Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.am si eu o problema.al meu tata a decedat, suntem 5 frati pe care i-am crescut cum am putut.Lucrez de la varsta de 13 ani, mai exact dupa ce a murit tatal meu.Nu mi-a fost usor sa ii cresc mai ales ca sora mea avea 5 luni cand a decedat,am ajuns sa lucrez intr-o brutarie,si de acolo toti banii veneau acasa, plus paine si mancare.Copilarie nu am avut, a trebuit sa ma maturizez repede ca sa nu cad prada celor care vroiau sa ne ia la casa de copii si sa o lasam pe mama singura.Intre timp acum am intalnit o fata cu care mama mea nu este de acord,nici macar nu mai vorbeste cu mine,imi fac singur mancare,imi spal singur hainele,sora mea cea mai mica ma face in toate felurile posibile,fratele imi spune ca sunt un jegos si un nespalat,dar am fost bun ca mi-am sacrificat copilaria ca sa ii cresc,sa ii duc la scoala,mama fiind bolnava dupa ultima nastere, iar bunica dupa 5 luni decedase si ea.Si acum am primit o oferta de lucru in Germania pe un an de zile dar nu dispun de bani suficienti pentru a pleca.Nu stiu ce sa mai fac si la cine sa apelez...Am ajuns sa ii scriu si primului ministru, domnului Diaconescu pe adresele dumnealor dar nu am primit nici un raspuns.Va rog frumos ma poate ajuta si pe mine cineva? Nu vreau sa credeti ca sunt un cersetor dar nu mai stiu la cine sa apelez. Vreau sa imi intemeiez si eu o familie,sa am copiii mei, sa am sotia mea..Nu vreau altceva de la viata asta amarata.Dar nu mai pot va rog sa ma credeti.M-am saturat sa fiu luat peste picior, batjocorit si facut in toate felurile de cei din familia mea...Sunt seri in care ei se pun sa doarma si eu ma duc in bucatarie si ma pun sa plang dupa care adorm cu capul pe masa..Nu mai pot.Ma puteti ajuta? Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| catablondu a răspuns:

Salut, si sincer respect pentru tot ce ai facut pentru familia ta. In general, cei care se sacrifica, patesc la fel ca tine. Stiu cum e sa nu insemni nimic pentru cei dragi. scrie-mi te rog un mail si zi-mi cum putem tine legatura si cum te pot ajuta. adresa de e-mail este contact@mafia-club.eu
Catalin

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Stiu ca iti place sa auzi numai cuvinte de apreciere/ compatimire, dar cateodata ai nevoie si de cuvinte mai realiste. Viata nu e o poezie. Gandeste-te putin, de unde nu-i foc nu iese nici fum. De ce au toti ceva impotriva ta? Probabil tu ai avut grija sa ocolesti acele motive in ceea ce ne-ai scris. Si mama, si fratii, si surorile... Ceva nu e in regula. Daca o suta de oameni zic ca esti beat, ce ar trebui sa intelegi? Eu zic sa fii barbat, ia "taurul de coarne", analizeaza situatia si autocritic, nu numai critic si ia masurile cele mai rezonabile, care sa te conduca la o mai buna relatie cu familia. Sper ca vei interpreta corect cuvintele mele si nu te vei mânia. Fii sincer cu tine insuti.

| pitic33 a răspuns (pentru sabin89):

Pai asta si fac.Iau taurul de coarne...Si asta ar fi trebuit sa fac demult.Problema este ca fata este din alt judet..si ca sa fiu sincer cu tine la cati bani am bagat in casa, cati bani le-am dat, pentru ca mama nu avea de unde sa le dea..eu i-am tinut in scoala pe ai mei frati dintr-un salariu de 6 milioane lei vechi, eu imi luam haine de la second hand si nu imi este rusine sa recunosc.Totul a inceput sa zic asa sa degenereze din momentul in care nu i-am m-ai ajutat cum faceam inainte pentru ca fiind la o varsta trebuie sa ma asez si eu la casa mea.Nu mai pot da atatia bani in casa.Problemele la noi in familie au inceput din cauza banilor.Si hai sa iti mai pun o singura intrebarebig grinaca tu ai avea program de munca 12 cu 12 si familia ta ti-ar spune sa mergi sa sapi in gradina ai merge stiind ca mai ai 2-3 ore pana sa mergi la lucru? Tu te-ai trezit vreodata ars pe mana de tatal vitreg dupa 3 ore de somn sa mergi sa sapi in gradina? Te-ai trezit vreodata ud din cauza ca tatal vitreg arunca o galeata de apa la tine in pat? Tu te-ai trezit vreodata si sa auzi o discutie intre al meu frate si mama ca ce am venit acasa sa mananc pe banii lor?

