai folosesti si alte produse ca sa stea freza, oricum la parul drept nu prea merge difuzorul, ti-l onduleaza putin, adica buclele nu vor fi proeminente ca la un par cret pentru ca n-are de unde sa le faca asa, discutia asta am auzit-o in frizerie o data cand venise un tip cu parul drept ce ii ceruse frizerului sa il increteasca si a zis ca daca ii da cu difuzorul nu-i va sta prea mult, daca vrea par cret sa isi faca permanent.

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Astepti sa mai creasca putin si apoi ti-l faci permanent la un salon. Ar mai fi o solutie sa folosesti difuzorul, nu ti-l va face foarte cret pentru ca din parul drept e mai dificil sa ajungi la rezultatul ala dar ti-l mai textureaza cat de cat, ti-l mai onduleaza, cel putin difuzorul va da roade dar nu va rezista mult, se va indrepta inapoi la forma lui initiala, il poti mentine cu putin fxativ sau pudra de volum. Daca aveai parul macar ondulat iti faceai bucle belea facand cum am zis.

| xSNGHOSTx explică (pentru Drimmero):

Pai daca il fac permanent la salon, sau imi pun bigudiuri nu e acelasi lucru?
adica care e diferenta
dc permanentul tine mai mult sau etc

| Drimmero a răspuns (pentru xSNGHOSTx):

Permanentul dupa cum i se zice ii schimba structura firului de par atat timp cat nu-l tunzi foarte scurt, ca daca l-ai tuns scurt ia forma initiala, se regenereaza firul exact cum e programat, adica daca ai par drept va creste drept, daca il ai cret/ondulat va creste cret/ondulat, pacalesti cumva structura firului de par atunci cand ti-l faci permanent si el va deveni carliontat, va trebui oricum dupa ce iti faci permanent sa il ingrijesti cu anumite produse ca sa nu pierzi buclele, firul va avea tendinta intotdeauna sa se indrepte pentru ca aia ii e structura naturala, dar va rezista ceva cat timp iti parul ceva mai mare.
La difuzor e alta treaba, e o alternativa ceva mai simpla in care iti textureaza parul temporar, trebuie sa mai folosesti si alte produse ca sa stea freza, oricum la parul drept nu prea merge difuzorul, ti-l onduleaza putin, adica buclele nu vor fi proeminente ca la un par cret pentru ca n-are de unde sa le faca asa, discutia asta am auzit-o in frizerie o data cand venise un tip cu parul drept ce ii ceruse frizerului sa il increteasca si a zis ca daca ii da cu difuzorul nu-i va sta prea mult, daca vrea par cret sa isi faca permanent.

| carevaescu a răspuns:

Bigudiuri

| deaconescud4arya a răspuns:

PS: LASA L SA CREASCA... dupa te poți uita la hair tutorial pe tik tok ...sunt o grămadă
Sper ca te am ajutathappy