| Cherry15 a întrebat:

Hey, as vrea sa intreb care sunt calitatile si defectele meseriei de psiholog?

3 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Buna, poate vrei sa spui avantajele si dezavantajele.
Pai are foarte multe avantaje, unul din ele ar fi ca vei intelege lumea mult mai bine.
Iar dezavantajul ar fi ca nu stii peste ce nebun dai!

| SunnyFace75 a răspuns:

Pai sa vedem...Principalul avantaj in a fi psiholog este faptul ca stii cum sa iei fiecare persoana. Empatia iti permite, ca psiholog, sa "simti" aproape tot ce simte persoana cu care interactionezi.
Pe de alta parte, insa, trebuie sa cantaresti bine respectiva situatie, pentru a veni cu sfaturile potrivite. In caz contrar exista consecinte.
Nu iti scriu din experienta, dar peste cativa ani imi doresc sa o pot face big grin

| Complement22 a răspuns:

Calitățile unui psiholog pot fi :
1) Să cunoască oameni noi cu personalitate /personalități diferite sau unice
2) Să își petreacă timpul cu o persoană care e sigură că se poate baza pe el și îi poate comunica ce are pe suflet fără ca acest psiholog să fie nevoit din răutate să distribuie emoțiile clientului.
Defectele unui psiholog pot fi :
1) Să nu fie atent 100% la client și s-ar putea, după pregătirea sa pentru a deveni psiholog să îi prezică ceva total greșit și lipsit de gândire.
Sunt sigură că mai sunt multe altele, sper că te-am ajutat.