| rebeca_5838 a întrebat:

Spuneti-mi s mie niste trucuri pentru a mi albii dintii, trucuri naturale

18 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Te speli pe dinti cu sare de bucatarie sau bicarbonat de sodiu!

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Din cate stiu eu poti folosi bicarbonat sau lamaie.

| Leea1234 a răspuns:

Si eu am folosit o perioada bicarbonatul ca metoda de albire a dintilor, dar un dentist mi-a spus ca, cu timpul ataca gingia, si am renuntat, in schimb acum folosesc dimineata si seara dupa ce ma spal pe dinti o feliuta de lamaie, o tii cam 10 minute pe dinti (intre buze si dinti)si vreau sa-ti spun ca pe langa faptul ca-mi albeste dintii imi lasa un gust placut in gura!

| cristina a răspuns:

Spala-te pe dinti de 2-3 ori pe zi

| cristina a răspuns:

Bicarbonat de sodiu si sare

| LCD a răspuns:

Bicarbonat si sare

| Jane a răspuns:

Stiu ca peste tot scrie ca pentru a-ti albi dintii in mod natural trebuie sa folosesti bicarbonat, insa eu nu ti-as recomanda, pentru ca acesta ataca smaltul dintilor si apoi poti avea probleme mai mari. Cel mai bine ar fi sa mergi la dentist. Leacurile babesti sunt total nerecomandate. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| unefillefrançaise a răspuns:

Salut happy
Ca sa-ti fie albi, spala`te pe dinti in fiecare seara cu sare dura sau bicarbonat alimentar. Asa folosesc si eu si mergehee hee.

| Klara a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiu, dar mai albi ti-i faci cu sare de lamaie, desi e groaznic laughing Sufera baba la frumusete thinking

| scumpik010 a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiu! eu folosesc si functioneaza!

| Asdgjkjgs a răspuns:

Spala-ti dintii cu bicarbonat

| Irina1705 a răspuns:

1. Foloseste bicarbonat de sodiu: Spala-te pe dinti cu bicarbonat de sodiu. Daca ai la dispozitie o periuta de dinti electrica sau sonica rezultate sunt vizibile.

Amesteca bicarbonatul de sodiu cu apa pentru a-ti fi mai usor sa te speli pe dinti si sa ai parte de un periaj bun. Nu trebuie sa insisti cu periajul dintilor, nu trebuie sa fii agresiv, in schimb, trebuie sa ai grija ca ai spalat suprafata fiecarui dinte.

Intreaba-ti medicul stomatolog, ce zone nu ai atins prin periaj si care dinti au nevoie de atentie sporita.

2. Foloseste apa oxigenata: Amesteca 2/3 apa cu 1/3 apa oxigenata (peroxid de hidrogen), cea din urma o poti gasi in oricefarmacie. Foloseste un pahar unde sa le amesteci. Poti folosi aceasta mixtura ca apa de gura. Apa oxigenata are proprietati antibacteriene si este folosit cel mai des in dezinfectarea ranilor. De asemenea, are proprietati de decolorare, folosita si in decolorarea parului. Apa oxigenata nu doar indeparteaza petele de pe dinti, ci si previne aparitia petelor si a bacteriilor.

3. Foloseste "laptele de magneziu": Dupa kitul de albire a dintilor folosit acasa dintii devin sensibili. Pentru a reduce aceasta sensibilitate, foloseste "laptele de magneziu", aceasta este denumirea populara pentru hidroxidul de magneziu, o substanta folosita in medicina. Are denumirea de "lapte" pentru ca are o compozitie alba, laptoasa, contine minerale naturale de magneziu. Aceasta substanta actioneaza ca o bariera protectoare pentru dinti, care reduce sensibilitatea dintilor, fara a interefa cu eficienta gelului de albire.

4. Consulta un medic dentist: Dentist.ro iti recomanda sa consulti un medic la fiecare 6 luni pentru a avea dintii examninati si curatati. Unele persoane au probleme cu depunerea placii dentare, motiv pentru care merg la medicul dentist mai des. Stomatologul tau iti poate da si alte sfaturi cum sa iti transformi dintii galbeni in albi si cum sa ai un zambet sanatos si stralucitor.

5. Evita anumite alimente: In special cele care se lipesc de dinti. Alimentele care pateaza dintii au in compozitia lor coloranti puternici fie artificiali fie naturali. Cafeaua, ceaiul, mustarul, vinul rosu, afinele au coloranti naturali. Multe dintre aceste alimente sunt sanatoase si trebuie sa le consumi. Dar, sa nu uiti ca trebuie sa te speli pe dinti corect dupa fiecare ce le consumi.

5. Renunta la fumat: Fumatul nu doar ca iti face dintii galbeni, dar este periculos si pentru sanatatea ta. Fumatorii trebuie sa foloseasca o pasta de dinti speciala, daca acestia continua sa fumeze.

| catalin1948 a răspuns:

Eu stiu ca are efect bicarbonatul

| magda_2805 a răspuns:

BUNA! un mod de ati albi dintii este periajul cu bicarbonat de sodiu.eu fac astawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa tii cont de ceva foarte important; culoarea pastei de dinti. Oricat de ciudat ar parea, pasta de dinti colorata(albastra, verde)accentueaza "galbejeala" acestora. Opteaza pentru o pasta de dinti de culoare alba si te poti spala, de doua ori pe saptamana(nu in fiecare zi)cu sare sau bicarbonat de sodiu.

| kuka97 a răspuns:

Pentru a avea dintii mai albi, te poti spala pe dinti cu bicarbonat de sodiu, dimineata si seara, sau eventual ar merge sa te speli si cu zeama de lamaie(nu stiu sigur daca e eficienta zeama de lamaie, dar ai putea incercawinking )

| SummerFox a răspuns:

Buna! Eu stiu cum...( cu soda) ea sterge galbenul de pe dinti. numai ca nu trebuie des de efectuat asta.Fiindka o sa ramii fara dinti. DDDDDDD