| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si ma gandeam sa devin criminalistia, ce calitati imi trebuie? pe ce trebuie sa ma axez in invatatura? ce studii ar trebui sa fac? si daca stiti ceva in plus legat de asta as vrea sa stiu

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu criminalistă, ci polițist criminalist, este o mare diferență, bine ca nu criminalălaughing

| minrest a răspuns:

Buna idee. Mergi la Academia de Politie. E la Baneasa si se face in regim de internat. Trebuie sa iti faci si sa iti intretii o forma fizica buna, se dau probe fizice. Si cauta pe net la ce se da examen.

| Superior a răspuns:

Intai de toate trebuie sa ai o sanatate mentala buna,o gandire rationala foarte bine dezvoltata si talent. Daca in copilarie, cand erai in tabara cu prietenii, si cineva ti-a mancat ciocolata, daca ai gasit viovatul in cateva minute, ai si talent! (nu se ia in calcul daca ti-ai dat seama pentru ca viovatul avea ciocolata pe gura).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii ce inseamna criminalist?

| AndreiWeisz a răspuns:

Daca vrei sa te faci criminalista pentru ca iti place CSI sau mai stiu eu ce serial, mai bine lasa ideea laughing Nu e asa cool si interesant cum vezi acolo. Sa fii criminalist mai pe scurt inseamna sa vezi o droaie de cadavre, multe mutilate si vai si amar de ele, sa fii disponibila oricand, la orice ora din zi si din noapte sa mergi la locul crimei pentru constatare, plus o alta droaie de proceduri legale.

| CatozAkuma a răspuns:

Am un prieten de familie la criminalistica si a spus ca primul lucru ca si calitate e sa nu lesini cand vezi omul mort facut bucati in fata ta.

| elle94 a răspuns:

Sange rege, autoritate, curaj, asumarea riscului, printre studii se afla si psihologia, spririt de observatie, analiza, sa-ti plac misterul

| Irineu a răspuns:

Daca recent ai vazut un film/serial cu criminalisti si te-a pasionat asa dintr-o data de parca ''WOW ASTA VREAU SA FAC TOATA VIATA'' atunci iti recomand sa-ti bagi un cutit in anus si dupa sa-ti tai ligamentele in timp ce asculti rock rusesc.

| NoOne18 a răspuns (pentru Irineu):

Eu stiu ca in viata reala sa fii politist criminalist e ceva mai banal, dar altceva nu stiu ce sa devin pentru ca multe chestii nu imi plac.N-ar mai trebui sa iti dai asa cu parerea aiurea daca nu stii.Doar am intrebat ca sa stiu.

| NoOne18 a răspuns (pentru Irineu):

Daca tu consideri ca meseria asta nu e potrivita pentru mine, bun da-mi cateva idei, ca sa stii eu nu vreau sa devin niciun fel de doctor, profesor =nu, orice meserie ce are matematica=nu

| NoOne18 a răspuns (pentru Irineu):

Ce e urat la persoanele ca tine e ca daca cineva care intreaba si nu stie nimic despre subiectul acela, repede voi sariti "esti un prost cum sa nu stii?! alte intrebari prostesti mai ai?" unii de asta si intreaba, ca sa stie, daca nu intreaba de unde sa stie? voi pareti genul de om care "le stie pe toate" si repede sariti pe cineva care nu stie un lucru banal, dar in viata nu poti sa le stii petoate, fie ca e un lucru banal sau ceva mare.Eu am intrebat ca nu mai e mult pana termin liceul si vreau sa fac ceva dupa,iar eu nu stiu ce mai exact, nu vreau sa devin doctor,contabil,profesor,avocat,sunt multi din astia si nici nu imi place vreunul din joburile alea. Daca tu probabil consideri ca sunt proasta,bun, cineva o sa imi explice cu frumosul si o sa stiu, poate daca cineva imi zice cateva lucruri despre jobul asta, s-ar putea sa ma intereseze, s-ar putea sa nu.De asta intreb ca sa stiu daca e ceva care m-ar putea interesa

Răspuns utilizator avertizat