| andreeaeml1200 a întrebat:

Vi s-a intamplat si voua vreodata, cand va vopsiti parul, suvitele din fata sa se decoloreze putin, o nuanta putin mai deschisa decat restul parului? De ce mi se intampla asta? Sau asa se intampla la oricine

8 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ce fel de vopsea? Cred ca in general depinde de tipul de par. Spre varfuri parul este oricum mai decolorat decat la radacina.Eu nu am parul vopsit dar pot spune la fel, ca suvitele din fata sunt saten mai deschis fata de restul parului.

| andreeaeml1200 explică (pentru dullcat):

Aaaa, deci asa se intampla la orice tip de par, nu conteaza daca e vopsit sau natural?

| dullcat a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Cred ca depinde de textura si alte considerente.La mine suvitele din fata sunt filate. Oricum, as spune ca arata mai interesant asa, mai ales ca iti lumineaza tenul, iti incadreaza fata. Daca ar fi totul o singura culoare uniforma ai risca sa arati fake/sintetic.Parul natural are multe variatii, chiar daca nu ne dam seama.

| andreeaeml1200 explică (pentru dullcat):

Da, dar gen, cand e la inceput proaspat vopsit, nu exista suvitele alea din fata sa fie mai deschise, pe parcurs, dupa o sapt-doua incepe sa aiba alte reflexe mai deschise

| Catrice a răspuns:

Lul e din cauza diferenței de timp în care activează decolorantul.

| andreeaeml1200 explică (pentru Catrice):

Nu are oxidant sau decolorant vopseaua

| andreeaeml1200 explică:

De exemplu daca am parul negru, acolo in fata are o tenta mai deschisa, de saten inchis, SAU daca as fi blonda, acolo in fata sa fie o nuanta de blond mai galben