| sabin89 a răspuns (pentru pitic33):

Da, nu contest faptele bune pe care le-ai facut si care, intr-adevar, sunt demne de toata lauda. Eu nu am mai zis nimic de ele pentru ca zisesera destul ceilalti. Am vrut sa aduc in atentia ta si aspectul (deloc neglijabil) la care ceilalti nu au facut referire. Ma bucur ca nu te-ai suparat.

| pitic33 a răspuns (pentru sabin89):

Scz mele dar fiind cu lucrul nu am putut sa intru la pc.Nu ma supar deloc. Orice sfat e binevenit

| SadBoyForever a răspuns (pentru pitic33):

Și mie mi-a decedat tatăl luna trecută și deși rana este adâncă știu că trebuie să fiu puternic și să merg înnainte deoarece numai așa îl pot face pe tatăl meu drag mândru de mine.

Plus faptul ca eu am 27 de ani si trebuie sa ma descurc singur deoarece mama mea are si ea nevoie de un sprijin la batranete iar eu fiind singurul ei copil trebuie sa ii ofer acest sprijin acum mai mult ca niciodata.

Si mie imi este foarte greu sa accept acest lucru dar grija zilei de maine ma face sa merg mai departe si sa uit de aceasta durere crunta cat mai repede cu putinta.

Dumnezeu Sa Fie cu tine si sa iti dea puterea necesara de a trece cat mai repede peste aceasta durere crunta care se afla in sufletul tau.

evenso
| evenso a răspuns:

De unde esti?
Ti-am trimis un mesaj in privat.

| pitic33 a răspuns (pentru evenso):

Nu pot sa iti trimit mesaj inapoi ca imi cere confirmarea adresei de mail si ei nu au trimis link-ul.

| pitic33 a răspuns (pentru evenso):

Cum pot lua legatura cu tine?

Răspuns utilizator avertizat
| Kenzorel112 a răspuns:

Buna seara,sincer apreciez foarte mult ce ai facut ai avut suflet mare si multa Credinta pentru a face asa ceva si nu te-ai gandit la tine ci te-ai gandit la cei din jurul tau si nu multi oameni fac asa crede-ma. Dupa cum au sp[us si ceilalti aici nu vei gasi ajutor material ci doar moral, aici te ajutam sa iti gasesti o indrumare si sa ai un umar pe care sa te descarci sau de la cine sa ceri un sfat. Povestea ta ma induiosat foarte mult, ti-ai sacrificat copilaria si o parte din viata pentru cei din familia ta si nu asta e pacatul pacatul e ca nu apreciaza in acest moment dar nu este pacatul tau oricum nu eu sau tu sau ceilalti jdueca asta ci Doamne Doamne. Din punctul meu de vedere la cate ai facut nu ar fi trebuit sa reactioneze asa familia ta in legatura cu iubita/prietena/sotia ta, ar fi trebuit sa iti fie alaturi familia de la membrul cel mai mic pana la membrul cel mai mare. Eu te-as fi ajutat daca as fi major amcar dar sunt si minor pe langa astasad. Eu unul iti ruez multa sanatate si sa ai o cale dreapta si sa nu se mai comporte lumea urat cu tine, totodata iti ruez si multi ani inainte si sa nu te dai batut pentru ca pana la urma o sa gasesti finalul fericit fii icnrezator pentru ca ai facut multe fapte bune si Doamne Doamne e acolo sus si ne vede pe toti si ne ajuta. Sanatate piticule. Sa ne auzim cu bine.

| pitic33 a răspuns (pentru Kenzorel112):

Multumesc foarte frumos pentru cuvintele pe care mi le-ai spus, si tie sa iti dea Dumnezeu multa sanatate, alaturi de cei dragi tie, si sa nu ai parte si sa nu aveti parte de ceea ce am avut eu.

| Anonim22341 a răspuns:

Cauta in ziar un loc de munca.

| mykron a răspuns:

Omule,e chiar interesanta povestea ta, dar aici cred ca vei primi doar ajutor moral, sentimente de compatimire.
Eu te apreciez enorm pentru ceea ce ai facut si cred ca daca ai trecut prin atatea o sa reusesti si pe viitor. Poate nu o sa mearga faza cu Germania, dar sunt sigur ca vei reusi in alta parte.Eu cu atat am putut sa te ajut.
Acest site se bazeaza pe ajutor moral nu ai mari sanse sa primesti bani sau alte chestii materiale.Bafta si mult noroc!
O viata frumoasa sa-ti dea Dumnezeu!

| pitic33 a răspuns (pentru mykron):

Multumesc frumos...